Din arbejdsstation er sulten: Mangler opdateringer

Er din arbejdscomputer opdateret? Overraskende få kan svare ja til det spørgsmål. Ni ud af til maskiner mangler de nyeste softwareopdateringer, siger en analyse.

Artikel top billede

Lige knap ni ud af ti computere i Europas virksomheder er ikke i teknisk topform. 

Det kan man læse i en undersøgelse, der er foretaget af sikkerhedsfirmaet F-Secure.

Firmaet har indsamlet informationer fra 200.000 arbejdsstationer, der primært står på skriveborde indenfor Europas grænser. 

Og resultatet viser, at 87 procent af alle virksomhedscomputere mangler den nødvendige softwareopdatering.

Det er typisk opdateringer til Java, Microsoft, Adobe Flash, Firefox og Open Office, som ikke er på nyeste versionstal.

"Selv om medierne det seneste år har skrevet om adskillige sikkerhedsbrud via software, der ikke er opdateret, og de store producenter bliver ved med at udsende opdateringer, viser tallene, at mange mennesker ikke forstår, at det er afgørende for både computeren og virksomhedens sikkerhed at holde software up-to-date", fortæller Michael Dahl, der er chef for firmaet i Nordeuropa.

Der er ikke separate tal for Danmark i undersøgelsen.

Så mange opdaterer ikke

F-Secures undersøgelse viser, at 49 procent af computere og bærbare hos virksomhederne mangler en til fire nødvendige softwareopdateringer. 

25 procent mangler fire til ni opdateringer, og 13 procent mangler ti eller flere.

"Der ligger en stor opgave for de it-ansvarlige i virksomhederne i at få opdateret software," siger Michael Dahl.

Ud over Windows Update findes der selvstændige programmer, hvor af flere er gratis, og antivirus-løsninger, der automatisk kan hente opdateringer til tredjepartssoftware, så der er ingen undskyldning.

Læs også:
Sikkerhedsfirmaer dumper Microsofts antivirus

Microsoft efter elendig antivirus-test: Her er forklaringen

Test: Så elendig er Microsofts antivirus-værktøj

Stortest: Her er den bedste antivirus til Windows 8

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

Københavnsområdet

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura