Din arbejdsstation er sulten: Mangler opdateringer

Er din arbejdscomputer opdateret? Overraskende få kan svare ja til det spørgsmål. Ni ud af til maskiner mangler de nyeste softwareopdateringer, siger en analyse.

Artikel top billede

Lige knap ni ud af ti computere i Europas virksomheder er ikke i teknisk topform. 

Det kan man læse i en undersøgelse, der er foretaget af sikkerhedsfirmaet F-Secure.

Firmaet har indsamlet informationer fra 200.000 arbejdsstationer, der primært står på skriveborde indenfor Europas grænser. 

Og resultatet viser, at 87 procent af alle virksomhedscomputere mangler den nødvendige softwareopdatering.

Det er typisk opdateringer til Java, Microsoft, Adobe Flash, Firefox og Open Office, som ikke er på nyeste versionstal.

"Selv om medierne det seneste år har skrevet om adskillige sikkerhedsbrud via software, der ikke er opdateret, og de store producenter bliver ved med at udsende opdateringer, viser tallene, at mange mennesker ikke forstår, at det er afgørende for både computeren og virksomhedens sikkerhed at holde software up-to-date", fortæller Michael Dahl, der er chef for firmaet i Nordeuropa.

Der er ikke separate tal for Danmark i undersøgelsen.

Så mange opdaterer ikke

F-Secures undersøgelse viser, at 49 procent af computere og bærbare hos virksomhederne mangler en til fire nødvendige softwareopdateringer. 

25 procent mangler fire til ni opdateringer, og 13 procent mangler ti eller flere.

"Der ligger en stor opgave for de it-ansvarlige i virksomhederne i at få opdateret software," siger Michael Dahl.

Ud over Windows Update findes der selvstændige programmer, hvor af flere er gratis, og antivirus-løsninger, der automatisk kan hente opdateringer til tredjepartssoftware, så der er ingen undskyldning.

Læs også:
Sikkerhedsfirmaer dumper Microsofts antivirus

Microsoft efter elendig antivirus-test: Her er forklaringen

Test: Så elendig er Microsofts antivirus-værktøj

Stortest: Her er den bedste antivirus til Windows 8

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S