IBM udbygger vildt: Investerer milliarder i gigant-byggeri

IBM investerer milliarder af kroner i forretnings-område, der kommer til at få enorm betydning for selskabet i de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IBM vil inden for det næste år bygge 15 nye datacentre verden over, der skal indgå i selskabets globale cloud-services.

Byggeriet ventes at koste cirka syv milliarder kroner. Når de 15 nye datacentre er åbnet, vil IBM have i alt 40 cloud-datacentre verden over.

Der har fra flere sider ellers været sået tvivl om IBM's cloud-fokus, men med investeringen ser det ud til, at IBM nu for alvor kaster sig ind i kampen om fremtidens cloud-kunder.

"Det vil for fremtiden være afgørende, at man har mange datacentre i mange forskellige lande. Vi vil gerne have verden til at forstå, at cloud er fremtiden for IBM," lyder det fra den administrerende direktør for IBM SoftLayer, Lance Crosby.

Stille med dørene

I modsætning til selskaber som Microsoft og Amazon har IBM altid gået stille med dørene, når det gælder udmeldinger om investeringer og lignende.

IBM har dog i mange år kørt store datacentre verden over - også i Danmark.

"IBM har stille og roligt været i gang med at forberede sig til en cloud-orienteret fremtid, hvor selskabet har opbygget en IBM-cloud," siger analytiker Rebecca Wetterman fra analyshuset Nucleus Research til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Hun peger på, at IBM gennem årene har udviklet sig fra et services-firma til et software-firma - og nu til et cloud-firma.

IBM har siden 2007 investeret næsten 40 milliarder kroner i opkøb af selskaber med ekspertise inden for cloud.

De nye datacentre vil blive placeret verden over. Det europæiske IBM-cloud datacenter kommer til at ligge i London.

Hertil kommer nye centre i blandt andet Washington, Dallas, Hong Kong, Toronto i Canada, Mexico City og i Japan, Afrika, Mellemøsten og Indien.

IBM sigter efter at nå en global cloud-omsætning på 40 milliarder kroner i 2015.

Læs også:

De 10 vildeste datacentre i verden

Undersøgelse: Er dine danske data sikre hos IBM, Google, Apple, CSC eller Microsoft?

IBM åbner for brug af intelligent supercomputer: Enorme muligheder i sigte

Her er IBM's mange mistede milliard-muligheder

Mød det nye IBM Danmark: Alt er (næsten) forandret

Her er Microsoft og IBM i hård nærkamp - Google er jokeren

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job