Yahoo banker Google - og hvad så?

For første gang i et par år er Yahoo større end Google på hjemmebanen i USA.

Artikel top billede

For første gang i to år banker søgemaskineselskabet Yahoo storebroderen Google, målt på antallet af unikke besøgende, på hjemmebanen i USA.

Sejren er dog ikke målt på de to selskabers søgemaskiner.

Derimod er føringen fordelt på alle Yahoos sites i juli mod alle Googles sites, og her kunne Yahoo notere sig 196,6 millioner unikke besøgende amerikanere mod Googles 192,3 millioner besøgende.

Afstanden mellem de to internet-giganter har i flere måneder ligget tæt målt på alle deres sites, og Yahoos fremskridt med otte millioner, sammenlignet med juni, har været tungen på vægtskålen til at overtage det amerikanske mesterskab i at være den mest besøgte virksomhed på nettet.

På de efterfølgende placeringer ligger Microsoft-sites, Facebook og AOL, oplyser USA Today med data fra analysehuset comScore. 

Lidt søgt succes

Yahoo-placeringen er utvivlsomt en sejr for selskabets administrerende direktør, Marissa Mayer, som øvrigt i 1999 blev ansat som Google-medarbejder nummer 20 og har en 13-årig fortid hos Yahoos ærkerival.

Topplaceringen hos comScore er blandt andet kommet i hus med en række opkøb i den seneste tid, selvom mikroblogging-sitet Tumblr til godt seks milliarder kroner ifølge comScore ikke tæller med i statistikken.

Spil, mail og ejendomsmarkedet har derimod været afgørende faktorer for, at Yahoo kan bryste sig af at være størst.

Målt på søgemaskinerne alene er Yahoo dog stadig langt efter Google, som sidder på omkring to tredjedele af de amerikanske søgninger, mens Bing har små 20 procent, og Yahoo halter efter på tredjepladsen med en markedandel på godt 10 procent.

Set med globale øjne er Yahoo endnu længere bagud.

Google har ifølge statistiksitet StatCounter 90 procent af verdensmarkedet, mens Bing ligger på 3,86 procent, og Yahoo har 2,87 procent af alverdens internetsøgninger.

Samtidig er det nok værd at notere, at Google ifølge Wired scorede omkring 67 milliarder kroner på reklameindtægter i sidste kvartal, mens Yahoo kunne notere sig en reklameomsætning på godt seks milliarder kroner i samme periode.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS