København vil give dig gratis WiFi

Københavns Kommune har planer om at åbne et gratis WiFi-net, så især turister kan få glæde af de digitale tjenester beregnet til turister uden at blive flået af roaming-afgifter. Men det synes teleindustrien er en rigtig dårlig ide. Hvad synes du?

Artikel top billede

Foto: Ty Stange

Helsingborg har allerede gratis WiFi-zoner i det indre af byen, og nu vil Københavns Kommune også gerne tilbyde noget tilsvarende. I hvert fald mener kommunen, at det vil være et initiativ, som vil give et stort udbytte med en lille omkostning i forhold til byen som turistmål.

Kommunen skriver i et handlingskatalog for øget internationalisering af København, at manglende WiFi-zoner er et stort problem for turister, fordi roaming-afgifter i praksis afholder turisterne fra at bruge netop de digitale tjenester i byen, som er målrettet byens gæster.

Kataloget blev behandlet i kommunens økonomiudvalg, men ingen af de mange forslag er sat i værk endnu. Forslaget om WiFi kan sammen med de andre forslag blive en del af kommunens kommende budgetforhandlinger.

Hvad kommunen skal betale for at etablere og drive det gratis WiFi-net er heller ikke afklaret, fremgår det af handlingskataloget.

Det ved man noget om i Helsingborg. Her, kun godt 100 kilometer fra Rådhuspladsen, har man gjort alvor af planerne. I juni åbnede kommunen for ubegrænset gratis adgang til nettet ved hjælp af godt 30 accespunkter i centrum af byen, som klarer cirka 7.000 samtidige brugere.

Lad planerne ligge i skuffen

Men den slags er ikke noget, teleselskaberne bryder sig om.

"Jeg synes, Københavns Kommune skal lade de planer blive liggende i skuffen," siger direktør Jacob Willer fra Telekommunikationsindustrien, som er teleselskabernes brancheforening.

Hvis København realiserer planerne, vil kommunen gå i direkte konkurrence med tjenester, som bliver udbudt på kommercielle vilkår, mener han.

"Det gælder ikke kun roaming. Der findes også forskellige trådløse net rundt omkring i byen, som turister faktisk kan bruge gratis," siger Jacob Willer.

I den forbindelse nævner han, at Politikens Hus og firmaet Global Connect samarbejder om at tilbyde gratis WiFi-adgang i dele af byen.

"Så der er et fuldstændigt udbud af tjenester og fuld mobildækning i København, og jeg kan ikke se, hvorfor kommunen skal bruge skattekroner til at konkurrere med private udbydere. Så kan man mene, at det er for dyrt eller for utilgængeligt, men markedet er der, og det udvikler sig. Og der er ingen, der forhindrer andre i at etablere trådløse netværk," siger Jacob Willer.

Hvad synes du? Er kommunalt finansieret WiFi en god eller dårlig ide? Giv dit besyv med i kommentarfeltet herunder.

Læs også: 
YouSee til angreb: Gratis WiFi i rivalens fiber-by

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S