Succesrigt jysk firma solgt: Kendt it-profil ny formand

Afgående topchef hos GN Netcom bad om at få en jobannonce sat i avisen. Nu har han foreløbigt fået en attraktiv bestyrelsespost.

Artikel top billede

En fremtrædende spiller på det milliardstore marked for erp-løsninger til landets kommuner blev for nylig solgt af Jyske Bank til kapitalfonden Axcel.

Nu har Silkeborg Data A/S fået en ny bestyrelse med den kendte it-profil Mogens Elsberg i spidsen.

Mogens Elsberg var indtil for nylig CEO hos GN Netcom.

I forbindelse med hans exit fra GN Netcom sagde han lidt spøgefuldt til Computerworld, der er ejet af jobportalen Jobindex A/S, at han gerne vil have en jobannonce i.

Om kapitalfonden har læst annoncen er uvist, men i hvert fald er han blevet hyret ind til at sidde for enden af bordet, hvor de overordnede strategiske beslutninger træffes.

Mogens Elsberg forklarer til Computerworld, at han ikke står klar med en masse nye tiltag, og at selskabets linje langt hen af vejen skal fortsættes.

Bedre til at kommunikere

Èn ting skal dog forbedres.

"Selskabet skal derfor fastholde investeringer i produktudvikling og blive endnu bedre til at kommunikere gevinsterne ved de løsninger, som tilbydes," forklarer Mogens Elsberg.

For generelt kan man sige, at Silkeborg Data's løsninger gør hverdagen lettere for mange af de ansatte i den danske offentlige sektor ved at administrative opgaver i stigende grad håndteres via it, forklarer han.

Silkeborg Data bidrager altså til, at den offentlige sektor kan realisere ønsket om højere effektivitet gennem øget brug af it.

Silkeborg Data har igennem de seneste år haft vækst og rundede for nylig en omsætning på en kvart milliard kroner.

Det kan du læse mere om her.

Og den nye formand vil fortsat gå efter kontrolleret vækst.

Den tidligere bestyrelse bestod af blandt andre Jyske Bank-folk.

Jyske Bank trak i øvrigt en større sum penge ud af selskabet inden salget.

Det kan du læse mere om her.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)