Hjælp politikerne: Hvad er de største it-udfordringer i Danmark?

Afstemning: For nylig fik en it-politiker ørerne i maskinen, da hun forsøgte at sætte fokus på it-branchens nørde-image. Nu kan du hjælpe hende og kollegerne ved at stemme på, hvad politikerne egentlig bør fokusere på af it-udfordringer i Danmark.

Artikel top billede

De danske it-politikere er i årenes løb flere gange blevet skudt i skoene, at de er helt usynlige

Andre gange - som eksempelvis Socialdemokraternes Trine Bramsens nylige blogindlæg om it-nørder med hvide sokker i sandaler - får de folkevalgte kraftige hak i tuden, når de stikker den frem i forsøget på at skabe en debat om en afskrækkende nørd-kultur i den højtspecialiserede it-verden. 

Visse it-ordførere har dog formået at finde balancen mellem synlighed og saglighed.

De har derigennem skabt resultater og en karriere på at vide noget om det der informationsteknologi - eller blot interessere sig for emnet. 

Men at holde styr på alt fra cookies over åbne standarder til big data-muligheder i skyen med persondatadirektivet fra EU spøgende i baggrunden kan måske være sin sag for it-politikerne.

Især fordi de fleste af slagsen aldrig har beskæftiget sig indgående med it, inden de satte deres fødder på Christiansborg for første gang.

Klæd politikerne på

Derfor får du, kære Computerworld-læser, nu muligheden for at klæde de danske it-politikere på til at varetage deres lovgivende og debatskabende opgaver bedst muligt.

Helt simpelt beder vi dig stemme på den it-udfordring, som du mener er dén allervigtigste i Danmark lige nu og i de kommende år.

Derefter vil vi sende Top 10-listen til samtlige otte it-ordførere fra partierne i Folketinget som en hjælpende hånd, så de fremover kan holde sig i sporet og fokusere på reelle problemstillinger frem for farven på sokkerne i sandalerne.

Handler udfordringerne eksempelvis om at skabe bedre selvbetjeningsløsninger i det offentlige? Eller skal rammerne for it-køb og -salg udvides mere?

Har Trine Bramsen en pointe i, at it-branchens image trænger til en opstramning, eller skal politikerne hellere fokusere på at skabe verdens bedste it-undervisning i folkeskolen?

Du bestemmer - og hvis du savner et emne i nedenstående stemmeboks, eller ønsker at begrunde din stemme, så er du meget velkommen til at skrive dit forslag ind i kommentarfeltet under artiklen.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S