Verdenskendt dansk programmør vinder IT-Prisen 2014

Vinderen af IT-Prisen 2014 er netop afsløret. Den går til en dansker, der er kendt for sit it-arbejde i det meste af verden og fortsat har en helt afgørende position hos it-giganten Microsoft.

Artikel top billede

IT-Prisen består ud over hæderen af en skulptur, som naturligvis er 3D-printet. Foto: Lars Jacobsen.

"For som person i en helt særlig grad at have påvirket udviklingen af programmeringssprog igennem tre årtier."

Sådan lyder en af de primære årsager til, at Anders Hejlsberg torsdag aften er blevet tildelt IT-Prisen 2014.

Anders Hejlsberg er verdenskendt for blandt andet sit arbejde med Turbo Pascal, udviklingsværktøjet Delphi og ikke mindst programmeringssproget C#.

Det er det arbejde, der torsdag aften blev anerkendt med IT-Prisen.

"Anders er et ikon i it-branchen og en rollemodel, der inspirerer kommende generationer," lyder motivationen blandt andet.

Sådan startede det hele

Det er IT-Branchen, Computerworld og de seneste to års prisvindere, Lars Frelle-Petersen og Michael Seifert, der har udvalgt dette dette års vinder.

"Jeg er stolt af at kunne sige, at jeg fulgte med på sidelinjen, da du udviklede den første compiler, Poly Pascal, til din første Nascom-computer," sagde Kaare Danielsen, ejer af Computerworld Danmark og Jobindex, da prisen blev overrakt.

"Ud over at have opfundet flere programmeringssprog er du også kendt for at have opfundet 'the integrated programming environment' -altså den idé, at man har en compiler, en editor og et run-time environment bygget sammen i et program."

"Men de færreste ved, at du opfandt dette, fordi vi ikke havde råd til at købe disk-drev til vores computere, men brugte kassettebånd i stedet for," fortalte Kaare Danielsen.

Anders Hejlsberg bor med sin kone og fire børn i Seattle i USA, men er i Danmark i forbindelse med prisuddelingen.

Han fortæller i et interview på Computerworld om sit arbejde med programmeringssprog og -værktøjer og om fremtidsplanerne.

"Fantasien har ingen grænser længere," forklarer Anders Hejlsberg om den moderne måde at programmere på.

Læs interviewet her:

Anders Hejlsberg: Fantasien har ingen grænser længere

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S