Her er Dansk IT's nye direktør

Dansk IT har fundet afløseren til jobbet som direktør. Her kan du se, hvem den nye direktør er.

Artikel top billede

Dansk IT's bestyrelse har fundet en afløser til Tony Franke.

Den nye mand i spidsen for organisationen bliver Per Andersen, der kommer fra en stilling som konsulentdirektør hos Capgemini Danmark.

Per Andersen har tidligere været direktør for analysehuset IDC, hvor han igennem 16 år var med til at opbygge IDC's profil i det nordiske marked med udvikling af forretningen inden for konferencer, rådgivning og analyser.

Og det er blandt andet erfaringer fra disse fagområder, der har været med til, at Dansk IT valgte ham. 

"Vi er rigtig glade for, at Per Andersen har sagt ja til opgaven med at lede og udvikle Dansk IT. Per (Andersen, red.) har en enorm indsigt i, hvad der rører sig på it-området, og i hvordan man udvikler konferencer og netværksaktiviteter. Desuden har han mange års erfaring med at sætte it på dagsordenen," siger Carsten Nørgaard, nyvalgt formand for Dansk IT.

Per Andersen skal på bedste vis skabe og bruge de nye muligheder, som den teknologiske udvikling åbner op for.

"Jeg er ikke i tvivl om, at vi står over for en mindst lige så spændende udvikling fremover, som it's hidtidige omkring 60 år har budt på. Allerede nu snakker man om, at it-budgetterne ligger i forretningen, om consumerization og om, at it-afdelingens rolle bliver markant anderledes fremover. Så jobbet som it-professionel vil være under forandring, og Dansk IT skal og vil følge med i denne udvikling," lyder det fra den nye direktør.

Per Andersen tiltræder den 1. juli 2013, hvor han afløser Tony Franke, der har siddet på posten i 17 år.

Det kan du læse mere om her: Kendt direktør færdig som chef i Dansk IT

Læs mere:

Dansk IT skifter igen ud i toppen

Formand for Dansk IT: Derfor vil vi have en ny direktør

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil