Flere it-giganter kigger sultent på at købe BlackBerry

Tre af it-verdenens helt store spillere har meldt sig banen for at købe hele eller dele af BlackBerry. Læs her, hvem der er de nyeste bejlere til den kriseramte mobilproducent.

Artikel top billede

Mens BlackBerry kæmper for overlevelse, har flere it- og mobilgiganter meldt deres interesse i at købe den hårdt pressede mobilproducent.

Blandt bejlerne nævnes nu SAP, Cisco og Google, som stiller sig op i køen af potentielle købere sammen med Intel, LG og Samsung, der menes at ville spise hele eller dele af BlackBerry, hvor hovedretterne består af selskabets sikrede servernetværk og patenter.

Dermed kan den oprindelige købsplan med BlackBerrys hovedaktionær Fairfax' påståede bud på godt 25 milliarder kroner blive forpurret, efter at der også er blevet sat spørgsmålstegn ved, om Fairfax rent faktisk også kan finansiere købet.

Det skriver Reuters, som også nævner, at ingen at de potentielle købere ønsker at kommentere på opkøbsrygterne.

Deadline for købsinteresse

BlackBerry har sat denne uge som deadline for at høre fra selskaber, der er interesserede i at lægge penge i mobil-virksomheden, som sidste kvartal kom ud med et blodrødt regnskab.

Et eventuelt køb kan derefter ske inden for få uger, selvom det altså lige nu er usikkert, om der rent faktisk er nogle seriøse købere til hele BlackBerry-virksomheden, som ifølge Reuters mister vigtige licensaftaler inden for de næste 18 måneder.

Ud over teknologiselskabernes sult efter at sætte tænderne i BlackBerry har flere kapitalfonde også meldt deres interesse i BlackBerry.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S