Så slørede er it-giganternes online-regler

Overblik: Flere brugertests af reglerne på nettets helt store tjenester har vist sig at være en opvisning i sort snak og ligegyldig viden. Få det fulde overblik over alle tests og svar på kritikken fra it-giganterne.

Artikel top billede

Det kan være overordentligt svært at læse og forstå juridiske tekster for brugen af tjenester som Facebook, Gmail og Microsofts online-tjenester.

Det kniber med forståelsen, lysten og at se, hvilke fordele man som bruger får ud af at læse dem. 

It-advokat Martin von Haller Grønbæk påpeger, at man indgår en bindende aftale, når man ticker 'jeps, har læst' og klikker 'ok'. 

Du betaler med dine data i den slags gratis tjenester, men så længe du følger med i medier, traditionelle såvel som sociale, burde du være informeret om eventuelt datamisbrug på online-tjenesterne, lyder rådet fra it-advokaten.   

Samtidig fortsætter flere af software-firmaerne med at opfinde kreative måder at udnytte brugernes data på.

Folk vælter ind

At folk gladeligt betaler for de umiddelbart gratis tjenester hos Facebook, Google Microsoft med data om sig selv, vidner tilslutningen til de tre tjenester mere end alt om.

Om de så også ved, hvad de går ind til og siger ja til igennem software-selskabernes servicevilkår - ja, det er straks et mere komplekst spørgsmål at svare på.

Brugertests af reglerne

Hvordan testpersonerne oplevede it-giganternes servicevilkår, får du her et samlet overblik over sammen med software-virksomhedernes svar på kritikken:


Danskere jamrer over Facebooks regler: Helt umulige


Facebook efter dansk kritik: Sådan er reglerne altså


Googles danske online-regler står på hollandsk


Google vil ikke besvare disse spørgsmål om uforståelige regler


Bruger om Microsoft-regler: Nej, nej, nej - det er grusomt det her!'


Microsoft efter regel-kritik: Vi har da et team på sagen


It-giganternes online-regler er nettets største løgnehistorie

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos