SAS dropper CSC til fordel for ny it-kæmpe

Det skandinaviske flyselskab SAS dropper CSC og vælger ny leverandør af it fra 1. januar.

Artikel top billede

Foto: Knut Lövstuhagen, SAS Group (Foto: SAS Group / Knut Lövstuhagen)

Det pressede flyselskab SAS valgte mandag den indiske it-kæmpe Tata TCS som ny leverandør af it til koncernen.

Det offentliggør SAS inden længe, erfarer Computerworld.

Dermed vrager SAS it-giganten CSC, der gennem datterselskabet CSC Airline Solutions i næsten 10 år har været leverandør siden købet af SAS Data.

Valget af Tata TCS, der tidligere har stjålet TDC-kontrakter for milliarder fra CSC, kommer som led i en gigantisk spareoffensiv hos det kriseramte SAS, der med de statslige ejere i Skandinavien som garanter i vinters med nød og næppe sikrede firmaets fortsatte overlevelse.

Leverandøren CSC, der nu mister endnu en kæmpekunde, har så sent som i sidste uge udmeldt, at firmaet igen må afskedige hundreder af ansatte.

Det er blot tre måneder siden, at hundreder af fyrede medarbejdere havde sidste dag hos virksomheden, der i fjor havde næsten en milliard kroner i underskud.

Ifølge Computerworlds oplysninger er tabet af SAS som kunde ikke indregnet i den senest udmeldte fyringsrunde.

Angiveligt kommer tabet af kæmpekontrakten ikke til at betyde nye afskedigelser af personale hos CSC Danmark.

I stedet skal omkring 140 ansatte hos CSC Airline Solutions angiveligt overdrages til den indiske it-kæmpe den 1. januar 2014, hvor SAS' kontrakt med CSC udløber.

Hos SAS ønsker pressechef Trine Kromann-Mikkelsen ikke at bekræfte oplysningerne.  

Heller ikke CSC har nogen kommentarer til Computerworld, oplyser pressechef Kim E. Møller.

Læs også:
CSC Danmark kan blive alvorligt ramt af SAS-problemer

Sådan vil SAS-problemer ramme de it-ansatte

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest