Læserne bander IE11 langt væk

Internet Explorer 11 driller stadig massevis af borgere ved at lukke adgangen til banker og offentlige tjenester. Det offentlige har netop løst fejlen, mens bankerne stadig knokler.

Artikel top billede

Foto: Clint Spencer/iStockphoto

Problemerne mellem Internet Explorer 11 (IE11), netbanker og offentlige tjenester fortsætter.

Problemet er, at IE11 lukker for adgangen til disse tjenester.

Det vidner de mange mails, som Computerworld får fra læserne, om.

"Man kan stadig ikke logge på Skat som borger med NemID, hvis man kører IE11. Det gælder både Windows 7, 8 og 8.1 selvom Skat selv skriver, at det kun gælder Windows 8 og IE 11," skriver Johnny R. Jensen.

Og Per Nielsen har samme frustrationer:

"Man kan stadigvæk ikke komme i sin netbank, hvis man har installeret den nye IE11," skriver han.

Problemerne, der har stået på siden lanceringen af IE11 i oktober, rammer altså stadig både offentlige tjenester og bankerne. 

I takt med, at Internet Explorer 11 er kommet til Windows 7 og installeres automatisk via Windows Update, breder irritationen sig blandt brugerne.

Ikke et NemID-problem

Problemet ligger ikke hos Nets, der driver NemID-løsninger, som bruges i forbindelse med login.

"Det er et lokalt problem i den enkelte virksomhed eller instans. Det har ikke noget med Nets at gøre," fortæller Søren Winge, der er pressechef i Nets.

I Nordea bokser man da også stadig med IE11.

Har du opdateret din browser-version til Explorer 11, kan du støde hovedet mod muren i Nordeas netbank

"Nogle af vores bankkunder kan desværre ikke logge på deres netbank uden problemer, efter at de har installeret opdateringen fra Microsoft," fortæller Stephan Ghisler-Solvang, der er Nordeas pressechef. 

Og han fortsætter:

"Jeg kan ikke give en præcis dato for, hvornår det er løst, men vi arbejder på sagen," fortæller han.

Offentlig løsning er klar

I den offentlige del af systemet er det NemLog-in, der giver problemer sammen med IE11. 

Det er statens centrale login-tjeneste for NemID til eksempelvis Skat.dk.

Men kavaleriet er kommet til undsætning.

Digitaliseringsstyrelsen har netop udsendt den løsning, som igen giver et lykkeligt ægteskab mellem tjenesterne og IE11.

"Vi fandt hurtigt problemet, men selve løsningen er først blevet udrullet onsdag," siger Morten Mejer-Warnich, kontorchef for system- og kontraktforvaltning i Digitaliseringsstyrelsen.

"Nu bør der ikke være problemer med at logge på eksempelvis skat.dk med IE11."

Læs også:
[b]Nets: Derfor får du ingen løsning på NemID-nedtur i dag

Forvirring: Hvem har ansvar for sikkerheden i din bank-app?

Microsoft: Skynd dig at opgradere - ellers kan det blive farligt[/b]

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S