Læserne bander IE11 langt væk

Internet Explorer 11 driller stadig massevis af borgere ved at lukke adgangen til banker og offentlige tjenester. Det offentlige har netop løst fejlen, mens bankerne stadig knokler.

Artikel top billede

Foto: Clint Spencer/iStockphoto

Problemerne mellem Internet Explorer 11 (IE11), netbanker og offentlige tjenester fortsætter.

Problemet er, at IE11 lukker for adgangen til disse tjenester.

Det vidner de mange mails, som Computerworld får fra læserne, om.

"Man kan stadig ikke logge på Skat som borger med NemID, hvis man kører IE11. Det gælder både Windows 7, 8 og 8.1 selvom Skat selv skriver, at det kun gælder Windows 8 og IE 11," skriver Johnny R. Jensen.

Og Per Nielsen har samme frustrationer:

"Man kan stadigvæk ikke komme i sin netbank, hvis man har installeret den nye IE11," skriver han.

Problemerne, der har stået på siden lanceringen af IE11 i oktober, rammer altså stadig både offentlige tjenester og bankerne. 

I takt med, at Internet Explorer 11 er kommet til Windows 7 og installeres automatisk via Windows Update, breder irritationen sig blandt brugerne.

Ikke et NemID-problem

Problemet ligger ikke hos Nets, der driver NemID-løsninger, som bruges i forbindelse med login.

"Det er et lokalt problem i den enkelte virksomhed eller instans. Det har ikke noget med Nets at gøre," fortæller Søren Winge, der er pressechef i Nets.

I Nordea bokser man da også stadig med IE11.

Har du opdateret din browser-version til Explorer 11, kan du støde hovedet mod muren i Nordeas netbank

"Nogle af vores bankkunder kan desværre ikke logge på deres netbank uden problemer, efter at de har installeret opdateringen fra Microsoft," fortæller Stephan Ghisler-Solvang, der er Nordeas pressechef. 

Og han fortsætter:

"Jeg kan ikke give en præcis dato for, hvornår det er løst, men vi arbejder på sagen," fortæller han.

Offentlig løsning er klar

I den offentlige del af systemet er det NemLog-in, der giver problemer sammen med IE11. 

Det er statens centrale login-tjeneste for NemID til eksempelvis Skat.dk.

Men kavaleriet er kommet til undsætning.

Digitaliseringsstyrelsen har netop udsendt den løsning, som igen giver et lykkeligt ægteskab mellem tjenesterne og IE11.

"Vi fandt hurtigt problemet, men selve løsningen er først blevet udrullet onsdag," siger Morten Mejer-Warnich, kontorchef for system- og kontraktforvaltning i Digitaliseringsstyrelsen.

"Nu bør der ikke være problemer med at logge på eksempelvis skat.dk med IE11."

Læs også:
[b]Nets: Derfor får du ingen løsning på NemID-nedtur i dag

Forvirring: Hvem har ansvar for sikkerheden i din bank-app?

Microsoft: Skynd dig at opgradere - ellers kan det blive farligt[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job