Her er Dansk IT's nye direktør

Dansk IT har fundet afløseren til jobbet som direktør. Her kan du se, hvem den nye direktør er.

Artikel top billede

Dansk IT's bestyrelse har fundet en afløser til Tony Franke.

Den nye mand i spidsen for organisationen bliver Per Andersen, der kommer fra en stilling som konsulentdirektør hos Capgemini Danmark.

Per Andersen har tidligere været direktør for analysehuset IDC, hvor han igennem 16 år var med til at opbygge IDC's profil i det nordiske marked med udvikling af forretningen inden for konferencer, rådgivning og analyser.

Og det er blandt andet erfaringer fra disse fagområder, der har været med til, at Dansk IT valgte ham. 

"Vi er rigtig glade for, at Per Andersen har sagt ja til opgaven med at lede og udvikle Dansk IT. Per (Andersen, red.) har en enorm indsigt i, hvad der rører sig på it-området, og i hvordan man udvikler konferencer og netværksaktiviteter. Desuden har han mange års erfaring med at sætte it på dagsordenen," siger Carsten Nørgaard, nyvalgt formand for Dansk IT.

Per Andersen skal på bedste vis skabe og bruge de nye muligheder, som den teknologiske udvikling åbner op for.

"Jeg er ikke i tvivl om, at vi står over for en mindst lige så spændende udvikling fremover, som it's hidtidige omkring 60 år har budt på. Allerede nu snakker man om, at it-budgetterne ligger i forretningen, om consumerization og om, at it-afdelingens rolle bliver markant anderledes fremover. Så jobbet som it-professionel vil være under forandring, og Dansk IT skal og vil følge med i denne udvikling," lyder det fra den nye direktør.

Per Andersen tiltræder den 1. juli 2013, hvor han afløser Tony Franke, der har siddet på posten i 17 år.

Det kan du læse mere om her: Kendt direktør færdig som chef i Dansk IT

Læs mere:

Dansk IT skifter igen ud i toppen

Formand for Dansk IT: Derfor vil vi have en ny direktør

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS