Læsterlige tæv: Derfor halter vi langt bagefter på mobilområdet

Vi kan ikke følge med, når det gælder udrulning af højhastigheds-mobilnetværk. Og det er der en bestemt grund til. Se den her.

Artikel top billede

Det europæiske mobilmarked halter langt bagefter det amerikanske.

Sådan lyder det fra mobil-organisationen GSMA.

Det er en ny verden.

For ikke så mange år siden humpede USA langt bagefter det europæiske mobilmarked, hvor operatørerne i højt tempo udrullede teknologier som GPRS og Edge og forskellige 3G-tjenester lang tid før de amerikanske.

Men den tid er nu omme.

Ifølge GSMA-rapporten "Mobile Wireless Performance in the EU and US" har de amerikanske operatører overhalet de europæiske, når det gælder udrulning af fremtidens mobil-teknologier.

Og det er Europas egen skyld, hedder det i rapporten.

GSMA peger på europæisk lovgivning samt manglen på en fælles-europæisk strategi for udrulning af næste generations mobil-tjenester som de væsentligste årsager til, at Europa ikke længere kan følge med USA.

Engang førende

"Europa var engang førende på mobil-området med en bred vifte af selskaber, der banede vejen for den innovation, som mere end 3,2 milliarder brugere over hele verden nu har glæde af," siger GSMA-chef Anne Bouverot til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Hun siger, at Europa i meget høj grad i dag halter bagefter andre 'avancerede økonomier,' som hun siger. De tæller blandt andre USA.

"Rapporten bekræfter, at Europa helt har mistet sin position på mobil-området. Nye reformer kunne klart føre til forbedringer og skabe store fordele for de europæiske forbrugere og den økonomiske vækst," siger hun.

Derfor halter Europa så langt bagefter

Rapporten henviser til, at EU-kommissionen i de seneste år har vedtaget to omfattende love, der har tvunget roaming-priserne for både tale og datatrafik ned.

Det kan du læse mere om her.

GSMA mener, at den tvungne pris-sænkning af de engang så berygtede europæiske roaming-takster har kostet mobil-operatørerne så mange penge, at de har droppet de nødvendige investeringer i en hurtig udrulning af fremtidens 4G-infrastruktur.

Ifølge rapporten anvender de amerikanske forbrugere mobil-tjenesterne langt mere intenst end de europæiske brugere.

"Amerikanerne forbruger fem gange flere tale-minutter og næsten dobbelt så meget data som de europæiske brugere," hedder det i rapporten.

GSMA vurderer, at næsten 20 procent af de amerikanske mobiler vil være forbundet til 4G-netværk ved årets udgang. I Europa vil det være mindre end to procent, hedder det.

Samtidig er den gennnemsnitlige mobilforbindelse i USA 75 procent hurtigere end den gennemsnitlige europæiske forbundelse.

Læs også:

Derfor bliver 5G et totalt anderledes mobilnetværk

4G snart forældet - nu kommer det ultra-hurtige 5G

5G kommer: Så vildt bliver det

Telenor åbner for 4G i Danmark

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S