Mogens Nørgaard: Her er mine fremtidsplaner

Den fyrede Miracle-direktør Mogens Nørgaard har allerede planer om at starte en ny it-forretning. Han forventer, at det nye selskab er i luften inden for uger eller måneder.

Artikel top billede

Efter at have stiftet og siddet som administrerende direktør for it-selskabet Miracle siden 2000 måtte Mogens Nørgaard mandag lide den tort at blive fyret af selskabets bestyrelse.

Bestyrelsen hos Miracle har senere uddybet sine begrundelser for at fyre Mogens Nørgaard, der stadig ejer 16 procent af sit foreløbige livsværk.

Computerworld har talt med en af de mest farverige skikkelser i det danske it-landskab om hans syn på fyringen, livet som fyret direktør og ikke mindst fremtidsplanerne, som åbenbart indeholder ambitioner om at starte en ny it-virksomhed.

En hård fyring for de andre

Hvordan går det, Mogens?

"Jeg har det fint."

Hvordan har du det oven på fyringen, efter at du har haft et par dage til at sunde dig?

"Jeg har det stadig fint og er kommet videre."

Du redegør i Computerworlds debatfelt for, at du følte, du fik nogle dybe stød af bestyrelsen hos Miracle i forbindelse med fyringen af dig. Kan du uddybe det?

"Ja, jeg synes, at en direktørfyring skal håndteres pænt og diskret med ord som 'efter fælles overenskomst', men sådan blev det ikke. Så må bestyrelsesformanden Jan Skelbæk derefter ud i pressen og argumentere for fyringen, og det bliver grimt med hentydninger til, at 'Mogens har haft sin tid, og det er også bedst for Mogens at komme videre, og det har vi hjulpet ham med'."

"Da jeg gik, sagde de (bestyrelsesmedlemmerne med fyringssedlen, red.), at det havde været en meget hård uge for dem. Jeg kunne jo bare sige, at det gjorde mig ondt, at det havde været så hårdt for dem sådan at fyre mig uden nogen konkret begrundelse."

Kommer der noget efterspil oven på fyringen?

"Jeg vil undersøge, om det overhovedet er lovligt for en bestyrelse at holde et bestyrelsesmedlem ude af et møde for derefter at fyre det pågældende medlem af bestyrelsen, hvilket jo vil sige mig."

Nyt firma med it-ekspertise

Hvad får du så tiden til at gå med nu?

"Der er jo gang i den med virkelig mange henvendelser på alle kanaler, og jeg går til en del møder."

Mogens Nørgaard: En ny it-virksomhed er på vej

Hvad handler de møder om?

"Forretningsideer, selv om jeg også har fået nogle jobtilbud siden i mandags. Og nej, jeg vil ikke fortælle, hvad jobtilbuddene går ud på."

Du siger forretningsideer. Skal du til at starte en ny it-virksomhed?

"Ja, jeg vil gerne starte et nyt firma og sælge it-ekspertise."

Kan du fortælle lidt mere om, hvilken form for it-ekspertise der er tale om?

"Nej, men det kan jeg nok inden for nogle uger eller måneder. Sagen er den, at jeg har en masse kontakter i Danmark og udlandet, som jeg har opbygget igennem mange år. Dem taler jeg en del med for tiden."

Behøver ikke kapre Miracle-ansatte

"Desuden er jeg inviteret til Finland, Japan og England af gamle forretningsforbindelser, men jeg ved ikke rigtigt, hvad de vil sige til mig. Ud over at give mig et kram."

Helt konkret - skal du til at starte en it-virksomhed centreret omkring databaser?

"Databaser er ikke det allerhotteste mere, selv om det stadig er et meget relevant og meget specialiseret arbejdsområde. Men helt ærligt, så ved jeg det ikke endnu."

Har du overvejet, om du skal have fat på nogle af dine tidligere medarbejdere hos Miracle i den nye virksomhed?

"Det behøver jeg slet ikke. De ringer selv."

Nu var du med til at banke Miracle op til en virksomhed med 300 medarbejdere alt inklusive. Hvor stort skal det nye selskab være?

"42."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet