Så hurtigt vokser Windows 8

Efter en noget træg start er Microsofts styresystem på vej op i tempo. Se hvor mange harddiske, der er blevet indtaget af Windows 8 - og hvilket system, der er på vej ud.

Artikel top billede

10 procent.

Det er det antal Windows 8-brugere, som Microsoft skimter i horisonten efter en lidt sløv start.

Ifølge analysehuset Net Applications kører 9,8 procent af alle Windows-brugere nemlig den nyeste udgave af virksomhedens operativsystemer ved udgangen af september.

Der er en stigning på 3,5 procent i de sidste to måneder, og den tendens skal nok sende Redmond-folkene over de 10 procent allerede i denne måned.

Ud af den portion brugere, der har installeret Windows 8, har 10 procent også allerede valgt at installere forhåndsudgaven af Windows 8.1. 

Den endelige udgave af opdateringen kommer ellers først midt i oktober.

Windows 8 nærmer sig en markedsandel på 10 procent med lynskridt. Kilde: Net Applications.

På bekostning af XP 
"Den enes død, den andens brød." 

Sådan lyder en gammel talemåde. Og den holder stik i dette tilfælde. 

Det er nemlig Windows XP, der betaler prisen for Windows 8-fremgangen med en tilbagegang i samme takt.

XP fylder dog stadig meget, og programmet er installeret på mere end 30 procent af alle computere i verden.

Selv om Windows 8 i stigende grad afløser XP, er der ifølge Net Applications en risiko for, at mellem 18 og 26 procent af alle pc'er i verden stadig vil køre XP, når supporten udløber på programmet i april 2014.

Hvilket udgør et sikkerhedsproblem.

Samme tendens på danske maskiner

Zoomer man ind på Danmark, er tallet af Windows 8-brugere en smule lavere.

I Danmark går det lidt langsommere. Bemærk dog, at tallene er fra juli. Siden da har den globale vækst været på 3,5 procent. Kilde: Danske Medier Research.

Den seneste opgørelse fra Danske Medier Research viser, at lidt mere end fem procent benytter Windows 8 på de danske harddiske. Tallet er dog fra udgangen af juli. 

Men tendensen i Danmark er den samme som i resten af verden: 
 
XP falder i næsten samme tempo, som Windows 8 stiger.

I juli faldt XP således med 0,55 procent, mens Windows 8 gik frem med 0,43 procent.

Læs også:
Windows 8 vil ikke leve, Windows XP vil ikke dø

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S