Total radiotavshed om kæmpe fiberfusion

En eventuelt kommende storfusion mellem SE/Stofa og Waoo lader vente på sig. Læs her, hvad parterne kan berette fra forhandlingsbordet.

Artikel top billede

"Intet nyt fra Vestfronten."

Sådan lyder det fra SE's (tidligere Syd Energi) direktør Niels Duedahl om en eventuel kommende fusion mellem fiberselskabet SE/Stofa og så Waoo, der er fiberselskabernes produkt- og markedsføringsselskab, ejet af 14 fiberselskaber heriblandt SE.

Konkurrencemyndighederne havde ellers givet grønt lys for fusionen i forbindelse med SE's 1,9 milliarder kroner-køb af Stofa for et års tid siden, hvilket fik Niels Duedahl til at tale om yderligere konsolidering i fiberbranchen i det spæde forår.

Dermed var vejen banet for energiselskabernes samlede bestræbelser på at give hovedkonkurrenten TDC en syngende lussing lige midt på markedspladsen.

Men om det rent faktisk også kommer til at ske, er endnu et åbent spørgsmål.

"SE's opkøb af Stofa handler jo om at få konsolideringsmuligheder i vores teleforretning, og vi kigger da på alle muligheder i markedet. Vi har dog ikke lavet nogen aftale (med Waoo, red)," lyder det fra Niels Duedahl.

Lukker helt af

Taler I stadig sammen om en mulig fusion?

"Det har jeg ingen kommentarer til."

Har I skudt forhandlingerne til hjørne?

"Det kan vi ikke sige noget om lige nu."

Hvorfor kan du ikke sige noget om jeres forhandlinger?

"Der er bare nogle ting i verden, som man ikke kan sige noget om. Og dette er en af dem."

Der er vel en forklaring på, hvorfor I ikke kan sige noget?

"Ja, det må du så vurdere, vi har ikke nogen kommentarer lige nu," lyder det fra Niels Duedahl, direktør hos SE.

Nyheden kommer om et par måneder

Heller ikke hos Waoo er der den store lyst til at tale om en eventuel kommende fusion mellem SE og Waoo.

Den snart tidligere Waoo-direktør Anders Christjansen ønsker ligesom i februar ikke at tale om eventuelle fremtidige aftaler med SE/Stofa og henviser i stedet til Waoos bestyrelsesformand Kim Frimer.

"Det tror jeg ikke lige, at jeg har nogen kommentarer til lige nu," siger Kim Frimer, da Computerworld forhører sig om, hvor langt de eventuelle forhandlinger er kommet.

Er I overhovedet kommet nogen steder?

"Det har vi heller ikke nogen kommentarer til, men jeg kan sige, at vi nok vil komme med nogen (kommentarer, red.) om et par måneder," fortæller Kim Frimer, bestyrelsesformand hos Waoo.

Hvad vil I så kunne sige om et par måneder?

"Ja, det får du nok at vide til den tid."

Hvad er forklaringen på, at du først kan sige noget om nogle måneder?

"Det har jeg ingen kommentarer til."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse