Adobe er tavs om hack mod 360.000 danske konti

Adobe i Danmark har ikke lyst til at snakke om de 360.000 danske konti, der ser ud til at være stjålet fra firmaets servere i et hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Clint Spencer/iStockphoto)

360.000 e-mailadresser med endelsen .dk er, hvad et dansk sikkerhedsfirma har fundet i de lækkede data fra grafikgiganten Adobe.

De mange danske adresser er en del af de godt 150 millioner konti, der samlet set er forsvundet ud af firmaets varetægt efter et hackerangreb mod Adobe.

Vi har spurgt Adobe i Danmark om, hvad de vil gøre ved det.

Jes Schyum Nørballe, kommunikationschef for Adobe i Norden, er det rigtigt, at 360.000 danske e-mail-adresser er berørt af det hackerangreb, der har ramt Adobe?

"Jeg kan ikke sige, om det er forkert eller korrekt, da jeg ikke har tal på specifikke regioner."

Men 360.000 konti, det lyder af rigtig mange. Hvor mange danske brugere har I?

"Det er et tal, som vi ikke selv kender til, da vi ikke opgør tal per land."

Men lyder det realistisk, at 360.000 danskere er blevet kompromitteret?

"Det har jeg ingen kommentar til. Jeg har ikke noget at sætte dem i sammenhæng med, så jeg kan ikke sige, om det er mange eller få."

Hvad gør I for at advare folk, der er berørt af hackerangrebet?

"Der er udsendt 38 millioner mails, hvilket er alle de aktive brugere. Så jeg er sikker på, at alle danskere også har fået en henvendelse fra os. Som Adobe-bruger kan man være tryg. Passwords er blevet nulstillet."

"Vi opfordrer ligeledes alle til at ændre deres password," siger Jes Schyum Nørballe.

Er der ikke tale om 150 millioner hackede konti?

"Vi mener, at tallet er 38 millioner aktive konti."

Du kan ændre dit password til din konto hos Adobe på denne webside.

Læs også:

Sådan husker du alle de møg-komplicerede passwords

Stort hackerangreb: 360.000 danske mail-konti kan være stjålet

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S