Naboland vil kyle Microsoft og andre it-giganter ud

Hos Danmarks store nabo mod vest vil man satse på mindre og lokale selskabers innovative software i stedet for at betale formuer til it-giganterne for 'gårsdagens teknokologi'.

Artikel top billede

200 millioner pund svarende til godt 1,8 milliarder kroner.

Så meget har Storbritanniens offentlige sektor siden 2010 brugt på Microsofts Office-licenser, men de penge kan fremover bruges meget mere fornuftigt, mener briternes minister for Cabinet Office, Francis Maude.

På en nyligt afholdt konference, hvor nye digitale services i den offentlige sektor blev vist frem, var Francis Maude særdeles klar i mælet om, hvordan Storbritannien fremover bør købe it-ydelser hos flere leverandører.

Det skriver dr.dk.

"Jeg vil se en større variation af software, vi bruger, så offentligt ansatte kan få adgang til den information, de har behov for og kan foretage deres arbejde uden at blive nødt til at købe én specifik slags software," lyder det fra Francis Maude ifølge dr.dk.

"Vi gik ikke bare glip af innovation, vi betalte overpris for gårdsdagens teknologi"

Går glip af innovation og besparelser

I lighed med det danske IKT-vækstteams anbefalinger til SR-regeringens erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S) vil Francis Maude også gerne se, at der kommer flere mindre og ikke mindst lokale it-leverandører på banen, når den offentlige sektor i Storbritannien køber it.

"Vi ved, at den bedste teknologi og de bedste digitale idéer ofte kommer fra mindre virksomheder, som alt for ofte har været ekskluderet fra statslige løsninger," lyder det fra den britiske minister ifølge dr.dk.

Og han fortsætter med forslag om fremtidig brug af ODF-formatet, som kan benyttes fra flere gratis kontorpakker:

"I det offentlige har der været en opfattelse af, at hvis man hyrede et stort multinationalt firma, som alle kendte, så ville du aldrig blive fyret. Men vi gik ikke bare glip af innovation, vi betalte overpris for gårdsdagens teknologi," sagde ministeren på teknologikonferencen.

Sparede den seriøse kasse

Som et eksempel på at kigge mod lokale firmaer fremhævede den britiske minister, at flere store leverandører bød på en hostet løsning med et prisskilt, der var oppe at kysse 36 millioner kroner.

Til sammenligning kunne en lille engelsk hosting-virksomhed tilbyde selvsamme løsning for en halv million kroner - altså en pris, der er betydeligt lavere end giganternes tilbud.

"Vi sparede skatteyderne hele 98,5 procent. Selv om jeg ikke tror, at vi kan lave besparelser på det niveau alle steder, så kan alle hårdarbejdende mennesker regne med, at vi vil prøve, så godt som vi overhovedet kan," sagde Francis Maude på konferencen ifølge dr.dk.

Samtidig slog han blandt andet fast, at ingen it-leverandører kan vinde aftaler på op imod en milliard kroner, uden at der ligger en særdeles god forklaring til grund for at stange så mange penge ud på it.

Du kan læse hele den britiske ministers tale på engelsk.

Læs også: 
Rapport: Så mange milliarder scorer vi med it

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S