Apple har fået nok: Forlanger 11 milliarder kroner i erstatning

Apple forlanger enorme 11 milliarder kroner i erstatning af ærkerival.

Artikel top billede

11 milliarder kroner. Så meget forlanger Apple i erstatning fra ærkerivalen Samsung, som Apple mener systematisk har krænktet en række patenter til smartphones.

Ifølge Apple har Samsung anvendt teknologier, som Apple har patenteret, i mere end 37 millioner smartphones alene på det amerikanske marked.

Retssagen mellem de to selskaber er efter flere års forberedelser og indledende juridiske manøvrer og gensidige beskyldninger netop gået i gang.

Ifølge Apple er Samsungs patent-krænkelser 'enorme,' mens Samsung omvendt mener, at Apple 'overdriver så vildt, at det er en fornærmelse mod jeres intelligens," som selskabets advokater meddelte juryen.

Sagens kerne er fem teknologier, som Apple mener at have patent på, men som også findes i Samsungs smartphones.

De er:

- Slide-to-unlock-funktionen.

- Automatisk rettelse af stavemåde, mens der skrives.

- Kontekstuelle links med kontakt-informationer.

- Synkronisering af data i baggrunden.

- Søgefunktion på telefonen og på internettet.

Beskyldninger den anden vej

Omvendt mener Samsung, at Apple krænker to Samsung-patenter, nemlig et patent på en teknologi til video-transmissioner og et på en teknologi til digitale billeder.

De to selskaber tørnede sammen i en lignende sag tidligere på året. Her blev Apple tilkendt en erstatning på omkring fem milliarder kroner.

Vinder Apple sagerne, kan det i sidste ende tvinge Google til at ændre på markante funktioner i Android-styresystemet, som Samsung anvender i sine smartphones.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau har den langvarige polemik mellem Apple og Samsung været med til at rejse en debat om det amerikanske patent-system.

Mange mener, at der i de senere år har været en tendens til, at der i USA er blevet udstedt alt for brede patenter, ligesom patenterne i stor udstrækning bliver forsøgt anvendt til at holde konkurrenter helt ude fra markederne.

Det er sket i dette tilfælde, hvor Apple har forsøgt at holde sydkoreanske Samsung ude af det store amerikanske marked.

Det kan du læse mere om her: USA vil forbyde import af Samsung-telefoner.

Der er flere sager mellem de to firmaer, der konstant slås i retssalene om retten til gode ideer og misbrug af disse.

Begge parter har således beskyldt modparten for at stjæle ideer, design og teknologi med arme og ben.

Læs også:

Apple-opfinder løfter sløret: Sådan føltes det at lave den første iPhone

I Sydkorea spiser de konkurrenterne: På besøg i Samsung-land

Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

På trods af milliard-erstatning: Her er 8 Apple-produkter, der bruger Samsung-dele

Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job