IBM udbygger vildt: Investerer milliarder i gigant-byggeri

IBM investerer milliarder af kroner i forretnings-område, der kommer til at få enorm betydning for selskabet i de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IBM vil inden for det næste år bygge 15 nye datacentre verden over, der skal indgå i selskabets globale cloud-services.

Byggeriet ventes at koste cirka syv milliarder kroner. Når de 15 nye datacentre er åbnet, vil IBM have i alt 40 cloud-datacentre verden over.

Der har fra flere sider ellers været sået tvivl om IBM's cloud-fokus, men med investeringen ser det ud til, at IBM nu for alvor kaster sig ind i kampen om fremtidens cloud-kunder.

"Det vil for fremtiden være afgørende, at man har mange datacentre i mange forskellige lande. Vi vil gerne have verden til at forstå, at cloud er fremtiden for IBM," lyder det fra den administrerende direktør for IBM SoftLayer, Lance Crosby.

Stille med dørene

I modsætning til selskaber som Microsoft og Amazon har IBM altid gået stille med dørene, når det gælder udmeldinger om investeringer og lignende.

IBM har dog i mange år kørt store datacentre verden over - også i Danmark.

"IBM har stille og roligt været i gang med at forberede sig til en cloud-orienteret fremtid, hvor selskabet har opbygget en IBM-cloud," siger analytiker Rebecca Wetterman fra analyshuset Nucleus Research til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Hun peger på, at IBM gennem årene har udviklet sig fra et services-firma til et software-firma - og nu til et cloud-firma.

IBM har siden 2007 investeret næsten 40 milliarder kroner i opkøb af selskaber med ekspertise inden for cloud.

De nye datacentre vil blive placeret verden over. Det europæiske IBM-cloud datacenter kommer til at ligge i London.

Hertil kommer nye centre i blandt andet Washington, Dallas, Hong Kong, Toronto i Canada, Mexico City og i Japan, Afrika, Mellemøsten og Indien.

IBM sigter efter at nå en global cloud-omsætning på 40 milliarder kroner i 2015.

Læs også:

De 10 vildeste datacentre i verden

Undersøgelse: Er dine danske data sikre hos IBM, Google, Apple, CSC eller Microsoft?

IBM åbner for brug af intelligent supercomputer: Enorme muligheder i sigte

Her er IBM's mange mistede milliard-muligheder

Mød det nye IBM Danmark: Alt er (næsten) forandret

Her er Microsoft og IBM i hård nærkamp - Google er jokeren

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S