Verdenskendt dansk programmør vinder IT-Prisen 2014

Vinderen af IT-Prisen 2014 er netop afsløret. Den går til en dansker, der er kendt for sit it-arbejde i det meste af verden og fortsat har en helt afgørende position hos it-giganten Microsoft.

Artikel top billede

IT-Prisen består ud over hæderen af en skulptur, som naturligvis er 3D-printet. Foto: Lars Jacobsen.

"For som person i en helt særlig grad at have påvirket udviklingen af programmeringssprog igennem tre årtier."

Sådan lyder en af de primære årsager til, at Anders Hejlsberg torsdag aften er blevet tildelt IT-Prisen 2014.

Anders Hejlsberg er verdenskendt for blandt andet sit arbejde med Turbo Pascal, udviklingsværktøjet Delphi og ikke mindst programmeringssproget C#.

Det er det arbejde, der torsdag aften blev anerkendt med IT-Prisen.

"Anders er et ikon i it-branchen og en rollemodel, der inspirerer kommende generationer," lyder motivationen blandt andet.

Sådan startede det hele

Det er IT-Branchen, Computerworld og de seneste to års prisvindere, Lars Frelle-Petersen og Michael Seifert, der har udvalgt dette dette års vinder.

"Jeg er stolt af at kunne sige, at jeg fulgte med på sidelinjen, da du udviklede den første compiler, Poly Pascal, til din første Nascom-computer," sagde Kaare Danielsen, ejer af Computerworld Danmark og Jobindex, da prisen blev overrakt.

"Ud over at have opfundet flere programmeringssprog er du også kendt for at have opfundet 'the integrated programming environment' -altså den idé, at man har en compiler, en editor og et run-time environment bygget sammen i et program."

"Men de færreste ved, at du opfandt dette, fordi vi ikke havde råd til at købe disk-drev til vores computere, men brugte kassettebånd i stedet for," fortalte Kaare Danielsen.

Anders Hejlsberg bor med sin kone og fire børn i Seattle i USA, men er i Danmark i forbindelse med prisuddelingen.

Han fortæller i et interview på Computerworld om sit arbejde med programmeringssprog og -værktøjer og om fremtidsplanerne.

"Fantasien har ingen grænser længere," forklarer Anders Hejlsberg om den moderne måde at programmere på.

Læs interviewet her:

Anders Hejlsberg: Fantasien har ingen grænser længere

Annonce

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,