Microsoft har kig på svensk gulddreng som ny topchef

Microsoft har kig på 48-årig svensk gulddreng som ny topchef for selskabet. Se her, hvad han kan.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts ansættelsesudvalg har kig på den svenske topchef for Ericsson, Hans Vestberg, som mulig afløser for Steve Ballmer, der har meddelt, at han trækker sig fra posten senest til sommer.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg optræder den 48-årige Hans Vestberg fortsat på den liste, som Microsofts bestyrelse arbejder med med kandidater til stillingen.

Listen bestod oprindeligt af omkring 100 navne, men er siden blevet reduceret betragteligt.

Ifølge Bloomberg optræder også den tidligere Nokia-chef Stephen Elop samt direktøren for Microsofts cloud-forretning, Satya Nadella, stadig på listen.

Microsoft har tidligere meldt ud, at selskabet forventer at have fundet Microsofts næste topchef i begyndelsen af 2014.

Topkandidat trak sig

I lang tid pegede pilen mod Fords topchef, Alan Mulally, der i kraft af sit venskab med ikke mindst Steve Ballmer allerede kender Microsoft godt, men som dog med sine 68 år er oppe i årene, ligesom han formodes ikke at have dyb, teknologisk indsigt.

Alan Mulally var angiveligt bekymret om, hvorvidt Ballmer og Bill Gates ville give den nye topchef tilstrækkeligt med plads til at ændre butikken.

Han meddelte for nylig, at han alligevel ikke var interesseret i opgaven, men at han ville blive hos Ford mindst året ud.

Det kan du læse mere om her: [url=Favorit siger nej til CEO-job i Microsoft: Vil ikke afløse Ballmer.

Microsofts kommende topchef får ikke mindst til opgave at få Microsoft tilbage på sporet, efter at selskabet i årevis har været kørt bag af dansen på det mobile område, hvor selskabet missede startskuddet, da Apple og Google for alvor skød smartphone-ræset i gang for seks-syv år siden.

Den opgave kan svenske Hans Vestberg sagtens være mand for.

Han har gennem sine år som topchef for Ericsson - hvor han har været siden 1988 - oparbejdet betydelig viden om hele det mobile marked, ligesom han har internationalt udsyn og massiv direktør-erfaring.

Hans Vestberg har, siden han blev CEO i Ericsson i 2010, ombygget og trimmet selskabet. Aktiekursen er steget 19 procent, siden han tiltrådte.

Netop hans erfaring med og indsigt i den mobile verden kan være det, som Microsofts bestyrelse har kig på.

Læs også:

Favorit siger nej til CEO-job i Microsoft: Vil ikke afløse Ballmer.

Steve Ballmer skrev 40 udkast til sin egen opsigelse.

Derfor er Bill Gates en færdig mand i Microsoft.

Microsofts store ombygning - tre faser mod et forenet Microsoft.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S