Så slemt står det til: Hver sjette kommune mangler ordentligt internet

Internettet ude i kommunerne er langtfra altid helt i top. Nu viser en spritny undersøgelse, at hver sjette kommune mangler ordentlige net-forbindelser.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck.

De danske skolebørn og deres forældre har fået lovet ordentligt internet i flere omgange, mens det mange steder stadig knaser i skolernes internetforbindelser.

Senest har Dansk Folkepartis it-ordfører Dennis Flydtkjær bedt undervisningsminister Christine Antorini (S) om en redegørelse for, hvor mange kommuner der mangler ordentligt internet.

Ministeren svarer med baggrund i en ny undersøgelse fra Kommunernes Landsforening (KL), at:

"84 kommuner opfylder målene om tilstrækkelig internetkapacitet og tilstrækkelig trådløs adgang på skolerne. 14 kommuner er i færd med at implementere løsningerne på(nogle) skoler, mens andre skoler er færdige."

Det vil sige, at skole-internettet halter i hver sjette danske kommune, som samtidig melder tilbage til KL, at de vil være i mål senest den 1. august.

Målstregen flytter sig

At komme i mål kan dog vise sig at være en stakket frist, da målstregen givetvis vil flytte sig i de kommende måneder og år.

Årsagen hertil er, at KL-analysen ifølge Christine Antorini også afslører, at efterspørgslen efter ren, rå båndbredde hele tiden stiger.

Det har så igen betydet, at nogle kommuner, som mente at være i mål i 2013, også har investeret i udbygning af netværk i 2014.

"Den øgede efterspørgsel gælder båndbredde, fordi flere bruger nettet mere end forventet, og at eleverne bruger nettet flere steder på skolen, der måske ikke indgik i de oprindelige forventninger til, hvor der var behov for god dækning," lyder forklaringen fra ministeren om, hvorfor der kan opstå nye flaskehals-udfordringer.

Hun forklarer i sit svar til it-ordføreren fra Dansk Folkeparti, at der derfor forventes at blive behov for yderligere netværksdækning på skolerne.

"... efterhånden som forbrugsmønstret udvikler sig," som det er formuleret i svaret.

Læs også:
Derfor kan skoler ikke få trådløse netværk nu og her

Telepolitiker: Kommunerne skal stille skrappere fiberkrav

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job