Danmark siger ja til europæiske chip-pas

Justitsminister Lene Espersen (K) og Folketingets Europaudvalg er blevet enige om, at Danmark siger ja til nye pas forsynet med mikrochip-teknologi. På chippen skal der lagres personlige oplysninger, billede og måske fingeraftryk.

Justitsminister Lene Espersen (K) fik torsdag bred opbakning fra Folketingets Europaudvalg til at sige ja til EU-planer om at indføre nye chip-pas, skriver Ritzaus Bureau.

De nye pas skal have en mikrochip, hvor personlige oplysninger, foto og eventuelt også fingeraftryk lagres.

Passet et led i EU's forsøg på at dæmme op for terrorister og andre kriminelle, der rejser på falske papirer. Chippene skal nemlig sætte en stopper for falske pas.

Biometri i venteposition

Justitsministeren og Europaudvalget tøver derimod med at anbefale biometriske funktioner i de nye pas.

I udgangspunktet er de smålune på ideen om at indføre fingeraftryks-scannere, mens mere komplicerede teknologier som ansigts- og iris-genkendelse, ikke vækker genklang. Endnu.

- Vi har en åben holdning til det. Det er noget, der giver passene høj troværdighed og sikkerhed. Endnu er teknikken til de elektroniske chips i pas, visa og andre rejsepapirer ikke færdigudviklet. Og ingen ved, hvor hurtigt de i givet fald kan blive standard i EU, siger justitsministeren.

Hun oplyser, at danskerne ikke behøver at frygte for retssikkerheden, da der ikke bliver brug for nye centrale registre over danskerne med indførelsen af de nye chip-pas.

- Der er ikke lagt op til et nyt, centralt register. Og hvis det kom på tale, så ville det kræve en meget grundig behandling, siger Lene Espersen til Ritzau.

Læses lige nu

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S