IBM udbygger vildt: Investerer milliarder i gigant-byggeri

IBM investerer milliarder af kroner i forretnings-område, der kommer til at få enorm betydning for selskabet i de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IBM vil inden for det næste år bygge 15 nye datacentre verden over, der skal indgå i selskabets globale cloud-services.

Byggeriet ventes at koste cirka syv milliarder kroner. Når de 15 nye datacentre er åbnet, vil IBM have i alt 40 cloud-datacentre verden over.

Der har fra flere sider ellers været sået tvivl om IBM's cloud-fokus, men med investeringen ser det ud til, at IBM nu for alvor kaster sig ind i kampen om fremtidens cloud-kunder.

"Det vil for fremtiden være afgørende, at man har mange datacentre i mange forskellige lande. Vi vil gerne have verden til at forstå, at cloud er fremtiden for IBM," lyder det fra den administrerende direktør for IBM SoftLayer, Lance Crosby.

Stille med dørene

I modsætning til selskaber som Microsoft og Amazon har IBM altid gået stille med dørene, når det gælder udmeldinger om investeringer og lignende.

IBM har dog i mange år kørt store datacentre verden over - også i Danmark.

"IBM har stille og roligt været i gang med at forberede sig til en cloud-orienteret fremtid, hvor selskabet har opbygget en IBM-cloud," siger analytiker Rebecca Wetterman fra analyshuset Nucleus Research til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Hun peger på, at IBM gennem årene har udviklet sig fra et services-firma til et software-firma - og nu til et cloud-firma.

IBM har siden 2007 investeret næsten 40 milliarder kroner i opkøb af selskaber med ekspertise inden for cloud.

De nye datacentre vil blive placeret verden over. Det europæiske IBM-cloud datacenter kommer til at ligge i London.

Hertil kommer nye centre i blandt andet Washington, Dallas, Hong Kong, Toronto i Canada, Mexico City og i Japan, Afrika, Mellemøsten og Indien.

IBM sigter efter at nå en global cloud-omsætning på 40 milliarder kroner i 2015.

Læs også:

De 10 vildeste datacentre i verden

Undersøgelse: Er dine danske data sikre hos IBM, Google, Apple, CSC eller Microsoft?

IBM åbner for brug af intelligent supercomputer: Enorme muligheder i sigte

Her er IBM's mange mistede milliard-muligheder

Mød det nye IBM Danmark: Alt er (næsten) forandret

Her er Microsoft og IBM i hård nærkamp - Google er jokeren

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S