Apple har fået nok: Forlanger 11 milliarder kroner i erstatning

Apple forlanger enorme 11 milliarder kroner i erstatning af ærkerival.

Artikel top billede

11 milliarder kroner. Så meget forlanger Apple i erstatning fra ærkerivalen Samsung, som Apple mener systematisk har krænktet en række patenter til smartphones.

Ifølge Apple har Samsung anvendt teknologier, som Apple har patenteret, i mere end 37 millioner smartphones alene på det amerikanske marked.

Retssagen mellem de to selskaber er efter flere års forberedelser og indledende juridiske manøvrer og gensidige beskyldninger netop gået i gang.

Ifølge Apple er Samsungs patent-krænkelser 'enorme,' mens Samsung omvendt mener, at Apple 'overdriver så vildt, at det er en fornærmelse mod jeres intelligens," som selskabets advokater meddelte juryen.

Sagens kerne er fem teknologier, som Apple mener at have patent på, men som også findes i Samsungs smartphones.

De er:

- Slide-to-unlock-funktionen.

- Automatisk rettelse af stavemåde, mens der skrives.

- Kontekstuelle links med kontakt-informationer.

- Synkronisering af data i baggrunden.

- Søgefunktion på telefonen og på internettet.

Beskyldninger den anden vej

Omvendt mener Samsung, at Apple krænker to Samsung-patenter, nemlig et patent på en teknologi til video-transmissioner og et på en teknologi til digitale billeder.

De to selskaber tørnede sammen i en lignende sag tidligere på året. Her blev Apple tilkendt en erstatning på omkring fem milliarder kroner.

Vinder Apple sagerne, kan det i sidste ende tvinge Google til at ændre på markante funktioner i Android-styresystemet, som Samsung anvender i sine smartphones.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau har den langvarige polemik mellem Apple og Samsung været med til at rejse en debat om det amerikanske patent-system.

Mange mener, at der i de senere år har været en tendens til, at der i USA er blevet udstedt alt for brede patenter, ligesom patenterne i stor udstrækning bliver forsøgt anvendt til at holde konkurrenter helt ude fra markederne.

Det er sket i dette tilfælde, hvor Apple har forsøgt at holde sydkoreanske Samsung ude af det store amerikanske marked.

Det kan du læse mere om her: USA vil forbyde import af Samsung-telefoner.

Der er flere sager mellem de to firmaer, der konstant slås i retssalene om retten til gode ideer og misbrug af disse.

Begge parter har således beskyldt modparten for at stjæle ideer, design og teknologi med arme og ben.

Læs også:

Apple-opfinder løfter sløret: Sådan føltes det at lave den første iPhone

I Sydkorea spiser de konkurrenterne: På besøg i Samsung-land

Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

På trods af milliard-erstatning: Her er 8 Apple-produkter, der bruger Samsung-dele

Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S