Flere it-giganter kigger sultent på at købe BlackBerry

Tre af it-verdenens helt store spillere har meldt sig banen for at købe hele eller dele af BlackBerry. Læs her, hvem der er de nyeste bejlere til den kriseramte mobilproducent.

Artikel top billede

Mens BlackBerry kæmper for overlevelse, har flere it- og mobilgiganter meldt deres interesse i at købe den hårdt pressede mobilproducent.

Blandt bejlerne nævnes nu SAP, Cisco og Google, som stiller sig op i køen af potentielle købere sammen med Intel, LG og Samsung, der menes at ville spise hele eller dele af BlackBerry, hvor hovedretterne består af selskabets sikrede servernetværk og patenter.

Dermed kan den oprindelige købsplan med BlackBerrys hovedaktionær Fairfax' påståede bud på godt 25 milliarder kroner blive forpurret, efter at der også er blevet sat spørgsmålstegn ved, om Fairfax rent faktisk også kan finansiere købet.

Det skriver Reuters, som også nævner, at ingen at de potentielle købere ønsker at kommentere på opkøbsrygterne.

Deadline for købsinteresse

BlackBerry har sat denne uge som deadline for at høre fra selskaber, der er interesserede i at lægge penge i mobil-virksomheden, som sidste kvartal kom ud med et blodrødt regnskab.

Et eventuelt køb kan derefter ske inden for få uger, selvom det altså lige nu er usikkert, om der rent faktisk er nogle seriøse købere til hele BlackBerry-virksomheden, som ifølge Reuters mister vigtige licensaftaler inden for de næste 18 måneder.

Ud over teknologiselskabernes sult efter at sætte tænderne i BlackBerry har flere kapitalfonde også meldt deres interesse i BlackBerry.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub