Nokias første Windows-tablet er bedre end Microsoft Surface

Windows RT er ikke død, hvis man spørger Nokia. Den finske mobilproducent er klar med en 10,1 tommer tablet med Microsofts styresystem, og den er på et punkt klart bedre end Surface.

Artikel top billede

Producenter som Samsung, Lenovo og Asus har forlængst vendt Windows RT ryggen, men det betyder ikke, at styresystemet er parkeret permanent i skammekrogen. 

Nokia har nemlig i dag hevet Windows RT frem i spotlightet igen med lanceringen af Lumia 2520.

Det er en tablet-pc på 10,1 tommer med netop Microsofts styresystem, der er målrettet brug i enheder med mobile processorer.

Nokia har flirtet med tablet-kategorien i flere år, men det er den finske mobilproducents første forsøg med en Windows-tablet.

Lumia 2520 bliver dermed en direkte konkurrent til Microsoft egen Surface 2 - den første model kaldte softwaregiganten Surface RT.

Men på et punkt skiller Lumia 2520 sig væsentligt ud: Den understøtter nemlig 4G/LTE, og derfor kan der indsættes et simkort i enheden, hvilket er en af de funktioner, som Microsofts tablet mangler.

Windows med begrænsninger

Lumia 2520 kører Windows RT 8.1, hvilket lægger nogle begrænsninger på brugsværdien.

Det er eksempelvis ikke muligt at installere programmer selv, men kun apps der findes i Microsoft Store.

Til gengæld er tablet-pc'en udstyret med Office-pakken fra fødslen.

Normalt er kameraet ikke ligefrem den mest sexede del på en tablet-pc, men Nokia har udstyret Lumia 2520 med et Carl Zeiss-objektiv.

Det er første gang, at det bruges på en tablet, og hidtil har Carl Zeiss-objektiverne været Nokias vigtigste ingrediens i virksomhedens kameramobiler.

Kameraet tager fotos i en opløsning på 6,7 megapixel.

Fotodelen er i øvrigt ikke det eneste sted, hvor Nokias mobilekspertise skinner igennem.

Der er også blevet plads korttjenesten HERE, som kendes fra de finske mobiler. Den gør det blandt andet muligt at downloade kort til offline brug.

Betal ekstra for tastatur

Som tilbehør til Lumia 2520 har Nokia udviklet et såkaldt Power Keyboard. Når det kobles til tablet-pc'en, giver det fem timers ekstra batterilevetid.

Der er også to indbyggede USB-porte i tastaturet, hvilket gør det muligt at koble udstyr til, eksempelvis en mus.

Det koster dog ekstra at få fingre i Power Keyboard, og i USA vil prisen være 149 dollar uden moms, cirka 800 kroner.

Selve Lumia 2520 sættes i første omgang til salg i USA, Storbritannien og Finland, inden året er omme, mens den senere vil ende i butikkerne i andre lande. Det er dog endnu ikke afklaret, om og eventuelt hvornår vi får den at se herhjemme.

Prisen i USA er 499 dollar uden moms, cirka 2.750 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS