Toppost i globalt kæmpefirma til kendt it-dansker

Dansk gulddreng er udvalgt til at sidde i bestyrelsen hos et af verdens allerstørste teknologi-selskaber.

Artikel top billede

Den danske co-CEO hos den tyske software-gigant SAP, Jim Hagemann Snabe, træder ind i bestyrelsen hos et af verdens største ingeniørfirmaer, tyske Siemens.

Det skriver Siemens på sin hjemmeside. Den 47-årige dansker afløser Josef Ackermann, der tidligere har været administrerende direktør for Deutsche Bank og har siddet som bestyrelsesnæstformand i Siemens' bestyrelse.

Begrundelsen for at sætte den danske gulddreng med erfaring fra en lang række topposter hos SAP ind i bestyrelsen er klokkeklar:

"Set i lyset af den strategiske vigtighed, digitaliseringen spiller for Siemens' kerneforretninger, har vi tilført teknologi- og softwarekompetencer til vores bestyrelse med ansættelsen af Jim Hagemann Snabe. Vi får en internationalt respekteret ekspert på området, og jeg ser frem til at arbejde med ham," lyder det fra Siemens bestyrelsesformand, Gerhard Cromme.

Kommer til kæmpevirksomhed

Jim Hagemann Snabe sidder i flere råd og bestyrelser, hvor han kan øse af sine erfaringer.

Blandt andet sidder han i et it-råd, der rådgiver den tyske regering, og han skulle efter sigende være en efterspurgt rådgivningspartner blandt toppolitikere.

Jim Hagemann Snabe sidder herhjemme også i Danske Bank-bestyrelsen, ligesom han har erfaring med bestyrelsesarbejde hos blandt andre Thrane & Thrane.

Hos SAP har han som CEO haft ansvaret for omkring 65,000 medarbejdere og en omsætning på godt 120 milliarder kroner.

Med indtrædelsen i Siemens' bestyrelse kommer Jim Hagemann Snabe til en virksomhed, der omsætter for mere end 500 milliarder kroner om året og har over 400.000 medarbejdere over hele kloden.

Læs mere om SAP og Jim Hagemann Snabe: 

Dansk SAP-chef: Sådan skaber vi digital vækst

Overblik: Derfor skal SAP nu ledes af denne dansker

Fra it-studiejob i Århus til global topleder

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S