Din arbejdsstation er sulten: Mangler opdateringer

Er din arbejdscomputer opdateret? Overraskende få kan svare ja til det spørgsmål. Ni ud af til maskiner mangler de nyeste softwareopdateringer, siger en analyse.

Artikel top billede

Lige knap ni ud af ti computere i Europas virksomheder er ikke i teknisk topform. 

Det kan man læse i en undersøgelse, der er foretaget af sikkerhedsfirmaet F-Secure.

Firmaet har indsamlet informationer fra 200.000 arbejdsstationer, der primært står på skriveborde indenfor Europas grænser. 

Og resultatet viser, at 87 procent af alle virksomhedscomputere mangler den nødvendige softwareopdatering.

Det er typisk opdateringer til Java, Microsoft, Adobe Flash, Firefox og Open Office, som ikke er på nyeste versionstal.

"Selv om medierne det seneste år har skrevet om adskillige sikkerhedsbrud via software, der ikke er opdateret, og de store producenter bliver ved med at udsende opdateringer, viser tallene, at mange mennesker ikke forstår, at det er afgørende for både computeren og virksomhedens sikkerhed at holde software up-to-date", fortæller Michael Dahl, der er chef for firmaet i Nordeuropa.

Der er ikke separate tal for Danmark i undersøgelsen.

Så mange opdaterer ikke

F-Secures undersøgelse viser, at 49 procent af computere og bærbare hos virksomhederne mangler en til fire nødvendige softwareopdateringer. 

25 procent mangler fire til ni opdateringer, og 13 procent mangler ti eller flere.

"Der ligger en stor opgave for de it-ansvarlige i virksomhederne i at få opdateret software," siger Michael Dahl.

Ud over Windows Update findes der selvstændige programmer, hvor af flere er gratis, og antivirus-løsninger, der automatisk kan hente opdateringer til tredjepartssoftware, så der er ingen undskyldning.

Læs også:
Sikkerhedsfirmaer dumper Microsofts antivirus

Microsoft efter elendig antivirus-test: Her er forklaringen

Test: Så elendig er Microsofts antivirus-værktøj

Stortest: Her er den bedste antivirus til Windows 8

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S