Kinesiske Alibaba udvikler sit eget operativsystem

Alibaba udfordrer nu Google og Apple med sit eget mobile operativsystem.

Artikel top billede

Den store kinesiske internet-gigant Alibaba vil udvikle sit eget cloud-baserede operativsystem til mobile enheder under navnet Alyun OS. Det skriver BBC. Det ventes at markedet for smartphones vil vokse kraftigt i Kina i den kommende tid.

Alibaba fortæller at det nye operativsystem vil indeholde basale funktioner som mail og søgning samt understøtte webapplikationer.

”Mobile brugere har brug for et åbent og brugervenligt mobilt operativsystem, hvor de kan få adgang til alt det som nettet kan tilbyde,” siger Wang Jian, der er chef for Alibaba Cloud Computing.

Alibaba har også præsenteret en smartphone der bruger operativsystemet, kaldet K-Touch. Den skal fremstilles hos den kinesiske producent Tianyu.

Der forjandles også med andre producenter om at udvikle billigere mobiltelefoner der bruger Alyun OS, men Alibaba vil ikke selv fremstille telefoner.

”Vi bør ikke fremstille en telefon. Det er ikke vores sektor,” siger Wang.

Han tilføjer at Alibaba koncentrerer sig om at udvikle det nye operativsystem, mens hardwaren ikke har den store betydning for firmaet. Wang fortæller dog, at der kommer en tavlecomputer med Alyun OS inden udgangen af året.

Det ser ud til at Alyun OS primært er udviklet til det kinesiske marked, og det forlyder ikke om operativsystemet også skal lanceres i resten af verden.

Alibaba er et privatejet konsortium af internet-firmaer, der blev stiftet i 1999. Alibaba.com betegnes som verdens største b2b-markedsplads.

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job