Yahoo banker Google - og hvad så?

For første gang i et par år er Yahoo større end Google på hjemmebanen i USA.

Artikel top billede

For første gang i to år banker søgemaskineselskabet Yahoo storebroderen Google, målt på antallet af unikke besøgende, på hjemmebanen i USA.

Sejren er dog ikke målt på de to selskabers søgemaskiner.

Derimod er føringen fordelt på alle Yahoos sites i juli mod alle Googles sites, og her kunne Yahoo notere sig 196,6 millioner unikke besøgende amerikanere mod Googles 192,3 millioner besøgende.

Afstanden mellem de to internet-giganter har i flere måneder ligget tæt målt på alle deres sites, og Yahoos fremskridt med otte millioner, sammenlignet med juni, har været tungen på vægtskålen til at overtage det amerikanske mesterskab i at være den mest besøgte virksomhed på nettet.

På de efterfølgende placeringer ligger Microsoft-sites, Facebook og AOL, oplyser USA Today med data fra analysehuset comScore. 

Lidt søgt succes

Yahoo-placeringen er utvivlsomt en sejr for selskabets administrerende direktør, Marissa Mayer, som øvrigt i 1999 blev ansat som Google-medarbejder nummer 20 og har en 13-årig fortid hos Yahoos ærkerival.

Topplaceringen hos comScore er blandt andet kommet i hus med en række opkøb i den seneste tid, selvom mikroblogging-sitet Tumblr til godt seks milliarder kroner ifølge comScore ikke tæller med i statistikken.

Spil, mail og ejendomsmarkedet har derimod været afgørende faktorer for, at Yahoo kan bryste sig af at være størst.

Målt på søgemaskinerne alene er Yahoo dog stadig langt efter Google, som sidder på omkring to tredjedele af de amerikanske søgninger, mens Bing har små 20 procent, og Yahoo halter efter på tredjepladsen med en markedandel på godt 10 procent.

Set med globale øjne er Yahoo endnu længere bagud.

Google har ifølge statistiksitet StatCounter 90 procent af verdensmarkedet, mens Bing ligger på 3,86 procent, og Yahoo har 2,87 procent af alverdens internetsøgninger.

Samtidig er det nok værd at notere, at Google ifølge Wired scorede omkring 67 milliarder kroner på reklameindtægter i sidste kvartal, mens Yahoo kunne notere sig en reklameomsætning på godt seks milliarder kroner i samme periode.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job