Leverandør-svipser luner i kassen hos forsvaret

En vundet erstatningssag imod it-leverandør til 270 millioner kroner luner gevaldigt i kassen hos forsvaret.

Artikel top billede

270 millioner kroner.

Så meget vandt forsvaret i erstatning i en retssag, der blev kørt helt til Højesteret.

Modparten i retssagen var leverandøren Saab AB, der ifølge retten leverede et system, der ikke virkede godt nok.

Og i regnskabet for 2013 hos forsvaret er det medvirkende til, at forsvaret faktisk kan fremvise et markant overskud.

"Forsvaret har i 2013 haft en indtægt på cirka 270 milllioner kroner fra en vundet erstatningssag vedrørende føringssystemet DACCIS," står der i årsrapporten.

System til soldater på kamppladsen

Danish Army Command, Control and Information System var et digitalt it-system, der skulle bruges af soldaterne på kamppladsen.

Forsvaret fandt ikke, at det leverede system levede op til kravene i kontrakten.

Læs mere om dommen og problemerne her.

Kontrakten blev indgået tilbage i 2007, men allerede i 2008 ville forsvaret ud af den.

Parterne var ikke enige om hvordan, hvorfor et kæmpe juridisk tovtrækkeri begyndte - og er altså nu endt i et pænt regnskab for forsvaret i 2013.

Læs også:

Forsvaret skrotter it-system: Leverandør uforstående

Forsvars-koks fører til fyringer hos Saab Danmark

Forsvaret i kamp for at hente skandale-millioner hjem

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S