Frederiksberg vil også med på gratis WiFi-vognen

Helt håbløst, hvis kommunegrænsen også bliver en internetgrænse. Men kommunen skal ikke konkurrere med telebranchen, mener viceborgmester.

Artikel top billede

Jeg forestiller mig, at der skal være en eller anden form for begrænsning, eksempelvis i hastighed eller datamængder, siger Katrine Lester, 2. viceborgmester på Frederiksberg.

Frederiksberg Kommune, som ligger midt inde i Københavns Kommune, skal ikke være en internetfri ø, hvis København realiserer sine planer om gratis WiFi.

I hvert fald ikke, hvis det står til Socialdemokraterne på Frederiksberg.

"Adgang til internet er afgørende i en moderne by. Derfor bør vi følge eksemplerne fra eksempelvis Helsingborg og tilbyde borgere og turister mulighed for at komme på nettet gratis. Det kan gøres ved at udrulle trådløse hotspots og gøre brug af den infrastruktur, som kommunen allerede selv har", siger Katrine Lester, 2. viceborgmester (S), Frederiksberg.

Partiet vil have undersøgt muligheden for at tilbyde borgere og turister gratis internetadgang via WiFi i hele kommunen og beder derfor kommunens forvaltning om at undersøge, hvor meget det vil koste.

Forslaget kommer, efter at det er kommet frem, at man også i Københavns Kommune har planer om at udrulle trådløst netværk.

"Det vil være helt håbløst, hvis kommunegrænsen også bliver en internet-grænse. Så hvis vi kan lave det i samarbejde med København, er det jo helt oplagt", siger den socialdemokratiske viceborgmester.

Hun peger især på parker og metrostationer som nogle af de områder, hvor det vil være oplagt at begynde:

"Vi har på Frederiksberg en masse dejlige parker, som mange borgere nyder, men som ofte også bruges til møder eller studiegrupper. Her vil det være oplagt at begynde, ligesom der også mangler dækning på vores metrostationer under jorden".

Kommunen skal ikke konkurrere med telebranchen

Ifølge Katrine Lester er det dog vigtigt, at et kommunalt tilbud ikke konkurrerer med kommercielle udbydere:

"Jeg forestiller mig ikke, at der er tale om højhastighedsinternet, så kommunen pludselig er i konkurrence med teleselskaberne om at levere internet til alle byens hjem og virksomheder. Derfor forestiller jeg mig også, at der skal være en eller anden form for begrænsning, eksempelvis i hastighed eller datamængder, siger Katrine Lester.

Hun regner med, at det kan blive en del af efterårets budgetforhandlinger.

"Mit håb er, at udrulningen allerede kan begynde efter nytår", siger Katrine Lester.

Læs også:
København vil give dig gratis WiFi

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

IT-partner til IT-Universitetet i København

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job