Apple har fået nok: Forlanger 11 milliarder kroner i erstatning

Apple forlanger enorme 11 milliarder kroner i erstatning af ærkerival.

Artikel top billede

11 milliarder kroner. Så meget forlanger Apple i erstatning fra ærkerivalen Samsung, som Apple mener systematisk har krænktet en række patenter til smartphones.

Ifølge Apple har Samsung anvendt teknologier, som Apple har patenteret, i mere end 37 millioner smartphones alene på det amerikanske marked.

Retssagen mellem de to selskaber er efter flere års forberedelser og indledende juridiske manøvrer og gensidige beskyldninger netop gået i gang.

Ifølge Apple er Samsungs patent-krænkelser 'enorme,' mens Samsung omvendt mener, at Apple 'overdriver så vildt, at det er en fornærmelse mod jeres intelligens," som selskabets advokater meddelte juryen.

Sagens kerne er fem teknologier, som Apple mener at have patent på, men som også findes i Samsungs smartphones.

De er:

- Slide-to-unlock-funktionen.

- Automatisk rettelse af stavemåde, mens der skrives.

- Kontekstuelle links med kontakt-informationer.

- Synkronisering af data i baggrunden.

- Søgefunktion på telefonen og på internettet.

Beskyldninger den anden vej

Omvendt mener Samsung, at Apple krænker to Samsung-patenter, nemlig et patent på en teknologi til video-transmissioner og et på en teknologi til digitale billeder.

De to selskaber tørnede sammen i en lignende sag tidligere på året. Her blev Apple tilkendt en erstatning på omkring fem milliarder kroner.

Vinder Apple sagerne, kan det i sidste ende tvinge Google til at ændre på markante funktioner i Android-styresystemet, som Samsung anvender i sine smartphones.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau har den langvarige polemik mellem Apple og Samsung været med til at rejse en debat om det amerikanske patent-system.

Mange mener, at der i de senere år har været en tendens til, at der i USA er blevet udstedt alt for brede patenter, ligesom patenterne i stor udstrækning bliver forsøgt anvendt til at holde konkurrenter helt ude fra markederne.

Det er sket i dette tilfælde, hvor Apple har forsøgt at holde sydkoreanske Samsung ude af det store amerikanske marked.

Det kan du læse mere om her: USA vil forbyde import af Samsung-telefoner.

Der er flere sager mellem de to firmaer, der konstant slås i retssalene om retten til gode ideer og misbrug af disse.

Begge parter har således beskyldt modparten for at stjæle ideer, design og teknologi med arme og ben.

Læs også:

Apple-opfinder løfter sløret: Sådan føltes det at lave den første iPhone

I Sydkorea spiser de konkurrenterne: På besøg i Samsung-land

Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

På trods af milliard-erstatning: Her er 8 Apple-produkter, der bruger Samsung-dele

Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos