Sådan vil Microsoft stoppe piratkopiering af Windows 8

Microsoft indfører nyt tiltag, der gør det svært at piratkopiere Windows 8.

Artikel top billede

Læs også: 
Færdig version af Windows 8 lækket på nettet

Windows 8 kommer på markedet i august

Siden introduktionen af Windows XP har Microsoft, med mere eller mindre succes, forsøgt at dæmme op for piratkopiering af deres software.

Windows 8 er lige på trapperne, og Microsoft benytter lejligheden til at stramme måden, hvorpå man aktiverer den nye version af Windows-operativsystemet.

I tidligere Windows OEM-versioner er aktiveringen udelukkende forgået ved hjælp af en aktiveringsnøgle, som brugerne har indtastet, hvorefter denne er blevet valideret af en Microsoft backend.

Ifølge maximumup.com vil OEM versionen af Windows 8 nu ændre dette.

Unikt id

Aktiveringen skal stadig foregå ved hjælp af en aktiveringsnøgle, men nu vil der blive lagt et ekstra lag af validering ind i systemet.

Et unikt ID-nummer indskrevet i computerens BIOS, skal sikre at aktiveringsnøglen er bundet direkte til denne ene computer.

Dette skal gøre det svært for eventuelle pirater at validere deres ulovlige Windows 8 kopi på en computer, der ikke har det rigtige ID-nummer i BIOS.

Det er uvist, om samme valideringsmetode også skal indføres fremtidige OEM versioner af Windows 7.

Læs også: 
Færdig version af Windows 8 lækket på nettet

Windows 8 kommer på markedet i august

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS