Oracle lapper 104 sikkerhedsfejl og Java

Oracle er klar med sikkerhedsrettelser, der skal lukke 104 huller i virksomhedens software. Der er dog bøvl med Java, lyder det fra Nets.

Artikel top billede

Database-giganten Oracle har frigivet sikkerhedsopdateringer til virksomhedens software for april 2014.

Der lappes i alt 104 unikke sikkerhedsfejl i deres brede produktvifte, herunder Oracle Database, Oracle Fusion Middleware, Oracle Access Manager, Oracle E-Business Suite, Oracle PeopleSoft Enterprise, Oracle JavaFX og flere programmer.

Sikkerhedspakken er naturligvis interessant for virksomheder, der anvender Oracles software, men der er også rettelser til dig og mig.

Bøvl med Java

De handler om en opdatering til Java, som alle brugere af NemID skal installere, og som bringer Java op på version 7 update 55.

Måske har du allerede installeret den, ellers kommer du til det ganske snart.

Nets, firmaet bag NemID, har i øvrigt opdaget uregelmæssigheder i forbindelse med opdateringen og NemID.

Det kan du læse mere om her: Nets advarer: Ny Java giver bøvl med NemID.

Oracle har lagt en oversigt med detaljer omkring opdateringen på firmaets hjemmeside.

Læs også:
Dansk iværksætter-succes: "Vi ser intet loft for vores vækst"

Ikea ikke i tvivl: Derfor er cloud computing alt for dyrt

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job