København vil give dig gratis WiFi

Københavns Kommune har planer om at åbne et gratis WiFi-net, så især turister kan få glæde af de digitale tjenester beregnet til turister uden at blive flået af roaming-afgifter. Men det synes teleindustrien er en rigtig dårlig ide. Hvad synes du?

Artikel top billede

Foto: Ty Stange

Helsingborg har allerede gratis WiFi-zoner i det indre af byen, og nu vil Københavns Kommune også gerne tilbyde noget tilsvarende. I hvert fald mener kommunen, at det vil være et initiativ, som vil give et stort udbytte med en lille omkostning i forhold til byen som turistmål.

Kommunen skriver i et handlingskatalog for øget internationalisering af København, at manglende WiFi-zoner er et stort problem for turister, fordi roaming-afgifter i praksis afholder turisterne fra at bruge netop de digitale tjenester i byen, som er målrettet byens gæster.

Kataloget blev behandlet i kommunens økonomiudvalg, men ingen af de mange forslag er sat i værk endnu. Forslaget om WiFi kan sammen med de andre forslag blive en del af kommunens kommende budgetforhandlinger.

Hvad kommunen skal betale for at etablere og drive det gratis WiFi-net er heller ikke afklaret, fremgår det af handlingskataloget.

Det ved man noget om i Helsingborg. Her, kun godt 100 kilometer fra Rådhuspladsen, har man gjort alvor af planerne. I juni åbnede kommunen for ubegrænset gratis adgang til nettet ved hjælp af godt 30 accespunkter i centrum af byen, som klarer cirka 7.000 samtidige brugere.

Lad planerne ligge i skuffen

Men den slags er ikke noget, teleselskaberne bryder sig om.

"Jeg synes, Københavns Kommune skal lade de planer blive liggende i skuffen," siger direktør Jacob Willer fra Telekommunikationsindustrien, som er teleselskabernes brancheforening.

Hvis København realiserer planerne, vil kommunen gå i direkte konkurrence med tjenester, som bliver udbudt på kommercielle vilkår, mener han.

"Det gælder ikke kun roaming. Der findes også forskellige trådløse net rundt omkring i byen, som turister faktisk kan bruge gratis," siger Jacob Willer.

I den forbindelse nævner han, at Politikens Hus og firmaet Global Connect samarbejder om at tilbyde gratis WiFi-adgang i dele af byen.

"Så der er et fuldstændigt udbud af tjenester og fuld mobildækning i København, og jeg kan ikke se, hvorfor kommunen skal bruge skattekroner til at konkurrere med private udbydere. Så kan man mene, at det er for dyrt eller for utilgængeligt, men markedet er der, og det udvikler sig. Og der er ingen, der forhindrer andre i at etablere trådløse netværk," siger Jacob Willer.

Hvad synes du? Er kommunalt finansieret WiFi en god eller dårlig ide? Giv dit besyv med i kommentarfeltet herunder.

Læs også: 
YouSee til angreb: Gratis WiFi i rivalens fiber-by

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)