Efter Nets-salg: Her er de største danske it-handler

Nets er i dag blevet solgt for et tocifret milliardbeløb. Her er en række tidligere store danske it-handler, som har født flere af landet it-milliardærer.

Artikel top billede

Nets blev mandag opkøbt af et konsortium bestående af de to amerikanske kapitalfonde, Advent International og Bain Capital, samt danske ATP for 17 milliarder kroner.

Det var godt syv milliarder mere, end Nets ellers var blevet vurderet til.

Salget har allerede skabt stor debat om, hvorvidt de to amerikanske kapitalfonde vil Nets det bedste, eller om købet er gennemført med mere skumle bagtanker. Du kan følge debatten i Computerworlds artikel om salget her.

Men det er absolut ikke første gang, at en dansk it-virksomhed bliver solgt til udenlandske hænder - og det er heller ikke første gang, at Advent International har fingrene med i spillet.

Den gyldne navneliste

Danskere er ved flere lejligheder blevet meget formuende på it-handler.

De absolutte topscorere lader fortsat til at være Janus Friis med sit Skype-salg. 

Men tjek selv listen igennem på næste side.

Handler for milliarder

Kapitalfond køber KMD

Advent International opkøbte KMD tilbage i 2012 for en pris på mellem seks og otte milliarder kroner.

Siden 1998 og indtil i år har Lars Monrad-Gylling stået i spidsen for selskabet. Eva Berneke har dog netop overtaget stillingen som administrerende direktør. 

Monrad-Gylling var også direktør i 2008, da kommunerne via KL solgte selskabet for to til tre milliarder kroner til kapitalfonden EQT og pensionsselskabet ATP. 
Læs mere.

Cobham køber Thrane & Thrane 
Våbenkoncernen Copham køber danske Thrane&Thrane, hvor en af stifterne Lars Thrane bestemt ikke er glad for det fjendtlige opkøb i 2012. 

Prisen var angiveligt i omegnen af 2,5 milliarder kroner. 
Læs mere.

SAP køber SucessFactor 
Den tyske it-gigant SAP køber SucessFactors for svimlende 19 milliarder kroner i 2011. 

Stifter Lars Dalgaard bliver rig og scorer mindst 400 millioner kroner på salget. 
Læs mere.

eBay køber den Den Blå Avis 
Verdens største internetauktion, eBay køber i 2008 Den Blå Avis med onlinevirksomhederne dba.dk og bilbasen.dk for 2,1 milliarder kroner. 

Karsten Ree ejede 95 procent af virksomheden og blev med et milliardær. 
Læs mere.

Kapitalfond køber TDC 
Fem fonde køber TDC for kæmpe milliardbeløb i 2006, hvor den administrerende direktør hed Henning Dyremose. 

Op til salget gik rygtet om prisen på 73 milliarder kroner. 
Læs mere

eBay køber Skype 
Salget af Skype til amerikanske eBay i 2005 gav den dengang kun 29-årige it-iværksætter, Janus Friis, et beløb på omkring 6,5 milliarder kroner. 

Prisen for hele selskabet var angiveligt mere end 25 milliarder kroner. Dog er beløbet 16 milliarder også blevet nævnt. 
Læs mere

Skype blev som bekendt senere opkøbt af Microsoft i 2011 for 44 milliarder kroner. 

Microsoft køber Navision 
Preben og Erik Damgaard stod bag Navision, der i 2002 sælges til Microsoft for 11 milliarder kroner. 

Det menes at have givet Erik Damgaard ikke mindre end tre milliarder kroner i lommen. 
Læs mere.

Intel køber Giga 
10 milliarder kroner smider Intel for danske Giga i år 2000. 

Salget gjorde Finn Helmer til en meget holden mand. 
Læs mere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulent til IT-kontraktstyring og IT-udbud i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS