Apple inviterer til ny lancering: På tirsdag kommer der nye iPads

Apple har udsendt en invitationen til, hvad der formodentligt er en ny produktlancering. Se hele invitationen her.

Artikel top billede

Det er kun lidt over en måned siden, at Apple præsenterede to nye iPhones.

Men allerede nu har Apple endnu en produktlancering på trapperne.

Det sker tirsdag den 22. oktober i konferencecenteret "Yerba Buena Center for the Arts" i San Francisco, hvor Apple formodes at præsentere to nye iPads.

Invitationen der er sendt ud til den amerikanske presse har overskriften "We still have a lot to cover," og den er illustreret med, hvad der ligner en bunke farverige blade, der lige er faldet af et træ. 

IPad 5 bliver tyndere

Det forventes at Apple til præsentationen vil løfte sløret for den femte generation af den store udgave af iPaden.

Ifølge flere lækkede billeder, som Apple-bloggeren Sonny Dickson har publiceret, vil den nye iPad få et mere kompakt design, der minder om det, som vi kender fra iPad Mini. Det vil sige, at den sandsynligvis bliver både tyndere og lettere.

Herudover er det også forventningen, at der vil blive præsenteret en ny iPad Mini med retina-skærm.

Den nye iPad Mini vil dog efter alt at dømme få et uændret design i forhold til den nuværende generation. Men ifølge den japanske Apple-side MacOtakara vil den dog muligvis blive en anelse tykkere.

Vokser iPad Mini?

Den japanske side har fået fingre i en række uofficielle "cases", der indikerer en forøgelse af tykkelsen på 0,3 mm i forhold til den nuværende Mini.

Hvis det holder stik, vil det sandsynligvis ske for at skabe plads til et større batteri, der skal sikre at batteritiden fastholdes på det nuværende niveau, selvom iPaden ustyres med en mere batterisulten skærm.

Det samme skete da Apple udstyrede den store iPad med en retinaskærm. Her blev iPad 3 0,6 millimeter tykkere end iPad 2.

Læs også:
Her er alle de Apple-produkter, som vi stadigvæk venter på 

Denne hårdtpumpede tablet vil lokke dig væk fra Nexus 7 og iPad Mini

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,