Windows-udviklere river sig i håret: Svært at udvikle apps

Det er for dyrt og for svært at udvikle ordentlige Window-apps med de eksisterende værktøjer, mener Windows-udviklere.

Artikel top billede

Virksomhederne er sultne efter smarte mobile Windows-apps, men udviklerne mangler værktøjer og kompetencer til at levere varen.

Sådan lyder konklusionen i en amerikansk undersøgelse med deltagelse af 1.340 udviklere med ansvar for udvikling af Windows-baserede desktop-applikationer.

Hertil kommer, at virksomhederne forventer, at de apps, som bliver udviklet, vil blive supporteret og udviklet løbende, hvilket er yderligere en frustation for udviklerne.

Værktøjer er for dyre og for komplekse

Ifølge undersøgelsen - udarbejdet af analysehuset Dimensional Research - har 85 procent af Windows-udviklerne modtaget bestillinger på mobile apps.

Men de mener, at de eksisterende værktøjer til udvikling af de mobile apps er for dyre og for komplekse.

Heller ikke de alternative løsninger som JavaScript og HTML5 er gode nok, da man ifølge udviklerne ikke kan udvikle de features og den bruger-oplevelse, som kunderne efterspørger, med disse teknologier.

Udviklerne peger i undersøgelsen også på, at behovet for løbende support af eksisterende apps gør det svært for dem at finde ressourcer til at udvikle de kompetencer, som de har brug for.

Høje forventninger

Problemet er åbenlyst, da flere og flere slutbrugere i dag forventer, at funktionaliteterne i deres business-apps også findes i en mobil-version - enten delvist eller fuldt.

Og funktionaliteterne skal være af meget høj kvalitet - og helst kunne anvendes på alle de mobile platforme, der er på markedet.

For udviklerne tegner det en ny retning.

Kun én procent af de adspurgte Windows-udviklere satser helt på mobile apps, mens resten betragter mobile apps som et supplement til desktop-applikationerne.

Kan du nikke genkendende til disse problemer? Giv din mening til kende herunder.

Læs også:

App-udviklerne: Denne platform er bare den vigtigste

Her er de syv mest populære it-certificeringer i Danmark

Fremtidens app-model: Her er der penge at hente

Kovending: Nu får udviklerne alligevel 8.1 før alle andre

Her er Microsoft blandt de allerbedste i verden

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen