København vil give dig gratis WiFi

Københavns Kommune har planer om at åbne et gratis WiFi-net, så især turister kan få glæde af de digitale tjenester beregnet til turister uden at blive flået af roaming-afgifter. Men det synes teleindustrien er en rigtig dårlig ide. Hvad synes du?

Artikel top billede

Foto: Ty Stange

Helsingborg har allerede gratis WiFi-zoner i det indre af byen, og nu vil Københavns Kommune også gerne tilbyde noget tilsvarende. I hvert fald mener kommunen, at det vil være et initiativ, som vil give et stort udbytte med en lille omkostning i forhold til byen som turistmål.

Kommunen skriver i et handlingskatalog for øget internationalisering af København, at manglende WiFi-zoner er et stort problem for turister, fordi roaming-afgifter i praksis afholder turisterne fra at bruge netop de digitale tjenester i byen, som er målrettet byens gæster.

Kataloget blev behandlet i kommunens økonomiudvalg, men ingen af de mange forslag er sat i værk endnu. Forslaget om WiFi kan sammen med de andre forslag blive en del af kommunens kommende budgetforhandlinger.

Hvad kommunen skal betale for at etablere og drive det gratis WiFi-net er heller ikke afklaret, fremgår det af handlingskataloget.

Det ved man noget om i Helsingborg. Her, kun godt 100 kilometer fra Rådhuspladsen, har man gjort alvor af planerne. I juni åbnede kommunen for ubegrænset gratis adgang til nettet ved hjælp af godt 30 accespunkter i centrum af byen, som klarer cirka 7.000 samtidige brugere.

Lad planerne ligge i skuffen

Men den slags er ikke noget, teleselskaberne bryder sig om.

"Jeg synes, Københavns Kommune skal lade de planer blive liggende i skuffen," siger direktør Jacob Willer fra Telekommunikationsindustrien, som er teleselskabernes brancheforening.

Hvis København realiserer planerne, vil kommunen gå i direkte konkurrence med tjenester, som bliver udbudt på kommercielle vilkår, mener han.

"Det gælder ikke kun roaming. Der findes også forskellige trådløse net rundt omkring i byen, som turister faktisk kan bruge gratis," siger Jacob Willer.

I den forbindelse nævner han, at Politikens Hus og firmaet Global Connect samarbejder om at tilbyde gratis WiFi-adgang i dele af byen.

"Så der er et fuldstændigt udbud af tjenester og fuld mobildækning i København, og jeg kan ikke se, hvorfor kommunen skal bruge skattekroner til at konkurrere med private udbydere. Så kan man mene, at det er for dyrt eller for utilgængeligt, men markedet er der, og det udvikler sig. Og der er ingen, der forhindrer andre i at etablere trådløse netværk," siger Jacob Willer.

Hvad synes du? Er kommunalt finansieret WiFi en god eller dårlig ide? Giv dit besyv med i kommentarfeltet herunder.

Læs også: 
YouSee til angreb: Gratis WiFi i rivalens fiber-by

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network