Google: De fleste biler skal køres af robotter

Om nogle år vil der være flere selvkørende biler end fartøjer, hvor et menneske sidder bag rattet, forudsiger Google.

Artikel top billede

I flere år har Google testet robotbiler i USA og søgegiganten har fået staten Nevada til at tillade selvkørende biler som det første sted i verden. Den tidl. Google-chef og nuværende bestyrelses-formand Eric Schmidt har selv meget store forventninger til robotbiler. På den årlige Allen & Co. Sun Valley konference sagde han, at Google snakker med "alle" bilfirmaer på globalt plan om bilerne, som stadig ikke er nået til produktfasen.

"Det største problem lige nu er at bilen kører med den tilladte hastighed og ingen kører med denne hastighed," sagde Schmidt ifølge Techcrunch.

Men han afslørede også, at Google har prototyper som kører meget hurtigere. Faktisk har Google en testbane på et hemmeligt sted, hvor robotbiler kører om kap med mennesker, og vinder.

Schmidt forklarede også i detaljer, hvordan robotbilen fungerer. Bilisten skal indtaste en adresse i en slags "Google Maps på stereoider". Tryk på en stor rød knap og bilen kører afsted. Det fungerer ligesom automatpiloten i et fly - bortset fra, at computeren i et fly ikke skal reagere på katte der løber over vejen.

Spørgsmålet er så, om den bilglade befolkning er klar til at slippe rattet og overlade kontrollen til en maskine.

"Det kommer an på, hvor meget de har drukket," som Schmidt udtrykker det.

Han henviser til, at 35.000 bliver dræbt i ulykker med spritbilister alene i USA hvert år. Det er et tal, der har ligget konstant i de sidste to-tre årtier.

"Det er en forfærdeligt tragedie. Jo hurtigere vi kan få bilerne til at køre os, jo flere liv kan vi redde ... selvkørende biler bør blive den dominerende transportform i vores levetid," forudsiger han.

Robotbiler kan hjælpe blinde

I den nedenstående video kan man følge den synshæmmede Steve Mahan på en tur i Googles robotbil. Hans synsevne er nedsat med 95 procent, men det går fint i den ombyggede Toyota Prius, som allerede er kørt mere end 322.000 kilometer uden et menneske bag rattet.

Med sin video vil Google vise, hvordan robotbiler kan hjælpe blinde og personer med andre handicap til at opnå en større mobilitet - uden at være afhængig af en menneskelig chauffør.

Men teknologien er stadig ikke færdigudviklet. Googles bil kørte på en forprogrammeret rute i en rolig forstad. Her gik turen også gennem en drive-in i en fast-food-kæde.

Det store robotbil-projekt hos Google er stadig i forsøgsbasen. En af Googles ingeniører har brugt en robotbil til at køre frem og tilbage mellem sit hjem i Berkeley og Googles hovedkvarter i Mountain View.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura