Googles julegave til sig selv: Verdens hurtigste robot

Otte gange i 2013 har Google været ude og købe et robot-firma. Denne gang har internet-selskabet fået en rigtig hurtigløber under sine vinger.

Artikel top billede

Verdens hurtigste robot, Cheetah, skal fremover løbe for Google. Billede: Boston Dynamics.

Internetgiganten Google har med sit nylige opkøb af robotvirksomheden Boston Dynamics været ude at gafle sit ottende robotfirma i anden halvdel af 2013.

Det skriver BBC.

Boston Dynamics er virksomheden bag verdens hurtigst løbende robot, Cheetah med en tophastighed på 46 kilometer i timen, og otte andre dyrelignende skabninger af metal - blandt andet BigDog, der kan klatre op ad mudrede skrænter.

Google med militærkontrakt

Prisen for Boston Dynamics er indtil videre ukendt, men Google får oven i de mange forskningsrobotter også en kontrakt med det amerikanske forsvarer med i købet.


Her ses hurtigløber-robotten Cheetah, som kommer raskere frem end verdens hurtigste mand Usain Bolt. 

Flere analytikere peger på, at internetselskaber med forbrugergods på hylderne i stigende grad interesserer sig for robotteknologier.

Blandt andre har Amazon for nylig løftet sløret for, at selskabet er i gang med at sætte flyvende droner til at levere bøger til kunderne inden for ganske kort tid.

Googles egen robotteknologi

I Googles tilfælde har selskabet tidligere nævnt, at dets robotsatsning ledes af af tidligere Android-chef Andy Rubin, der skal udvikle virksomhedens egne robotteknologier.

Et gratis gæt kunne være, at Google skal bruge robotterne til at effektivere mobiludviklingen af Googles Motorola-smartphones og andet isenkram.

New York Times var det første medie, der var ude med historien, og her lyder buddene på, at de mange nye robotter blandt andet skal bruges til ældrepleje og indpakning af varer i butikker.

Samtidig er Google godt i gang med udviklingen af sin selvkørende bil, der i høj grad benytter robotteknologier til at få bilerne til at køre sikkert på gaderne. 

Læs også: 
Google-planer: Vil bygge intelligente robotter

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS