Så slemt står det til: Hver sjette kommune mangler ordentligt internet

Internettet ude i kommunerne er langtfra altid helt i top. Nu viser en spritny undersøgelse, at hver sjette kommune mangler ordentlige net-forbindelser.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck.

De danske skolebørn og deres forældre har fået lovet ordentligt internet i flere omgange, mens det mange steder stadig knaser i skolernes internetforbindelser.

Senest har Dansk Folkepartis it-ordfører Dennis Flydtkjær bedt undervisningsminister Christine Antorini (S) om en redegørelse for, hvor mange kommuner der mangler ordentligt internet.

Ministeren svarer med baggrund i en ny undersøgelse fra Kommunernes Landsforening (KL), at:

"84 kommuner opfylder målene om tilstrækkelig internetkapacitet og tilstrækkelig trådløs adgang på skolerne. 14 kommuner er i færd med at implementere løsningerne på(nogle) skoler, mens andre skoler er færdige."

Det vil sige, at skole-internettet halter i hver sjette danske kommune, som samtidig melder tilbage til KL, at de vil være i mål senest den 1. august.

Målstregen flytter sig

At komme i mål kan dog vise sig at være en stakket frist, da målstregen givetvis vil flytte sig i de kommende måneder og år.

Årsagen hertil er, at KL-analysen ifølge Christine Antorini også afslører, at efterspørgslen efter ren, rå båndbredde hele tiden stiger.

Det har så igen betydet, at nogle kommuner, som mente at være i mål i 2013, også har investeret i udbygning af netværk i 2014.

"Den øgede efterspørgsel gælder båndbredde, fordi flere bruger nettet mere end forventet, og at eleverne bruger nettet flere steder på skolen, der måske ikke indgik i de oprindelige forventninger til, hvor der var behov for god dækning," lyder forklaringen fra ministeren om, hvorfor der kan opstå nye flaskehals-udfordringer.

Hun forklarer i sit svar til it-ordføreren fra Dansk Folkeparti, at der derfor forventes at blive behov for yderligere netværksdækning på skolerne.

"... efterhånden som forbrugsmønstret udvikler sig," som det er formuleret i svaret.

Læs også:
Derfor kan skoler ikke få trådløse netværk nu og her

Telepolitiker: Kommunerne skal stille skrappere fiberkrav

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse