Slår Facebook: It-gigant på vej mod historisk aktiesalg

Inden længe vil endnu it-gigant buldre ind på det store amerikanske børsmarked i et ryk, der vil få Facebooks ellers historiske børsintroduktion til at blegne.

Artikel top billede

Foto: Phil Pell/iStockphoto. (Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Den kinesiske e-handelsgigant Alibaba har indsendt papirerne, der skal bane vejen for selskabets børsintroduktioni USA, der meget vel kan gå hen og blive historisk.

Selvom Alibaba ikke har løftet sløret for antallet af aktier, der skal sælges, forventer flere analytikere, at børsintroduktionen kan prisfastsætte selskabet markedsværdi til 15 milliarder dollar - 80 milliarder kroner - og derved langt overstige Facebooks fem milliarder dollar-børsnotering.

Dermed ligger Alibaba lunt i svinget til at blive blandt de største børsnoteringer nogensinde, sel vom det endnu er uvist, om Alibaba skal noteres hos Nasdaq eller New York Stock Exhange.

Det skriver BBC.

Alt fra cloud til mobil OS

Det 15 år gamle kinesiske selskab har udviklet sig fra et lille e-handelssted til i dag at sælge alt fra knappenåle, cloud computing og betalingsservices under et væld af brands.

Blandt andet har flere af Alibaba-gruppens knap 25.000 medarbejdere også været i gang med at udvikle selskabets eget mobilstyresystem, Aliyun OS, som et år efter introduktionen i 2011 lå på omkring en million smarthpones. 

Større end Amazon og eBay

I dag omsætter Alibaba for cirka 35 milliarder kroner årligt, mens børsansøgningen viser, ifølge BBC, at selskabet sidste år håndterede transaktioner for omkring 1.325 milliarder kroner.

Det svarer til godt 1,3 billioner kroner, og samlet overgår selskabet Amazon og eBay tilsammen, når det kommer til værdien af solgte ting og sager på Alibaba-handelssiderne.

Selskabet indtager allerede en ottendeplads på listen over de største it-børsnoteringer med introduktionen af selskabet på børsen i Hong Kong 2006, hvor værdien lå på 1,69 milliarder dollar.

Den placering og markedsværdi bliver dog givetvis overgået inden længe, når et amerikansk aktiemarked om nogle måneder får Alibaba-aktierne på hylderne, efter papirprocesserne hos de amerikanske myndigheder er overstået.

Læs også:
Galleri: Her er de millionsites du ikke kender

Amazon i struben på kinesisk it-gigant om cloud-marked

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS