Windows-udviklere river sig i håret: Svært at udvikle apps

Det er for dyrt og for svært at udvikle ordentlige Window-apps med de eksisterende værktøjer, mener Windows-udviklere.

Artikel top billede

Virksomhederne er sultne efter smarte mobile Windows-apps, men udviklerne mangler værktøjer og kompetencer til at levere varen.

Sådan lyder konklusionen i en amerikansk undersøgelse med deltagelse af 1.340 udviklere med ansvar for udvikling af Windows-baserede desktop-applikationer.

Hertil kommer, at virksomhederne forventer, at de apps, som bliver udviklet, vil blive supporteret og udviklet løbende, hvilket er yderligere en frustation for udviklerne.

Værktøjer er for dyre og for komplekse

Ifølge undersøgelsen - udarbejdet af analysehuset Dimensional Research - har 85 procent af Windows-udviklerne modtaget bestillinger på mobile apps.

Men de mener, at de eksisterende værktøjer til udvikling af de mobile apps er for dyre og for komplekse.

Heller ikke de alternative løsninger som JavaScript og HTML5 er gode nok, da man ifølge udviklerne ikke kan udvikle de features og den bruger-oplevelse, som kunderne efterspørger, med disse teknologier.

Udviklerne peger i undersøgelsen også på, at behovet for løbende support af eksisterende apps gør det svært for dem at finde ressourcer til at udvikle de kompetencer, som de har brug for.

Høje forventninger

Problemet er åbenlyst, da flere og flere slutbrugere i dag forventer, at funktionaliteterne i deres business-apps også findes i en mobil-version - enten delvist eller fuldt.

Og funktionaliteterne skal være af meget høj kvalitet - og helst kunne anvendes på alle de mobile platforme, der er på markedet.

For udviklerne tegner det en ny retning.

Kun én procent af de adspurgte Windows-udviklere satser helt på mobile apps, mens resten betragter mobile apps som et supplement til desktop-applikationerne.

Kan du nikke genkendende til disse problemer? Giv din mening til kende herunder.

Læs også:

App-udviklerne: Denne platform er bare den vigtigste

Her er de syv mest populære it-certificeringer i Danmark

Fremtidens app-model: Her er der penge at hente

Kovending: Nu får udviklerne alligevel 8.1 før alle andre

Her er Microsoft blandt de allerbedste i verden

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS