Datapro-chef headhunter Hands-kollegaer

Navision-huset Datapro opruster ved at hente folk fra direktørens tidligere arbejdsplads, Hands, til huset. Der skal bruges endnu flere garvede ERP-konsulenter i selskabet, som satte hele egenkapitalen over styr i sit første år, men som har vendt skuden.

Navisionhuset Datapro satte hele sin egenkapital plus 10 procent til i 2003, selskabets første år. Men det er Brian Atli Andersen, som tiltrådte som direktør i september, ved at rette op på.

Brian Atli Andersen kom fra et job som divisionsdirektør hos konkurrenten Hands, der blev solgt til Columbus IT Partner sidste år. En af de måder, han styrker sit nye selskab på, er ved at hyre tre tidligere konsulentkolleger fra Hands til huset og introducere en ny måde at hverve kunder på.

- Vi har et nulsælger-koncept, hvor jeg selv tager ud til potentielle kunder sammen med konsulenterne, som først er blevet kontaktet af vores telemarketing-afdeling. Folk er ved at være trætte af sælgere, som ikke ved særlig meget, så det bliver modtaget meget positivt, siger Brian Atli Andersen.

I alt er der indtil videre kommet syv nye medarbejdere til Datapro, som direktøren sidste år spåede skulle vokse til maksimalt 35 ansatte. Nu er der 16.

- Men vi leder med lys og lygte efter de rigtige folk, og det er de helt tunge i branchen, vi skal bruge. Det, vi kan give i forhold til de helt store virksomheder, er et langt større ejerskab på de enkelte kunder, siger Brian Atli Andersen, der har sat et headhunter-firma på opgaven.

På hans ønskeseddel til nye medarbejdere er kompetencer som mindst fem års Navision-erfaring og en baggrund i økonomi. Kundefokuset er rettet stramt mod handels-, service- og engrosfirmaer.

Samtidig har Datapro solgt den del af Lotus Notes-forretning, som fokuserer på groupware-funktionerne, til Nextus. Brian Atli Andersen vil ikke ud med prisen. Tilbage i Datapro er den Lotus Notes-afdeling, som arbejder med elektroniske fakturaer.

- Det hænger sammen med økonomisystemerne, så det giver god mening, siger Brian Atli Andersen.

Sidste års regnskab gav et underskud på 1,1 millioner kroner før afskrivninger, og egenkapitalen krøb derfor lige akkurat i minus med 100.000 kroner. Det jubler Brian Atli Andersen ikke over, men han erklærer sig fortrøstningsfuld.

- Vi kører med overskud fra måned til måned og forventer at have genetableret egenkapitalen, når året er slut, siger han.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S