Virker SSD-disken eller er det noget bras? Her er læsernes dom

SSD-diske har fået en del kritik for at være ustabile og mindst lige så fejlbehæftede som traditionelle diske. 870 Computerworld-læsere har en mening om den sag, og her kan du se deres vurdering af det populære lagermedie.

Artikel top billede

På trods af fraværet af bevægelige dele er SSD-diske blevet kritiseret for at være mindst lige så ustabile som traditionelle diske. 

En kritik, der også er kommet fra selveste Linus Torvalds. 

Linus Torvalds skriver således på sin blog, at en fejlramt SSD-disk satte hans arbejde med kernen til Linux 3.12 i stå. 

Vi er (ikke) tilfredse

SSD bliver ellers ofte lovprist som fejlfri, og det er da også en udbredt opfattelse, at teknologien er meget kompetent.

At der er mange tilfredse kunder, kan også ses af afstemningen på Computerworld. 649 stemmer ud af 870, der anvender SSD, er tilfredse.

Men otte procent (74 stemmer) har oplevet problemer, og det er et opsigtsvækkende højt tal. Næsten en ud af ti har haft problemer med en SSD-disk.

Ifølge firmaet Ibas, der har specialiseret sig i at redde data fra ødelagte diske, er SSD da heller ikke mere stabil end almindelige diske.

"Vi ser lige så mange defekter med SSD som med traditionelle harddiske, selv om flash-enhederne hverken indeholder mekaniske eller roterende dele. Desuden holder SSD-enheder ikke længere end traditionelle harddiske," siger Henrik Andersen, der er landechef i Danmark.

Og den sure erfaring er ikke kun forbeholdt Linux' far. 

Eksempelvis skriver Thomas Petersen i debattråden under afstemningen:

"Købte for et par år siden en OCZ-disk, som døde inden for en dag, fik den byttet til en der var død, og byttet den til en der kørte et par dage. Fik så endelig en Intel-disk i stedet, som har kørt upåklageligt."

Og Anders Nielsen supplerer med følgende erfaring:

"Jeg oplevede fuldstændig samme situation som dig med OCZ SSD-diske lige omkring samme tid, vil jeg tro. 2-3 døde diske på alt fra 1 time til 1 dag. Nu har jeg en Samsung 840 Pro, der fungerer perfekt."

Mange kokke

Et af ankepunkterne mod SSD-diskene er da også, at der er rigtig mange fabrikanter og derfor svingende kvalitet af produkterne.

Ligeledes betyder det også, at der ikke er en standard for eksempelvis kryptering, hvilket i nogle tilfælde gør det umuligt at genskabe data fra en ødelagt disk.

Læs også: Harddisk-ekspert: SSD-disken går en meget hård fremtid i møde

Der er omkring 100 forskellige SSD-leverandører, mens der kun er tre leverandører af de traditionelle harddiske.

Læs også: SSD-diske skaber masser af problemer: Det skal du gøre

Lyn og torden

Men der er tilfredshed at spore, når det handler om SSD'ens store force: Hastighed.

Martin Andersen formulerer på denne måde i debattråden:

"Det er ikke nødvendigvis nemt at overføre data fra den gamle HDD til den nye SSD. Men alt er muligt, og når det så er oppe at køre, tænker man: Hvorfor gjorde jeg ikke dette for længe siden."

12 procent (111 stemmer) af deltagerne gav udtryk for, at de gerne vil skifte den roterende lagerbeholdning ud med SSD. 

Sådan ser afstemningen ud

Mellem den 29. januar og 31. januar har 870 Computerworld-læsere afgivet deres stemme og fulgt op med 36 debatindlæg med supplerende erfaringer eller gode råd. Tak for det

Fordelingen fra afstemningen ser således ud:

Læs også: Afstemning: Bruger du SSD, og er du tilfreds?

Jeg anvender SSD-drev i mine enheder og oplever ingen problemer: 74 procent (649 personer)

Jeg anvender SSD-drev i mine enheder og har oplevet problemer/nedbrud: 8 procent (74 personer)

Jeg anvender en traditionel harddisk og har ikke tænkt mig at skifte til SSD: 4 procent (36 personer)

Jeg anvender en traditionel harddisk og vil gerne skifte til SSD: 12 procent (111 personer)

Læs også:
SSD-diske skaber masser af problemer: Det skal du gøre

SSD-afløser vil først være klar om 10 år

Så skrøbelige er SSD-diske - sletter nemt vigtige data

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S