Toppost i globalt kæmpefirma til kendt it-dansker

Dansk gulddreng er udvalgt til at sidde i bestyrelsen hos et af verdens allerstørste teknologi-selskaber.

Artikel top billede

Den danske co-CEO hos den tyske software-gigant SAP, Jim Hagemann Snabe, træder ind i bestyrelsen hos et af verdens største ingeniørfirmaer, tyske Siemens.

Det skriver Siemens på sin hjemmeside. Den 47-årige dansker afløser Josef Ackermann, der tidligere har været administrerende direktør for Deutsche Bank og har siddet som bestyrelsesnæstformand i Siemens' bestyrelse.

Begrundelsen for at sætte den danske gulddreng med erfaring fra en lang række topposter hos SAP ind i bestyrelsen er klokkeklar:

"Set i lyset af den strategiske vigtighed, digitaliseringen spiller for Siemens' kerneforretninger, har vi tilført teknologi- og softwarekompetencer til vores bestyrelse med ansættelsen af Jim Hagemann Snabe. Vi får en internationalt respekteret ekspert på området, og jeg ser frem til at arbejde med ham," lyder det fra Siemens bestyrelsesformand, Gerhard Cromme.

Kommer til kæmpevirksomhed

Jim Hagemann Snabe sidder i flere råd og bestyrelser, hvor han kan øse af sine erfaringer.

Blandt andet sidder han i et it-råd, der rådgiver den tyske regering, og han skulle efter sigende være en efterspurgt rådgivningspartner blandt toppolitikere.

Jim Hagemann Snabe sidder herhjemme også i Danske Bank-bestyrelsen, ligesom han har erfaring med bestyrelsesarbejde hos blandt andre Thrane & Thrane.

Hos SAP har han som CEO haft ansvaret for omkring 65,000 medarbejdere og en omsætning på godt 120 milliarder kroner.

Med indtrædelsen i Siemens' bestyrelse kommer Jim Hagemann Snabe til en virksomhed, der omsætter for mere end 500 milliarder kroner om året og har over 400.000 medarbejdere over hele kloden.

Læs mere om SAP og Jim Hagemann Snabe: 

Dansk SAP-chef: Sådan skaber vi digital vækst

Overblik: Derfor skal SAP nu ledes af denne dansker

Fra it-studiejob i Århus til global topleder

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en dygtig medarbejder til sektionen for Infrastruktursystemer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S