Flextronics: Vi er gode til at skabe job

Der er ingen jobgaranti til de 300 medarbejdere i Skive, hvis fabrik B&O har solgt til elektronikproducenten Flextronics. "Men vi er gode til at skabe job i de virksomheder, vi overtager," påpeger Flextronics.

Elektronikproducenten Flextronics, der har hovedsæde i Singapore, rykker ind i Bang & Olufsens fabrik i Skive for både at udvide kundekredsen og arbejdsområderne.

I dag producerer de 300 medarbejdere printkort til B&O's elektronikprodukter, og den ordre ligger foreløbig hos Flextronics i de næste fem år.

Men elektronikproducenten håber, at samarbejdet med B&O kan udvides.

- Vi har stor kompetence til at hjælpe i designfasen, så produktionen af det færdige apparat kan forløbe så gnidningsfrit og billigt som muligt, fortæller Flextronics' europæiske marketingchef, Jutta Devenish.

Flextronics overtager alle de 300 medarbejdere på fabrikken, og Jutta Devenish afviser at spekulere i, hvor mange ansatte der vil være om for eksempel to-tre år.

- Vi udnytter de færdigheder, der er på fabrikken, og mange af de virksomheder, vi har overtaget, har formået at skabe flere job, pointerer marketingchefen.

Hun forklarer, at et af målene med at købe Skive-fabrikken er at udvide kundekredsen, så der fremover også skal produceres printkort til andre end B&O.

Herhjemme har Flextronics dog ikke en alt for troværdig baggrund, når det handler om at skabe nye arbejdspladser. Selskabet er på vej ud af sin fabrik i Pandrup i Vendsyssel, som i januar fyrede 700 af sine 1.000 medarbejdere.

Jutta Devenish har derfor også travlt med at understrege, at der er tale om to helt forskellige produktioner. I Pandrup var det væsentligste produkt mobiltelefoner, indtil Siemens besluttede at lægge produktionen til lande med lavere lønninger.

- Mobiltelefoner produceres bedst i Østeuropa eller Kina, mener Jutta Devenish.

Hvorfor gælder det ikke for printkort?

- Mobiltelefonerne bliver solgt på et globalt marked, mens vores kunde til den nye fabrik er Bang & Olufsen, en dansk virksomhed. Det betyder, at vi vil skulle sende produkterne til Danmark, hvis vi lægger produktionen et andet sted, og det vil fordyre dem, forklarer Jutta Devenish.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS