Googles julegave til sig selv: Verdens hurtigste robot

Otte gange i 2013 har Google været ude og købe et robot-firma. Denne gang har internet-selskabet fået en rigtig hurtigløber under sine vinger.

Artikel top billede

Verdens hurtigste robot, Cheetah, skal fremover løbe for Google. Billede: Boston Dynamics.

Internetgiganten Google har med sit nylige opkøb af robotvirksomheden Boston Dynamics været ude at gafle sit ottende robotfirma i anden halvdel af 2013.

Det skriver BBC.

Boston Dynamics er virksomheden bag verdens hurtigst løbende robot, Cheetah med en tophastighed på 46 kilometer i timen, og otte andre dyrelignende skabninger af metal - blandt andet BigDog, der kan klatre op ad mudrede skrænter.

Google med militærkontrakt

Prisen for Boston Dynamics er indtil videre ukendt, men Google får oven i de mange forskningsrobotter også en kontrakt med det amerikanske forsvarer med i købet.


Her ses hurtigløber-robotten Cheetah, som kommer raskere frem end verdens hurtigste mand Usain Bolt. 

Flere analytikere peger på, at internetselskaber med forbrugergods på hylderne i stigende grad interesserer sig for robotteknologier.

Blandt andre har Amazon for nylig løftet sløret for, at selskabet er i gang med at sætte flyvende droner til at levere bøger til kunderne inden for ganske kort tid.

Googles egen robotteknologi

I Googles tilfælde har selskabet tidligere nævnt, at dets robotsatsning ledes af af tidligere Android-chef Andy Rubin, der skal udvikle virksomhedens egne robotteknologier.

Et gratis gæt kunne være, at Google skal bruge robotterne til at effektivere mobiludviklingen af Googles Motorola-smartphones og andet isenkram.

New York Times var det første medie, der var ude med historien, og her lyder buddene på, at de mange nye robotter blandt andet skal bruges til ældrepleje og indpakning af varer i butikker.

Samtidig er Google godt i gang med udviklingen af sin selvkørende bil, der i høj grad benytter robotteknologier til at få bilerne til at køre sikkert på gaderne. 

Læs også: 
Google-planer: Vil bygge intelligente robotter

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

IT-infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet