Læserne bander IE11 langt væk

Internet Explorer 11 driller stadig massevis af borgere ved at lukke adgangen til banker og offentlige tjenester. Det offentlige har netop løst fejlen, mens bankerne stadig knokler.

Artikel top billede

Foto: Clint Spencer/iStockphoto

Problemerne mellem Internet Explorer 11 (IE11), netbanker og offentlige tjenester fortsætter.

Problemet er, at IE11 lukker for adgangen til disse tjenester.

Det vidner de mange mails, som Computerworld får fra læserne, om.

"Man kan stadig ikke logge på Skat som borger med NemID, hvis man kører IE11. Det gælder både Windows 7, 8 og 8.1 selvom Skat selv skriver, at det kun gælder Windows 8 og IE 11," skriver Johnny R. Jensen.

Og Per Nielsen har samme frustrationer:

"Man kan stadigvæk ikke komme i sin netbank, hvis man har installeret den nye IE11," skriver han.

Problemerne, der har stået på siden lanceringen af IE11 i oktober, rammer altså stadig både offentlige tjenester og bankerne. 

I takt med, at Internet Explorer 11 er kommet til Windows 7 og installeres automatisk via Windows Update, breder irritationen sig blandt brugerne.

Ikke et NemID-problem

Problemet ligger ikke hos Nets, der driver NemID-løsninger, som bruges i forbindelse med login.

"Det er et lokalt problem i den enkelte virksomhed eller instans. Det har ikke noget med Nets at gøre," fortæller Søren Winge, der er pressechef i Nets.

I Nordea bokser man da også stadig med IE11.

Har du opdateret din browser-version til Explorer 11, kan du støde hovedet mod muren i Nordeas netbank

"Nogle af vores bankkunder kan desværre ikke logge på deres netbank uden problemer, efter at de har installeret opdateringen fra Microsoft," fortæller Stephan Ghisler-Solvang, der er Nordeas pressechef. 

Og han fortsætter:

"Jeg kan ikke give en præcis dato for, hvornår det er løst, men vi arbejder på sagen," fortæller han.

Offentlig løsning er klar

I den offentlige del af systemet er det NemLog-in, der giver problemer sammen med IE11. 

Det er statens centrale login-tjeneste for NemID til eksempelvis Skat.dk.

Men kavaleriet er kommet til undsætning.

Digitaliseringsstyrelsen har netop udsendt den løsning, som igen giver et lykkeligt ægteskab mellem tjenesterne og IE11.

"Vi fandt hurtigt problemet, men selve løsningen er først blevet udrullet onsdag," siger Morten Mejer-Warnich, kontorchef for system- og kontraktforvaltning i Digitaliseringsstyrelsen.

"Nu bør der ikke være problemer med at logge på eksempelvis skat.dk med IE11."

Læs også:
[b]Nets: Derfor får du ingen løsning på NemID-nedtur i dag

Forvirring: Hvem har ansvar for sikkerheden i din bank-app?

Microsoft: Skynd dig at opgradere - ellers kan det blive farligt[/b]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS