Dell sælges om få dage - vigtigste modstander trækker sig

Den tungeste modstander af salget af Dell Computers opgiver kampen. Han står trods sit nederlag til at score flere hundrede millioner kroner på salget.

Artikel top billede

Den amerikanske aktivist-investor Carl Icahn trækker sig ud af bataljen om salget og afnoteringen af Dell Computers, som han aktivt har forsøgt at forhindre.

Det betyder, at Dell Computers efter alt at dømme får grønt lys til at lade sig sælge, når selskabets investorer samles på torsdag for at stemme om salget.

Køberne er Dell-stifter og storaktionær Michael Dell samt kapitalfonden Silver Lake.

De ønsker at købe Dell Computers for at lade selskabet afnotere fra børsen, så de kan få større manøvrefrihed til at positionere selskabet på markedet for services.

Det skyldes, at de forlængst har set skriften på væggen om det hensygnende pc-marked. Det kan du læse mere om her.

Trækker sig ud

Carl Icahn - hvis forretningsmetoder du kan læse mere om her - meddeler, at han ikke vil foretage sig mere for at forhindre salget af selskabet.

Samtidig fortsætter han dog med at rette kritik mod både handelen og Dells bestyrelse.

Han har i de seneste seks måneder forsøgt at overtale selskabets aktionærer til at stemme købstilbuddet fra Michael Dell og Silver Lake ned og i stedet forsøge at trumfe en kapital-omstrukturering igennem.

"Det har vist sig næsten umuligt at vinde dette slag," skriver Carl Icahn.

Michael Dell og Silver Lake Partners har formået at kaste grus i Icahns maskineri ved at smøre ekstra på deres oprindelige tilbud til Dell-aktionærerne.

Blandt andet har de hævet deres tilbudspris, tilføjet en særlig dividende, ligesom de har fremvist en særlig tillids-erklæring fra en dommer i delstaten Delaware, Leo Strine.

"Michael Dell/Silver Lake har kæmpet en brav kamp, og ifølge dommer Strine har deres handlinger været i overensstemmelse med loven. Vi lykønsker Michael Dell, og jeg agter at ringe til ham for at ønske ham tillykke (det kan han få brug for)," skriver Michael Dell.

Carl Icahn står ifølge Wall Street Journal til at score omkring 400 millioner kroner på sin investering i Dell.

Han peger da også selv på, at det har været hans fortjeneste, at Michael Dell og Silver Lake har hævet prisen.

"Ingen kan benægte, at aktionærerne vil have fået lavere pris, hvis ikke jeg havde blandet mig og gjort, hvad bestyrelsen skulle have gjort," skriver han.

Læs også:

Dells indtjening styrtdykker - faldet med 72 procent

Køber trækker sig: Vil alligevel ikke købe Dell

Storaktionærer: Blankt nej til salg af Dell

Ny køber melder sig: Vil købe Dell Computers

Overblik: Dells gigantiske milliard-satsning

Dells udfordring: At genføde sig selv som noget andet

Dell gør op med fortiden: Vil ned i kundernes forretning

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S