Windows-udviklere river sig i håret: Svært at udvikle apps

Det er for dyrt og for svært at udvikle ordentlige Window-apps med de eksisterende værktøjer, mener Windows-udviklere.

Artikel top billede

Virksomhederne er sultne efter smarte mobile Windows-apps, men udviklerne mangler værktøjer og kompetencer til at levere varen.

Sådan lyder konklusionen i en amerikansk undersøgelse med deltagelse af 1.340 udviklere med ansvar for udvikling af Windows-baserede desktop-applikationer.

Hertil kommer, at virksomhederne forventer, at de apps, som bliver udviklet, vil blive supporteret og udviklet løbende, hvilket er yderligere en frustation for udviklerne.

Værktøjer er for dyre og for komplekse

Ifølge undersøgelsen - udarbejdet af analysehuset Dimensional Research - har 85 procent af Windows-udviklerne modtaget bestillinger på mobile apps.

Men de mener, at de eksisterende værktøjer til udvikling af de mobile apps er for dyre og for komplekse.

Heller ikke de alternative løsninger som JavaScript og HTML5 er gode nok, da man ifølge udviklerne ikke kan udvikle de features og den bruger-oplevelse, som kunderne efterspørger, med disse teknologier.

Udviklerne peger i undersøgelsen også på, at behovet for løbende support af eksisterende apps gør det svært for dem at finde ressourcer til at udvikle de kompetencer, som de har brug for.

Høje forventninger

Problemet er åbenlyst, da flere og flere slutbrugere i dag forventer, at funktionaliteterne i deres business-apps også findes i en mobil-version - enten delvist eller fuldt.

Og funktionaliteterne skal være af meget høj kvalitet - og helst kunne anvendes på alle de mobile platforme, der er på markedet.

For udviklerne tegner det en ny retning.

Kun én procent af de adspurgte Windows-udviklere satser helt på mobile apps, mens resten betragter mobile apps som et supplement til desktop-applikationerne.

Kan du nikke genkendende til disse problemer? Giv din mening til kende herunder.

Læs også:

App-udviklerne: Denne platform er bare den vigtigste

Her er de syv mest populære it-certificeringer i Danmark

Fremtidens app-model: Her er der penge at hente

Kovending: Nu får udviklerne alligevel 8.1 før alle andre

Her er Microsoft blandt de allerbedste i verden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS