Hjælp politikerne: Hvad er de største it-udfordringer i Danmark?

Afstemning: For nylig fik en it-politiker ørerne i maskinen, da hun forsøgte at sætte fokus på it-branchens nørde-image. Nu kan du hjælpe hende og kollegerne ved at stemme på, hvad politikerne egentlig bør fokusere på af it-udfordringer i Danmark.

Artikel top billede

De danske it-politikere er i årenes løb flere gange blevet skudt i skoene, at de er helt usynlige

Andre gange - som eksempelvis Socialdemokraternes Trine Bramsens nylige blogindlæg om it-nørder med hvide sokker i sandaler - får de folkevalgte kraftige hak i tuden, når de stikker den frem i forsøget på at skabe en debat om en afskrækkende nørd-kultur i den højtspecialiserede it-verden. 

Visse it-ordførere har dog formået at finde balancen mellem synlighed og saglighed.

De har derigennem skabt resultater og en karriere på at vide noget om det der informationsteknologi - eller blot interessere sig for emnet. 

Men at holde styr på alt fra cookies over åbne standarder til big data-muligheder i skyen med persondatadirektivet fra EU spøgende i baggrunden kan måske være sin sag for it-politikerne.

Især fordi de fleste af slagsen aldrig har beskæftiget sig indgående med it, inden de satte deres fødder på Christiansborg for første gang.

Klæd politikerne på

Derfor får du, kære Computerworld-læser, nu muligheden for at klæde de danske it-politikere på til at varetage deres lovgivende og debatskabende opgaver bedst muligt.

Helt simpelt beder vi dig stemme på den it-udfordring, som du mener er dén allervigtigste i Danmark lige nu og i de kommende år.

Derefter vil vi sende Top 10-listen til samtlige otte it-ordførere fra partierne i Folketinget som en hjælpende hånd, så de fremover kan holde sig i sporet og fokusere på reelle problemstillinger frem for farven på sokkerne i sandalerne.

Handler udfordringerne eksempelvis om at skabe bedre selvbetjeningsløsninger i det offentlige? Eller skal rammerne for it-køb og -salg udvides mere?

Har Trine Bramsen en pointe i, at it-branchens image trænger til en opstramning, eller skal politikerne hellere fokusere på at skabe verdens bedste it-undervisning i folkeskolen?

Du bestemmer - og hvis du savner et emne i nedenstående stemmeboks, eller ønsker at begrunde din stemme, så er du meget velkommen til at skrive dit forslag ind i kommentarfeltet under artiklen.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S