Slår Facebook: It-gigant på vej mod historisk aktiesalg

Inden længe vil endnu it-gigant buldre ind på det store amerikanske børsmarked i et ryk, der vil få Facebooks ellers historiske børsintroduktion til at blegne.

Artikel top billede

Foto: Phil Pell/iStockphoto. (Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Den kinesiske e-handelsgigant Alibaba har indsendt papirerne, der skal bane vejen for selskabets børsintroduktioni USA, der meget vel kan gå hen og blive historisk.

Selvom Alibaba ikke har løftet sløret for antallet af aktier, der skal sælges, forventer flere analytikere, at børsintroduktionen kan prisfastsætte selskabet markedsværdi til 15 milliarder dollar - 80 milliarder kroner - og derved langt overstige Facebooks fem milliarder dollar-børsnotering.

Dermed ligger Alibaba lunt i svinget til at blive blandt de største børsnoteringer nogensinde, sel vom det endnu er uvist, om Alibaba skal noteres hos Nasdaq eller New York Stock Exhange.

Det skriver BBC.

Alt fra cloud til mobil OS

Det 15 år gamle kinesiske selskab har udviklet sig fra et lille e-handelssted til i dag at sælge alt fra knappenåle, cloud computing og betalingsservices under et væld af brands.

Blandt andet har flere af Alibaba-gruppens knap 25.000 medarbejdere også været i gang med at udvikle selskabets eget mobilstyresystem, Aliyun OS, som et år efter introduktionen i 2011 lå på omkring en million smarthpones. 

Større end Amazon og eBay

I dag omsætter Alibaba for cirka 35 milliarder kroner årligt, mens børsansøgningen viser, ifølge BBC, at selskabet sidste år håndterede transaktioner for omkring 1.325 milliarder kroner.

Det svarer til godt 1,3 billioner kroner, og samlet overgår selskabet Amazon og eBay tilsammen, når det kommer til værdien af solgte ting og sager på Alibaba-handelssiderne.

Selskabet indtager allerede en ottendeplads på listen over de største it-børsnoteringer med introduktionen af selskabet på børsen i Hong Kong 2006, hvor værdien lå på 1,69 milliarder dollar.

Den placering og markedsværdi bliver dog givetvis overgået inden længe, når et amerikansk aktiemarked om nogle måneder får Alibaba-aktierne på hylderne, efter papirprocesserne hos de amerikanske myndigheder er overstået.

Læs også:
Galleri: Her er de millionsites du ikke kender

Amazon i struben på kinesisk it-gigant om cloud-marked

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job