Artikel top billede

Nu bliver dataroaming billigere

Fra den 1. juli bliver det igen billigere at bruge sin mobiltelefon i andre EU-lande.

Både EU-Kommissionen og EU-parlamentet har nu godkendt en ny aftale, som sænker roamingpriserne på mobiltelefoni og datatjenester. De nye regler træder i kraft den 1. juli 2012. De erstatter en forordning fra 2007, der udløber den 30. juni.

Prisen for at downloade data bliver fremover maksimalt på 0,70 euro per megabyte. Det bliver yderligere sænket til 0,45 euro i 2013 og 0,20 euro i 2014.

Der har hidtil ikke været noget loft over, hvor høje priser teleselskaberne kan opkræve for mobile datatjenester.

Det nye prisloft for telefonopkald bliver på 0,29 euro i minuttet fra den 1. juli og sænkes til 0,19 euro i juli 2014. Det nuværende loft er på 0,35 euro.

Det bliver også billigere at sende sms-beskeder. Prisen for at sende en sms falder fra den nuværende grænse på 0,11 euro til 0,09 euro fra den 1. juli i år og til 0,06 euro fra 1. juli 2014.

EU sænker også prisloftet for modtagne opkald per minut, der falder fra 0,11 euro i dag til 0,05 euro i 2014.

De advarsler, som teleselskaberne afsender ved rejser inden for EU for at forebygge ubehagelige overraskelser på næste telefonregning, vil fremover også skulle sendes ved rejser uden for EU.

Det betyder at man modtager en advarsel når man rejser uden for EU, når man nærmer sig et forbrug på 50 euro inden for en måned.

Et andet element i den nye aftale er, at kunderne fra 2014 får mulighed for at købe deres roamingtjenester fra forskellige teleselskaber uden at skulle skifte telefonnummer.

Mobiloperatører får mulighed for at byde ind på andre operatørers net til engrospriser for at kunne udbyde roamingtjenester.

Det indebærer altså, at man kan vælge en anden operatør end sit normale teleselskab som roaming-leverandør når man rejser i andre EU-lande - uden at skulle skifte sim-kort.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere