Dom: It-gigant skal betale forsvaret 187 millioner

Dansk forsvar kan se frem til en tilbagebetaling på 187 millioner kroner fra it-gigant, har en dom i Højesteret slået fast.

Artikel top billede

Højesteret har netop afsagt en dom omkring ophævelse af en it-kontrakt om levering af et it-system til Forsvaret.

It-giganten Saab AB og Forsvarets Materieltjeneste indgik i 2007 en kontrakt om "levering af et it-system benævnt DACCIS fase 2."
 
Men af en pressemeddelelse fra retten fremgår det, at Forsvaret havde ret til at ophæve kontrakten, såfremt den aftalte dato for godkendelse af en milepæl undervejs blev overskredet.

I 2008 opsagde Forsvaret kontrakten og krævede 143 millioner kroner tilbage.

Parterne var åbenlyst uenige - og sagen havnede i første omgang i Sø og Handelsretten, der bestemte, at Forsvaret skulle betale 44 millioner kroner.

Milepæl ikke bestået

Men Højesteret er altså helt uenig.

"Højesteret udtalte, at Saab under den aftalte test, der skulle finde sted ved milepæl OC, havde undladt at teste en række krav, der var fastsat i kontrakten, og milepæl OC var derfor ikke bestået," hedder det.

Konklusionen er altså klar:

"På denne baggrund havde FMT (Forsvaret, red) ret til at ophæve kontrakten og krav på tilbagebetaling af 143.024.826 kr.," hedder det i meddelelsen.

Her kan du iøvrigt også læse hele dommen

Men dertil kommer de penge Forsvaret betalte efter dommen i Sø og Handelsretten.

Ergo hedder det i dommen fra Højesteret:

"Saab AB skal til Forsvarets Materieltjeneste betale 187.100.783 kr. med procesrente af 143.024.826 kr. fra den 26. marts 2008 til den 3. november 2010 og af 187.100.783 kr. fra den 4. november 2010."

Og så kommer der sagsomkostninger for Sø- og Handelsretten og Højesteret oveni, der også skal betales af Saab AB.

Her er beløbet 12.900.751 kroner.

Læs også:

Forsvaret skrotter it-system: Leverandør uforstående

Forsvars-koks fører til fyringer hos Saab Danmark

Forsvaret i kamp for at hente skandale-millioner hjem

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job