København vil give dig gratis WiFi

Københavns Kommune har planer om at åbne et gratis WiFi-net, så især turister kan få glæde af de digitale tjenester beregnet til turister uden at blive flået af roaming-afgifter. Men det synes teleindustrien er en rigtig dårlig ide. Hvad synes du?

Artikel top billede

Foto: Ty Stange

Helsingborg har allerede gratis WiFi-zoner i det indre af byen, og nu vil Københavns Kommune også gerne tilbyde noget tilsvarende. I hvert fald mener kommunen, at det vil være et initiativ, som vil give et stort udbytte med en lille omkostning i forhold til byen som turistmål.

Kommunen skriver i et handlingskatalog for øget internationalisering af København, at manglende WiFi-zoner er et stort problem for turister, fordi roaming-afgifter i praksis afholder turisterne fra at bruge netop de digitale tjenester i byen, som er målrettet byens gæster.

Kataloget blev behandlet i kommunens økonomiudvalg, men ingen af de mange forslag er sat i værk endnu. Forslaget om WiFi kan sammen med de andre forslag blive en del af kommunens kommende budgetforhandlinger.

Hvad kommunen skal betale for at etablere og drive det gratis WiFi-net er heller ikke afklaret, fremgår det af handlingskataloget.

Det ved man noget om i Helsingborg. Her, kun godt 100 kilometer fra Rådhuspladsen, har man gjort alvor af planerne. I juni åbnede kommunen for ubegrænset gratis adgang til nettet ved hjælp af godt 30 accespunkter i centrum af byen, som klarer cirka 7.000 samtidige brugere.

Lad planerne ligge i skuffen

Men den slags er ikke noget, teleselskaberne bryder sig om.

"Jeg synes, Københavns Kommune skal lade de planer blive liggende i skuffen," siger direktør Jacob Willer fra Telekommunikationsindustrien, som er teleselskabernes brancheforening.

Hvis København realiserer planerne, vil kommunen gå i direkte konkurrence med tjenester, som bliver udbudt på kommercielle vilkår, mener han.

"Det gælder ikke kun roaming. Der findes også forskellige trådløse net rundt omkring i byen, som turister faktisk kan bruge gratis," siger Jacob Willer.

I den forbindelse nævner han, at Politikens Hus og firmaet Global Connect samarbejder om at tilbyde gratis WiFi-adgang i dele af byen.

"Så der er et fuldstændigt udbud af tjenester og fuld mobildækning i København, og jeg kan ikke se, hvorfor kommunen skal bruge skattekroner til at konkurrere med private udbydere. Så kan man mene, at det er for dyrt eller for utilgængeligt, men markedet er der, og det udvikler sig. Og der er ingen, der forhindrer andre i at etablere trådløse netværk," siger Jacob Willer.

Hvad synes du? Er kommunalt finansieret WiFi en god eller dårlig ide? Giv dit besyv med i kommentarfeltet herunder.

Læs også: 
YouSee til angreb: Gratis WiFi i rivalens fiber-by

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS