Så hurtigt vokser Windows 8

Efter en noget træg start er Microsofts styresystem på vej op i tempo. Se hvor mange harddiske, der er blevet indtaget af Windows 8 - og hvilket system, der er på vej ud.

Artikel top billede

10 procent.

Det er det antal Windows 8-brugere, som Microsoft skimter i horisonten efter en lidt sløv start.

Ifølge analysehuset Net Applications kører 9,8 procent af alle Windows-brugere nemlig den nyeste udgave af virksomhedens operativsystemer ved udgangen af september.

Der er en stigning på 3,5 procent i de sidste to måneder, og den tendens skal nok sende Redmond-folkene over de 10 procent allerede i denne måned.

Ud af den portion brugere, der har installeret Windows 8, har 10 procent også allerede valgt at installere forhåndsudgaven af Windows 8.1. 

Den endelige udgave af opdateringen kommer ellers først midt i oktober.

Windows 8 nærmer sig en markedsandel på 10 procent med lynskridt. Kilde: Net Applications.

På bekostning af XP 
"Den enes død, den andens brød." 

Sådan lyder en gammel talemåde. Og den holder stik i dette tilfælde. 

Det er nemlig Windows XP, der betaler prisen for Windows 8-fremgangen med en tilbagegang i samme takt.

XP fylder dog stadig meget, og programmet er installeret på mere end 30 procent af alle computere i verden.

Selv om Windows 8 i stigende grad afløser XP, er der ifølge Net Applications en risiko for, at mellem 18 og 26 procent af alle pc'er i verden stadig vil køre XP, når supporten udløber på programmet i april 2014.

Hvilket udgør et sikkerhedsproblem.

Samme tendens på danske maskiner

Zoomer man ind på Danmark, er tallet af Windows 8-brugere en smule lavere.

I Danmark går det lidt langsommere. Bemærk dog, at tallene er fra juli. Siden da har den globale vækst været på 3,5 procent. Kilde: Danske Medier Research.

Den seneste opgørelse fra Danske Medier Research viser, at lidt mere end fem procent benytter Windows 8 på de danske harddiske. Tallet er dog fra udgangen af juli. 

Men tendensen i Danmark er den samme som i resten af verden: 
 
XP falder i næsten samme tempo, som Windows 8 stiger.

I juli faldt XP således med 0,55 procent, mens Windows 8 gik frem med 0,43 procent.

Læs også:
Windows 8 vil ikke leve, Windows XP vil ikke dø

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Læses lige nu

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos