SAS dropper CSC til fordel for ny it-kæmpe

Det skandinaviske flyselskab SAS dropper CSC og vælger ny leverandør af it fra 1. januar.

Artikel top billede

Foto: Knut Lövstuhagen, SAS Group (Foto: SAS Group / Knut Lövstuhagen)

Det pressede flyselskab SAS valgte mandag den indiske it-kæmpe Tata TCS som ny leverandør af it til koncernen.

Det offentliggør SAS inden længe, erfarer Computerworld.

Dermed vrager SAS it-giganten CSC, der gennem datterselskabet CSC Airline Solutions i næsten 10 år har været leverandør siden købet af SAS Data.

Valget af Tata TCS, der tidligere har stjålet TDC-kontrakter for milliarder fra CSC, kommer som led i en gigantisk spareoffensiv hos det kriseramte SAS, der med de statslige ejere i Skandinavien som garanter i vinters med nød og næppe sikrede firmaets fortsatte overlevelse.

Leverandøren CSC, der nu mister endnu en kæmpekunde, har så sent som i sidste uge udmeldt, at firmaet igen må afskedige hundreder af ansatte.

Det er blot tre måneder siden, at hundreder af fyrede medarbejdere havde sidste dag hos virksomheden, der i fjor havde næsten en milliard kroner i underskud.

Ifølge Computerworlds oplysninger er tabet af SAS som kunde ikke indregnet i den senest udmeldte fyringsrunde.

Angiveligt kommer tabet af kæmpekontrakten ikke til at betyde nye afskedigelser af personale hos CSC Danmark.

I stedet skal omkring 140 ansatte hos CSC Airline Solutions angiveligt overdrages til den indiske it-kæmpe den 1. januar 2014, hvor SAS' kontrakt med CSC udløber.

Hos SAS ønsker pressechef Trine Kromann-Mikkelsen ikke at bekræfte oplysningerne.  

Heller ikke CSC har nogen kommentarer til Computerworld, oplyser pressechef Kim E. Møller.

Læs også:
CSC Danmark kan blive alvorligt ramt af SAS-problemer

Sådan vil SAS-problemer ramme de it-ansatte

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest