Naboland vil kyle Microsoft og andre it-giganter ud

Hos Danmarks store nabo mod vest vil man satse på mindre og lokale selskabers innovative software i stedet for at betale formuer til it-giganterne for 'gårsdagens teknokologi'.

Artikel top billede

200 millioner pund svarende til godt 1,8 milliarder kroner.

Så meget har Storbritanniens offentlige sektor siden 2010 brugt på Microsofts Office-licenser, men de penge kan fremover bruges meget mere fornuftigt, mener briternes minister for Cabinet Office, Francis Maude.

På en nyligt afholdt konference, hvor nye digitale services i den offentlige sektor blev vist frem, var Francis Maude særdeles klar i mælet om, hvordan Storbritannien fremover bør købe it-ydelser hos flere leverandører.

Det skriver dr.dk.

"Jeg vil se en større variation af software, vi bruger, så offentligt ansatte kan få adgang til den information, de har behov for og kan foretage deres arbejde uden at blive nødt til at købe én specifik slags software," lyder det fra Francis Maude ifølge dr.dk.

"Vi gik ikke bare glip af innovation, vi betalte overpris for gårdsdagens teknologi"

Går glip af innovation og besparelser

I lighed med det danske IKT-vækstteams anbefalinger til SR-regeringens erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S) vil Francis Maude også gerne se, at der kommer flere mindre og ikke mindst lokale it-leverandører på banen, når den offentlige sektor i Storbritannien køber it.

"Vi ved, at den bedste teknologi og de bedste digitale idéer ofte kommer fra mindre virksomheder, som alt for ofte har været ekskluderet fra statslige løsninger," lyder det fra den britiske minister ifølge dr.dk.

Og han fortsætter med forslag om fremtidig brug af ODF-formatet, som kan benyttes fra flere gratis kontorpakker:

"I det offentlige har der været en opfattelse af, at hvis man hyrede et stort multinationalt firma, som alle kendte, så ville du aldrig blive fyret. Men vi gik ikke bare glip af innovation, vi betalte overpris for gårdsdagens teknologi," sagde ministeren på teknologikonferencen.

Sparede den seriøse kasse

Som et eksempel på at kigge mod lokale firmaer fremhævede den britiske minister, at flere store leverandører bød på en hostet løsning med et prisskilt, der var oppe at kysse 36 millioner kroner.

Til sammenligning kunne en lille engelsk hosting-virksomhed tilbyde selvsamme løsning for en halv million kroner - altså en pris, der er betydeligt lavere end giganternes tilbud.

"Vi sparede skatteyderne hele 98,5 procent. Selv om jeg ikke tror, at vi kan lave besparelser på det niveau alle steder, så kan alle hårdarbejdende mennesker regne med, at vi vil prøve, så godt som vi overhovedet kan," sagde Francis Maude på konferencen ifølge dr.dk.

Samtidig slog han blandt andet fast, at ingen it-leverandører kan vinde aftaler på op imod en milliard kroner, uden at der ligger en særdeles god forklaring til grund for at stange så mange penge ud på it.

Du kan læse hele den britiske ministers tale på engelsk.

Læs også: 
Rapport: Så mange milliarder scorer vi med it

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S