Windows XP-råd til hr og fru Danmark: Skift - nu!

Hundredetusindvis af danskere sidder på Windows XP, som får det endelige dødsstød med support-stop om få uger. Rådet til alle brugerne lyder, at de skal få slået hul på den store sparegris.

Artikel top billede

Mens virksomheder umiddelbart har flere muligheder for at overleve med Windows XP-maskiner i serverrummet, ser det straks værre ud for hr. og fru Danmark.

For det er nok de færreste borgere, der lige kører en desktop virtualisering eller afprøver deres mailprogram på en Windows Server 2003, der ellers minder en del om Windows XP.

Men ligesom med virksomheder sidder de private brugere også med betydelige sikkerhedsrisici efter den 8. april, når Microsoft ikke længere sender sikkerhedsadvarsler ud til sit 13 år gamle styresystem.

Også selv om mange af Windows XP-brugerne stadig virker bedøvende ligeglade med de mange sikkerhedsrisici, som de åbner døren for ved at forblive på det bedagede styresystem. 

Udskift det hele på én gang

Den billigste måde at slippe væk fra Windows XP-farerne på er at købe eller downloade et nyt styresystem til din gamle maskine.

Det kunne eksempelvis være Windows 7, Windows 8 eller open source-systemet Ubuntu.

Det kræver dog, at din computers hardware kan trække de nyere systemer, hvilket du kan kontrollere ved at højreklikke på 'Min Computer' i Windows XP og gå til 'Generelt' og 'Hardware', hvorefter maskinens specifikationer kan sammenlignes med kravene til eksempelvis Windows 8.

Concept manager Jacob Elkjær fra netværkshuset Axcess påpeger dog, at dette kan være en lidt risikabel fremgangsmåde:

"Man kan få en meget dårlig oplevelse, selv om en maskines specifikationer viser, at man godt kan køre Windows 7. Det kan virkelig blive op ad bakke på den rigtig ufede måde," forklarer Jacob Elkjær.

"Man kan eksempelvis på forhånd glemme alt om streamingtjenester som Netflix, fordi grafikkortene på de gamle maskiner, der blev købt med Windows XP, sjældent er stærke nok til at streame på den måde," fortsætter han.

"Mit råd til danskerne er, at de nok skal kigge dybt i sparegrisen og investere i en helt ny maskine derhjemme for at være på den sikre side," fastslår Jacob Elkjær.

Relanceringen snyder

Det råd møder opbakning hos Shehzad Ahmad, chef for Danmarks officielle sikkerhedstjeneste, DK Cert.

"Der er mange sikkerhedselementer forbundet med at køre på Windows XP efter den 8. april, og når man i tidernes morgen har købt Windows XP, er det typisk sket på maskiner med forældet hardware," fortæller han til Computerworld.

Sikkerhedseksperten nævner i flæng, at Windows XP ikke kan køre med de nyeste browsere, og der kommer til at mangle en lang række sikkerhedsfunktioner som eksempelvis DEP (Data Execution Prevention) og ASLR (Address Space Layout Randomization).

Det giver tilsammen en række sikkerhedshovedpiner på det snart dødsdømte styresystem.

Shezhad Ahmad peger på, at selv om Microsoft 'relancerede' Windows XP på en række mindre maskiner som eksempelvis netbooks indtil oktober 2010, er disse maskiner født med begrænset hardware-ressourcer og derfor ofte for skrøbelige til at køre de nyere styresystemer.

Læs også:
Her er den ultimative overlevelsesguide til Windows XP

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse