Flextronics: Vi er gode til at skabe job

Der er ingen jobgaranti til de 300 medarbejdere i Skive, hvis fabrik B&O har solgt til elektronikproducenten Flextronics. "Men vi er gode til at skabe job i de virksomheder, vi overtager," påpeger Flextronics.

Elektronikproducenten Flextronics, der har hovedsæde i Singapore, rykker ind i Bang & Olufsens fabrik i Skive for både at udvide kundekredsen og arbejdsområderne.

I dag producerer de 300 medarbejdere printkort til B&O's elektronikprodukter, og den ordre ligger foreløbig hos Flextronics i de næste fem år.

Men elektronikproducenten håber, at samarbejdet med B&O kan udvides.

- Vi har stor kompetence til at hjælpe i designfasen, så produktionen af det færdige apparat kan forløbe så gnidningsfrit og billigt som muligt, fortæller Flextronics' europæiske marketingchef, Jutta Devenish.

Flextronics overtager alle de 300 medarbejdere på fabrikken, og Jutta Devenish afviser at spekulere i, hvor mange ansatte der vil være om for eksempel to-tre år.

- Vi udnytter de færdigheder, der er på fabrikken, og mange af de virksomheder, vi har overtaget, har formået at skabe flere job, pointerer marketingchefen.

Hun forklarer, at et af målene med at købe Skive-fabrikken er at udvide kundekredsen, så der fremover også skal produceres printkort til andre end B&O.

Herhjemme har Flextronics dog ikke en alt for troværdig baggrund, når det handler om at skabe nye arbejdspladser. Selskabet er på vej ud af sin fabrik i Pandrup i Vendsyssel, som i januar fyrede 700 af sine 1.000 medarbejdere.

Jutta Devenish har derfor også travlt med at understrege, at der er tale om to helt forskellige produktioner. I Pandrup var det væsentligste produkt mobiltelefoner, indtil Siemens besluttede at lægge produktionen til lande med lavere lønninger.

- Mobiltelefoner produceres bedst i Østeuropa eller Kina, mener Jutta Devenish.

Hvorfor gælder det ikke for printkort?

- Mobiltelefonerne bliver solgt på et globalt marked, mens vores kunde til den nye fabrik er Bang & Olufsen, en dansk virksomhed. Det betyder, at vi vil skulle sende produkterne til Danmark, hvis vi lægger produktionen et andet sted, og det vil fordyre dem, forklarer Jutta Devenish.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere