Nu starter nedtællingen til Windows 8.1 på din maskine

Microsoft er nu endelig klar med opdateringen, der skal finjustere Windows 8 og forvandle styresystemet til din bedste ven. Tag forskud på opdateringen her.

Artikel top billede

Er du en af dem, der vil være først med 8.1 på harddisken, så skal du være længe oppe den sidste dag i efterårsferien.

Det er nemlig på fredag den 18. oktober 2013, Microsoft officielt lægger den store opdatering klar til download.

Fra klokken 22 kan du hente opdateringen ned på din maskine, hvis du er Windows 7-bruger.

Anvender du allerede Windows 8, kan du, i følge en række udenlandske medier, hente den nye udgave af styresystemet fra klokken 13 i dag, torsdag den 17. oktober, via en Windows-opdatering.

Microsoft i Danmark har dog ikke bekræftet dette endnu. 

Læs også: Her er datoen for Windows 8.1 i Danmark

Med Windows 8.1 er Microsoft gået langt for at rette de fejl, mangler og uregelmæssigheder, der er i Windows 8.

Læs mere her: 10 fede nyheder i kæmpe-opdatering til Windows 8

På trods af en enkelt svipser ser alt foreløbig ud til at gå efter planen.

Der er blevet renset ud, slebet kanter og så er der indført en række nye funktioner og nye apps. Dem skal du selvfølgelig lige lære at kende.

Det kan du gøre ved at læse: Guide: Sådan bruger du de nye funktioner i Windows 8.1.

Farvel til kaklerne i opstarten

En af de ændringer, der er foretaget i Windows 8.1, betyder, at du kan vælge at gå direkte til skrivebordet, efter at du er logget ind på maskinen.

Derved kan du springe startskærmen - den med kaklerne - i det nye grænsesnit over.

En kærkommen nyhed til dem, der godt kan lide det gode, gamle Windows-look.

Ligeledes er startknappen kommet igen - dog i en light-udgave.

Men der er også en stribe hemmelige ændringer.

Der bliver blandt andet indbygget mulighed for at printe en 3D-udskrift.

8.1 er også blevet klar til Miracast.

Miracast er en teknologi, der gør det muligt at vise video og billeder på en ekstern skærm, som understøtter standarden.

Teknologien er dog ret ny, og du har derfor næppe et tv, der understøtter endnu, men det gør Windows altså.

Det kan du alt sammen læse mere om her: 7 hemmeligheder i Windows 8.1 som du skal kende

Læs også:

Udviklerne er tossede på Microsoft efter Windows 8.1 udmelding

Så hurtigt vokser Windows 8

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S