Kinesiske Alibaba udvikler sit eget operativsystem

Alibaba udfordrer nu Google og Apple med sit eget mobile operativsystem.

Artikel top billede

Den store kinesiske internet-gigant Alibaba vil udvikle sit eget cloud-baserede operativsystem til mobile enheder under navnet Alyun OS. Det skriver BBC. Det ventes at markedet for smartphones vil vokse kraftigt i Kina i den kommende tid.

Alibaba fortæller at det nye operativsystem vil indeholde basale funktioner som mail og søgning samt understøtte webapplikationer.

”Mobile brugere har brug for et åbent og brugervenligt mobilt operativsystem, hvor de kan få adgang til alt det som nettet kan tilbyde,” siger Wang Jian, der er chef for Alibaba Cloud Computing.

Alibaba har også præsenteret en smartphone der bruger operativsystemet, kaldet K-Touch. Den skal fremstilles hos den kinesiske producent Tianyu.

Der forjandles også med andre producenter om at udvikle billigere mobiltelefoner der bruger Alyun OS, men Alibaba vil ikke selv fremstille telefoner.

”Vi bør ikke fremstille en telefon. Det er ikke vores sektor,” siger Wang.

Han tilføjer at Alibaba koncentrerer sig om at udvikle det nye operativsystem, mens hardwaren ikke har den store betydning for firmaet. Wang fortæller dog, at der kommer en tavlecomputer med Alyun OS inden udgangen af året.

Det ser ud til at Alyun OS primært er udviklet til det kinesiske marked, og det forlyder ikke om operativsystemet også skal lanceres i resten af verden.

Alibaba er et privatejet konsortium af internet-firmaer, der blev stiftet i 1999. Alibaba.com betegnes som verdens største b2b-markedsplads.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics