Derfor dropper Microsoft start-menuen i Windows 8

Start-menuen bliver droppet i Windows 8. Læs her, hvad du får i stedet.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor elsker udviklerne Windows 8

Sådan forbedres sikkerheden i Windows 8

I den kommende version af Microsofts styresystem, Windows 8, får brugerne store problemer med at finde start-menuen.
 
Det skyldes, at Microsoft kunne se en nedgang på 11 procent i antallet af brugere, der åbnede start-menuen mellem udgivelsen af Windows Vista og Windows 7.
 
Så i den kommende Windows 8 bliver start-menuen helt droppet, efter Microsoft har indhentet bruger-feedback fra sine brugere.
 
Lille tal - stor forandring
"11 procent kan i første omgang virke som et lille antal, men på tværs af vores hundrede millioner er det en øjenåbner at se et så stort fald i et genkendeligt element af Windows brugergrænseflade," forklarer Microsofts senior programme manager, Chaitanya Sareen, på Microsofts officielle tech-blog. 

"Vi taler altså ikke om nogle skjulte indstillinger, der er manipuleret af nogle få folk. Vi taler om et fundamentalt stykke af Windows, som folk bruger mindre og mindre," fortsætter han sit bloggeri.
 
I forholdet mellem Windows Vista og Windows 7 kan Chaitanya Sareen endvidere berette, at "billeder" bliver åbnet 61 procent mindre i Windows 7, "dokumenter" bliver åbnet 56 procent færre gange, og "Alle programmer" bliver der trykket på 42 procent færre gange end i Vista.
 
Antallet af vedhæftede applikationer (pinned apps) til startmenuen er også droppet med over 50 procent mellem de to styresystemer, og i dag er det kun fem procent af brugerne, der har fire eller flere apps vedhæftet til start-menuen.
 
Metro i stedet for Start
I stedet for start-menuen har Microsoft lagt en lille oversigt over bruger-muligheder i Windows 8 som indeholder "Søg", "Del", "Enheder" og "Indstillinger".  
 
Applikationer og mapper tilgås derimod i den såkaldte Metro-brugergrænseflade med sine firkantede menu-vinduer med tilpasning til brugerens præferencer eller via det gammelkendte skrivebord eller i taskbar'en, der har fået større vægtning i Windows 8 end i Microsofts tidligere styresystemer.
 
"Den ærværdige, men aldrende start-menu omdannes til en moderne startskærm," afslutter Chaitanya Sareen sit blogindlæg og lover fremover at fortælle mere om design-tankerne bag Windows 8 på bloggen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S