Her er Dansk IT's nye direktør

Dansk IT har fundet afløseren til jobbet som direktør. Her kan du se, hvem den nye direktør er.

Artikel top billede

Dansk IT's bestyrelse har fundet en afløser til Tony Franke.

Den nye mand i spidsen for organisationen bliver Per Andersen, der kommer fra en stilling som konsulentdirektør hos Capgemini Danmark.

Per Andersen har tidligere været direktør for analysehuset IDC, hvor han igennem 16 år var med til at opbygge IDC's profil i det nordiske marked med udvikling af forretningen inden for konferencer, rådgivning og analyser.

Og det er blandt andet erfaringer fra disse fagområder, der har været med til, at Dansk IT valgte ham. 

"Vi er rigtig glade for, at Per Andersen har sagt ja til opgaven med at lede og udvikle Dansk IT. Per (Andersen, red.) har en enorm indsigt i, hvad der rører sig på it-området, og i hvordan man udvikler konferencer og netværksaktiviteter. Desuden har han mange års erfaring med at sætte it på dagsordenen," siger Carsten Nørgaard, nyvalgt formand for Dansk IT.

Per Andersen skal på bedste vis skabe og bruge de nye muligheder, som den teknologiske udvikling åbner op for.

"Jeg er ikke i tvivl om, at vi står over for en mindst lige så spændende udvikling fremover, som it's hidtidige omkring 60 år har budt på. Allerede nu snakker man om, at it-budgetterne ligger i forretningen, om consumerization og om, at it-afdelingens rolle bliver markant anderledes fremover. Så jobbet som it-professionel vil være under forandring, og Dansk IT skal og vil følge med i denne udvikling," lyder det fra den nye direktør.

Per Andersen tiltræder den 1. juli 2013, hvor han afløser Tony Franke, der har siddet på posten i 17 år.

Det kan du læse mere om her: Kendt direktør færdig som chef i Dansk IT

Læs mere:

Dansk IT skifter igen ud i toppen

Formand for Dansk IT: Derfor vil vi have en ny direktør

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job