Så hurtigt vokser Windows 8

Efter en noget træg start er Microsofts styresystem på vej op i tempo. Se hvor mange harddiske, der er blevet indtaget af Windows 8 - og hvilket system, der er på vej ud.

Artikel top billede

10 procent.

Det er det antal Windows 8-brugere, som Microsoft skimter i horisonten efter en lidt sløv start.

Ifølge analysehuset Net Applications kører 9,8 procent af alle Windows-brugere nemlig den nyeste udgave af virksomhedens operativsystemer ved udgangen af september.

Der er en stigning på 3,5 procent i de sidste to måneder, og den tendens skal nok sende Redmond-folkene over de 10 procent allerede i denne måned.

Ud af den portion brugere, der har installeret Windows 8, har 10 procent også allerede valgt at installere forhåndsudgaven af Windows 8.1. 

Den endelige udgave af opdateringen kommer ellers først midt i oktober.

Windows 8 nærmer sig en markedsandel på 10 procent med lynskridt. Kilde: Net Applications.

På bekostning af XP 
"Den enes død, den andens brød." 

Sådan lyder en gammel talemåde. Og den holder stik i dette tilfælde. 

Det er nemlig Windows XP, der betaler prisen for Windows 8-fremgangen med en tilbagegang i samme takt.

XP fylder dog stadig meget, og programmet er installeret på mere end 30 procent af alle computere i verden.

Selv om Windows 8 i stigende grad afløser XP, er der ifølge Net Applications en risiko for, at mellem 18 og 26 procent af alle pc'er i verden stadig vil køre XP, når supporten udløber på programmet i april 2014.

Hvilket udgør et sikkerhedsproblem.

Samme tendens på danske maskiner

Zoomer man ind på Danmark, er tallet af Windows 8-brugere en smule lavere.

I Danmark går det lidt langsommere. Bemærk dog, at tallene er fra juli. Siden da har den globale vækst været på 3,5 procent. Kilde: Danske Medier Research.

Den seneste opgørelse fra Danske Medier Research viser, at lidt mere end fem procent benytter Windows 8 på de danske harddiske. Tallet er dog fra udgangen af juli. 

Men tendensen i Danmark er den samme som i resten af verden: 
 
XP falder i næsten samme tempo, som Windows 8 stiger.

I juli faldt XP således med 0,55 procent, mens Windows 8 gik frem med 0,43 procent.

Læs også:
Windows 8 vil ikke leve, Windows XP vil ikke dø

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS