Apple inviterer til ny lancering: På tirsdag kommer der nye iPads

Apple har udsendt en invitationen til, hvad der formodentligt er en ny produktlancering. Se hele invitationen her.

Artikel top billede

Det er kun lidt over en måned siden, at Apple præsenterede to nye iPhones.

Men allerede nu har Apple endnu en produktlancering på trapperne.

Det sker tirsdag den 22. oktober i konferencecenteret "Yerba Buena Center for the Arts" i San Francisco, hvor Apple formodes at præsentere to nye iPads.

Invitationen der er sendt ud til den amerikanske presse har overskriften "We still have a lot to cover," og den er illustreret med, hvad der ligner en bunke farverige blade, der lige er faldet af et træ. 

IPad 5 bliver tyndere

Det forventes at Apple til præsentationen vil løfte sløret for den femte generation af den store udgave af iPaden.

Ifølge flere lækkede billeder, som Apple-bloggeren Sonny Dickson har publiceret, vil den nye iPad få et mere kompakt design, der minder om det, som vi kender fra iPad Mini. Det vil sige, at den sandsynligvis bliver både tyndere og lettere.

Herudover er det også forventningen, at der vil blive præsenteret en ny iPad Mini med retina-skærm.

Den nye iPad Mini vil dog efter alt at dømme få et uændret design i forhold til den nuværende generation. Men ifølge den japanske Apple-side MacOtakara vil den dog muligvis blive en anelse tykkere.

Vokser iPad Mini?

Den japanske side har fået fingre i en række uofficielle "cases", der indikerer en forøgelse af tykkelsen på 0,3 mm i forhold til den nuværende Mini.

Hvis det holder stik, vil det sandsynligvis ske for at skabe plads til et større batteri, der skal sikre at batteritiden fastholdes på det nuværende niveau, selvom iPaden ustyres med en mere batterisulten skærm.

Det samme skete da Apple udstyrede den store iPad med en retinaskærm. Her blev iPad 3 0,6 millimeter tykkere end iPad 2.

Læs også:
Her er alle de Apple-produkter, som vi stadigvæk venter på 

Denne hårdtpumpede tablet vil lokke dig væk fra Nexus 7 og iPad Mini

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS