Computerworld får ny administrerende direktør

Computerworld får ny administrerende direktør, der fremover skal lede Danmarks førende it-mediehus.

50-årige Brian Holmgaard overtager fra 1. februar stillingen som administrerende direktør for Computerworld, hvor han afløser selskabets ejer, Kaare Danielsen, der fremover vil fokusere på jobbet som administrerende direktør for Jobindex.

Brian Holmgaard kommer fra en stilling som kommerciel direktør i eBay Norden og har massiv salgserfaring, idet han tidligere har været salgschef i selskaber som Eniro, Ingeniøren og Søndagsavisen samt administrerende direktør for Saxo.com.

Han var indtil 2009 salgsdirektør i Computerworlds tidligere ejer, IDG Danmark, og kender derfor selskabet indefra.

"Brian Holmgaard ved en masse om salg, og han kender organisationen i forvejen. Han har en masse gode ideer til fremtiden og brænder for opgaven," siger Kaare Danielsen, der købte Computerworld i slutningen af maj.

Kaare Danielsen peger på, at Brian Holmgaard bliver direktør 'med stort S for Salg,' som han siger.

Skal øge salget

Hovedopgaven bliver nemlig at øge salget af Computerworlds mange medieprodukter - websiden, magasinet, kurser, messer, konferencer, marketing, annoncer og meget andet - der alle tjener til at forbinde it-branchens mange aktører med hinanden som et slags stort it-vidennetværk, hvor alle, der ved noget om it i Danmark, bliver forbundet.

"Jeg betragter mig selv om en kommercialist, der kan samle alle produkter, ydelser og services i et selskab på en måde, så de kan afsættes. Jeg ser store muligheder i Computerworld, og det er en stor glæde at blive administrerende direktør for et af Danmarks førende mediebrands og it-vidennetværk ," siger Brian Holmgaard.

Skal bygges yderligere op

"Brian Holmgaard får til opgave at fortsætte den gænge, som Computerworld er inde i, og få bygget salget op. Samtidig bliver opgaven at opbygge samarbejdet mellem Jobindex og Computerworld," siger Kaare Danielsen.

Kaare Danielsen stiftede i 1996 Jobindex, der i dag er Danmarks største online-jobsite. Selskabet er børsnoteret med Kaare Danielsen som hovedaktionær og administrerende direktør.

Han har siden overtagelsen af Computerworld været administrerende direktør for både Computerworld og Jobindex, men ønsker nu at fokusere på den daglige ledelse af Jobindex.

"Vi er nu igennem overgangsfasen, hvor vi har fået samarbejdet mellem de to selskaber til at fungere, men både Jobindex og Computerworld fortjener deres egen administrerende direktør, der kan fokusere helt på opgaverne, så derfor vil jeg fremover fokusere på Jobindex, mens Brian Holmgaard vil fokusere på Computerworld," siger Kaare Danielsen.

Læs også: Computerworld-chef bliver direktør for Fullrate

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS