Windows-udviklere river sig i håret: Svært at udvikle apps

Det er for dyrt og for svært at udvikle ordentlige Window-apps med de eksisterende værktøjer, mener Windows-udviklere.

Artikel top billede

Virksomhederne er sultne efter smarte mobile Windows-apps, men udviklerne mangler værktøjer og kompetencer til at levere varen.

Sådan lyder konklusionen i en amerikansk undersøgelse med deltagelse af 1.340 udviklere med ansvar for udvikling af Windows-baserede desktop-applikationer.

Hertil kommer, at virksomhederne forventer, at de apps, som bliver udviklet, vil blive supporteret og udviklet løbende, hvilket er yderligere en frustation for udviklerne.

Værktøjer er for dyre og for komplekse

Ifølge undersøgelsen - udarbejdet af analysehuset Dimensional Research - har 85 procent af Windows-udviklerne modtaget bestillinger på mobile apps.

Men de mener, at de eksisterende værktøjer til udvikling af de mobile apps er for dyre og for komplekse.

Heller ikke de alternative løsninger som JavaScript og HTML5 er gode nok, da man ifølge udviklerne ikke kan udvikle de features og den bruger-oplevelse, som kunderne efterspørger, med disse teknologier.

Udviklerne peger i undersøgelsen også på, at behovet for løbende support af eksisterende apps gør det svært for dem at finde ressourcer til at udvikle de kompetencer, som de har brug for.

Høje forventninger

Problemet er åbenlyst, da flere og flere slutbrugere i dag forventer, at funktionaliteterne i deres business-apps også findes i en mobil-version - enten delvist eller fuldt.

Og funktionaliteterne skal være af meget høj kvalitet - og helst kunne anvendes på alle de mobile platforme, der er på markedet.

For udviklerne tegner det en ny retning.

Kun én procent af de adspurgte Windows-udviklere satser helt på mobile apps, mens resten betragter mobile apps som et supplement til desktop-applikationerne.

Kan du nikke genkendende til disse problemer? Giv din mening til kende herunder.

Læs også:

App-udviklerne: Denne platform er bare den vigtigste

Her er de syv mest populære it-certificeringer i Danmark

Fremtidens app-model: Her er der penge at hente

Kovending: Nu får udviklerne alligevel 8.1 før alle andre

Her er Microsoft blandt de allerbedste i verden

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse