Microsoft har kig på svensk gulddreng som ny topchef

Microsoft har kig på 48-årig svensk gulddreng som ny topchef for selskabet. Se her, hvad han kan.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts ansættelsesudvalg har kig på den svenske topchef for Ericsson, Hans Vestberg, som mulig afløser for Steve Ballmer, der har meddelt, at han trækker sig fra posten senest til sommer.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg optræder den 48-årige Hans Vestberg fortsat på den liste, som Microsofts bestyrelse arbejder med med kandidater til stillingen.

Listen bestod oprindeligt af omkring 100 navne, men er siden blevet reduceret betragteligt.

Ifølge Bloomberg optræder også den tidligere Nokia-chef Stephen Elop samt direktøren for Microsofts cloud-forretning, Satya Nadella, stadig på listen.

Microsoft har tidligere meldt ud, at selskabet forventer at have fundet Microsofts næste topchef i begyndelsen af 2014.

Topkandidat trak sig

I lang tid pegede pilen mod Fords topchef, Alan Mulally, der i kraft af sit venskab med ikke mindst Steve Ballmer allerede kender Microsoft godt, men som dog med sine 68 år er oppe i årene, ligesom han formodes ikke at have dyb, teknologisk indsigt.

Alan Mulally var angiveligt bekymret om, hvorvidt Ballmer og Bill Gates ville give den nye topchef tilstrækkeligt med plads til at ændre butikken.

Han meddelte for nylig, at han alligevel ikke var interesseret i opgaven, men at han ville blive hos Ford mindst året ud.

Det kan du læse mere om her: [url=Favorit siger nej til CEO-job i Microsoft: Vil ikke afløse Ballmer.

Microsofts kommende topchef får ikke mindst til opgave at få Microsoft tilbage på sporet, efter at selskabet i årevis har været kørt bag af dansen på det mobile område, hvor selskabet missede startskuddet, da Apple og Google for alvor skød smartphone-ræset i gang for seks-syv år siden.

Den opgave kan svenske Hans Vestberg sagtens være mand for.

Han har gennem sine år som topchef for Ericsson - hvor han har været siden 1988 - oparbejdet betydelig viden om hele det mobile marked, ligesom han har internationalt udsyn og massiv direktør-erfaring.

Hans Vestberg har, siden han blev CEO i Ericsson i 2010, ombygget og trimmet selskabet. Aktiekursen er steget 19 procent, siden han tiltrådte.

Netop hans erfaring med og indsigt i den mobile verden kan være det, som Microsofts bestyrelse har kig på.

Læs også:

Favorit siger nej til CEO-job i Microsoft: Vil ikke afløse Ballmer.

Steve Ballmer skrev 40 udkast til sin egen opsigelse.

Derfor er Bill Gates en færdig mand i Microsoft.

Microsofts store ombygning - tre faser mod et forenet Microsoft.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS