Googles julegave til sig selv: Verdens hurtigste robot

Otte gange i 2013 har Google været ude og købe et robot-firma. Denne gang har internet-selskabet fået en rigtig hurtigløber under sine vinger.

Artikel top billede

Verdens hurtigste robot, Cheetah, skal fremover løbe for Google. Billede: Boston Dynamics.

Internetgiganten Google har med sit nylige opkøb af robotvirksomheden Boston Dynamics været ude at gafle sit ottende robotfirma i anden halvdel af 2013.

Det skriver BBC.

Boston Dynamics er virksomheden bag verdens hurtigst løbende robot, Cheetah med en tophastighed på 46 kilometer i timen, og otte andre dyrelignende skabninger af metal - blandt andet BigDog, der kan klatre op ad mudrede skrænter.

Google med militærkontrakt

Prisen for Boston Dynamics er indtil videre ukendt, men Google får oven i de mange forskningsrobotter også en kontrakt med det amerikanske forsvarer med i købet.


Her ses hurtigløber-robotten Cheetah, som kommer raskere frem end verdens hurtigste mand Usain Bolt. 

Flere analytikere peger på, at internetselskaber med forbrugergods på hylderne i stigende grad interesserer sig for robotteknologier.

Blandt andre har Amazon for nylig løftet sløret for, at selskabet er i gang med at sætte flyvende droner til at levere bøger til kunderne inden for ganske kort tid.

Googles egen robotteknologi

I Googles tilfælde har selskabet tidligere nævnt, at dets robotsatsning ledes af af tidligere Android-chef Andy Rubin, der skal udvikle virksomhedens egne robotteknologier.

Et gratis gæt kunne være, at Google skal bruge robotterne til at effektivere mobiludviklingen af Googles Motorola-smartphones og andet isenkram.

New York Times var det første medie, der var ude med historien, og her lyder buddene på, at de mange nye robotter blandt andet skal bruges til ældrepleje og indpakning af varer i butikker.

Samtidig er Google godt i gang med udviklingen af sin selvkørende bil, der i høj grad benytter robotteknologier til at få bilerne til at køre sikkert på gaderne. 

Læs også: 
Google-planer: Vil bygge intelligente robotter

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision