Windows XP-råd til hr og fru Danmark: Skift - nu!

Hundredetusindvis af danskere sidder på Windows XP, som får det endelige dødsstød med support-stop om få uger. Rådet til alle brugerne lyder, at de skal få slået hul på den store sparegris.

Artikel top billede

Mens virksomheder umiddelbart har flere muligheder for at overleve med Windows XP-maskiner i serverrummet, ser det straks værre ud for hr. og fru Danmark.

For det er nok de færreste borgere, der lige kører en desktop virtualisering eller afprøver deres mailprogram på en Windows Server 2003, der ellers minder en del om Windows XP.

Men ligesom med virksomheder sidder de private brugere også med betydelige sikkerhedsrisici efter den 8. april, når Microsoft ikke længere sender sikkerhedsadvarsler ud til sit 13 år gamle styresystem.

Også selv om mange af Windows XP-brugerne stadig virker bedøvende ligeglade med de mange sikkerhedsrisici, som de åbner døren for ved at forblive på det bedagede styresystem. 

Udskift det hele på én gang

Den billigste måde at slippe væk fra Windows XP-farerne på er at købe eller downloade et nyt styresystem til din gamle maskine.

Det kunne eksempelvis være Windows 7, Windows 8 eller open source-systemet Ubuntu.

Det kræver dog, at din computers hardware kan trække de nyere systemer, hvilket du kan kontrollere ved at højreklikke på 'Min Computer' i Windows XP og gå til 'Generelt' og 'Hardware', hvorefter maskinens specifikationer kan sammenlignes med kravene til eksempelvis Windows 8.

Concept manager Jacob Elkjær fra netværkshuset Axcess påpeger dog, at dette kan være en lidt risikabel fremgangsmåde:

"Man kan få en meget dårlig oplevelse, selv om en maskines specifikationer viser, at man godt kan køre Windows 7. Det kan virkelig blive op ad bakke på den rigtig ufede måde," forklarer Jacob Elkjær.

"Man kan eksempelvis på forhånd glemme alt om streamingtjenester som Netflix, fordi grafikkortene på de gamle maskiner, der blev købt med Windows XP, sjældent er stærke nok til at streame på den måde," fortsætter han.

"Mit råd til danskerne er, at de nok skal kigge dybt i sparegrisen og investere i en helt ny maskine derhjemme for at være på den sikre side," fastslår Jacob Elkjær.

Relanceringen snyder

Det råd møder opbakning hos Shehzad Ahmad, chef for Danmarks officielle sikkerhedstjeneste, DK Cert.

"Der er mange sikkerhedselementer forbundet med at køre på Windows XP efter den 8. april, og når man i tidernes morgen har købt Windows XP, er det typisk sket på maskiner med forældet hardware," fortæller han til Computerworld.

Sikkerhedseksperten nævner i flæng, at Windows XP ikke kan køre med de nyeste browsere, og der kommer til at mangle en lang række sikkerhedsfunktioner som eksempelvis DEP (Data Execution Prevention) og ASLR (Address Space Layout Randomization).

Det giver tilsammen en række sikkerhedshovedpiner på det snart dødsdømte styresystem.

Shezhad Ahmad peger på, at selv om Microsoft 'relancerede' Windows XP på en række mindre maskiner som eksempelvis netbooks indtil oktober 2010, er disse maskiner født med begrænset hardware-ressourcer og derfor ofte for skrøbelige til at køre de nyere styresystemer.

Læs også:
Her er den ultimative overlevelsesguide til Windows XP

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S