Microsoft genindfører start-knappen et uvant sted

Windows-startknappen er tilbage på Microsoft-maskiner, men den skal fremover hentes frem fra et noget overraskende sted.

Artikel top billede

Debatten om Microsofts manglende start-knap i den seneste version af Windows-styresystemet har været lang, sej og er mest af alt gået på, at brugerne vil have start-knappen tilbage til Windows.

Hele 79 procent af Computerworlds læsere vil således også have start-knappen tilbage i Windows, hvor den altid har været. 

Og nu ser det ud til, at Microsoft har lyttet til kritikken ved at genindføre start-knappen.

Dog ikke nede i venstre hjørne på skærmen, som man ellers kunne forvente.

It-giganten har i stedet valgt at introducere to computer-mus designet specifikt til Windows, som begge indeholder en Windows (start) knap.

Det skriver Microsoft på sin blog


Her er de to Windows-mus, som de er præsenteret på Microsofts egen hjemmeside. 

Forskellige priser på musene

Prisen på den dyreste af de to mus ligger på omkring 230 kroner for den dyreste, Sculpt Comfort Mouse, der indeholder adgang til avancerede funktioner i Windows som eksempelvis adgang til åbne apps, som kan vælges ved et fingertryk.

Musen tilslutter sig din maskine via en bluetooth-forbindelse, og den benytter sig af Microsofts egen Bluetrack-teknologien, som er en kombination af optisk og laserstyring.

"Sculpt Comfort Mouse har en berøringsfølsom blå stribe på siden, som hedder Windows touch tab, som gør det nemt at navigere i Windows 8 med en berøring eller et fingerstrøg. Når den bliver aktiveret, vil den naturligvis tage dig til start-skærmen ligesom Windows-knapperne på keyboardet, på PC'er og på tablets," skriver Microsoft om sin ene nye mus.

Den anden mus - Sculpt Mobile Mouse - er noget billigere med sit prisskilt på omkring 175 kroner.

Til den pris kan du forvente en mus, der har en Windows-knap til både version 7 og til Windows 8, og den kan samtidig scrolle sidelæns. Den billigste af de to nye Windows-mus har en trådløs USB-sender.

Den billigste Windows-mus bliver sendt på markedet i denne måned, mens den noget dyrere mus er i handlen inden for en måneds tid.

Læs også:
Balladen om en startknap - en stor mulighed for Microsoft

Derfor er der ingen startknap i Windows 8

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S