KMD og Microsoft hånd i hånd om store planer: Forretningsområde kan blive kæmpestort

Interview: KMD og Microsoft satser med ny aftale på et spirende kæmpemarked. "Det kan blive en meget stor del af vores forretning over tid," lyder det fra KMD's topchef, Lars Monrad-Gylling.

Artikel top billede

Interview: KMD og Microsoft har store forventninger til fremtidens efterspørgsel efter cloud-løsninger fra ikke mindst den danske offentlige sektor.

De to selskaber træder nu et skridt tættere på hinanden i bestræbelserne på at lande seriøse markedsandele på det spirende marked for cloud-løsninger, især til offentlige kunder.

KMD og Microsoft ser nemlig en fremtid, hvor dele af it-service-løsningerne til blandt andet kommunerne skal ligge i blandt andet Microsofts public cloud-tjenester, der driftes i gigantiske datacentre rundt omkring i verden.

Sådan lyder det fra topcheferne i de to selskaber, KMD's administrerende direktør Lars Monrad-Gylling og Microsofts øverste mand uden for USA, franskmanden Jean-Philippe Courtois, der netop har været i Danmark for at give KMD håndslag på en udvidelse af selskabernes partnerskab.

Konkret betyder aftalen, at KMD indlemmer Microsofts cloud-platform, Azure, i sin produkt-vifte.

"Vi har jo allerede standard cloud-løsninger her i huset, og et logisk skridt herfra er at bygge bro til Azure og en hybrid-model. Nu fuldender vi billedet, hvor KMD også bliver brokeren, der både sælger Azure og bygger infrastruktur mellem Azure og lokale tjenester," siger Lars Monrad-Gylling.

Afgørende at komme med

KMD hoster i dag en række kunder i sit eget datacenter i lukkede private cloud-miljøer.

Lars Monrad-Gylling vil ikke sige noget om KMD's forventninger til efterspørgslen efter public cloud-løsninger blandt selskabets kunder, men han siger, at det er strategisk vigtigt for KMD at blive i stand til at levere løsninger, der ligger i et stort fælles datacenter i en public cloud-løsning.

"Vi ser et stigende behov for public cloud-løsninger, og vores kunder spørger ofte om mulighederne. Jeg tror, at det kan blive en stor del af vores samlede forretning over tid. Mulighederne for public cloud er en del af snakken, hver gang vi fornyer kontrakter eller tager nye kunder ind," siger han.

Du kan læse mere om forskellen på public og private cloud her: Har du styr på de forskellige cloud-modeller?

KMD: Derfor bevæger vores kunder sig mod cloud

Lars Monrad-Gylling ser derfor en fremtid, hvor en meget stor del af KMD's kunder - offentlige og private - i en eller anden udstrækning vil komme til at anvende services, der ligger på Microsofts store fælles datacenter.

"Alle vores kunder vil efter min vurdering med tiden komme til at anvende en eller anden form for kombination mellem de forskellige platforme," siger Lars Monrad-Gylling.

Ifølge ham er KMD's kunder i stigende omfang opmærksomme på, at public cloud-løsningerne - hvor data og services ligger på store fællesservere, der deles med andre - ofte er billigst, mest agile og mest fleksible.

"Til gengæld er der jo også noget med følsomhed og udfordringer med, hvordan vi kombinerer tingene og håndterer det. Det er en afvejning, hvor vi gerne vil kunne tilbyde valget mellem produkter fra the full stack," siger han.

Hvor er mine data?

Det understreges af, at Microsoft ikke kan fortælle om den eksakte fysiske lokation, hvor data, der oploades i en public cloud-løsning, befinder sig.

"Vores public cloud kører jo globalt i USA, Asien og Europa. Vi garanterer oppetid, så alle data spejles. Vi kan spejle data fra EU i EU. Det er noget, som vi helt sikkert kan klare," siger Jean-Philip Courtois.

Ifølge ham er det et område, der endnu ikke er færdigudviklet, men Microsoft bestræber sig på at kunne levere en særlig EU-cloud, hvor alle data holdes inden for EU's grænser.

"Dette arbejde udvikler sig dag for dag. Vores EU-cloud er relativ ny, men vi er committed til at være leading edge," siger han.

De følsomme datatyper

Følsomme datatyper

Lovgivningsmæssigt er der en del følsomme datatyper, som de offentlige myndigheder skal holde inden for landets grænser på dedikerede servere.

Det er blandt andet data, der falder under den såkaldte 'krigsklausul,' der fastslår, at oplysninger, der 'behandles af den offentlige forvaltning", og som har særlig interesse for fremmede magter, skal kunne ødelægges eller fjernes i tilfælde af krig.

Dette kræver, at man ved nøjagtigt, hvor disse data befinder sig fysisk.

"Men på andre områder ser vi en stigende efterspørgsel efter de billigste løsninger, og derfor er det vigtigt for os at kunne levere Azure og hybride modeller," siger Lars Monrad-Gylling.

Skoler og kommunale opgaver

Kommunale data-områder, der ikke indeholder persondata og som derfor kan lægges ud i billige public cloud-løsninger, tæller eksempelvis en del skoleløsninger, driftsinformationer, visse teknik- og miljøløsninger og lignende.

Du kan læse om Svendborg Kommunes erfaringer på området her: Sådan sparer Svendborg kassen med cloud mails.

Ifølge Lars Monrad-Gylling er den kommunale sektor imidlertid i fuld gang med at udfordre grænserne for brugen af store public cloud-løsninger.

Det er blandt andet sket i Odense, der tidligere har forsøgt at overgå til cloud-tjenesten Google Apps, men har fået nej, hvilket du kan læse mere om her: Derfor er Google Apps lukket land for Odense.

Ifølge Jean-Philippe Courtois fra Microsoft sker det samme mange steder i verden.

"Mange organisationer er i gang med at undersøge cloud-teknologiernes omkostnings-fordele og agility-muligheder. Mixet er ved at ændre sig. Især er mange kommuner interesseret i at mixe public cloud og private cloud-løsninger. Det bevæger sig ret hurtigt," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job