Kinesiske Alibaba udvikler sit eget operativsystem

Alibaba udfordrer nu Google og Apple med sit eget mobile operativsystem.

Artikel top billede

Den store kinesiske internet-gigant Alibaba vil udvikle sit eget cloud-baserede operativsystem til mobile enheder under navnet Alyun OS. Det skriver BBC. Det ventes at markedet for smartphones vil vokse kraftigt i Kina i den kommende tid.

Alibaba fortæller at det nye operativsystem vil indeholde basale funktioner som mail og søgning samt understøtte webapplikationer.

”Mobile brugere har brug for et åbent og brugervenligt mobilt operativsystem, hvor de kan få adgang til alt det som nettet kan tilbyde,” siger Wang Jian, der er chef for Alibaba Cloud Computing.

Alibaba har også præsenteret en smartphone der bruger operativsystemet, kaldet K-Touch. Den skal fremstilles hos den kinesiske producent Tianyu.

Der forjandles også med andre producenter om at udvikle billigere mobiltelefoner der bruger Alyun OS, men Alibaba vil ikke selv fremstille telefoner.

”Vi bør ikke fremstille en telefon. Det er ikke vores sektor,” siger Wang.

Han tilføjer at Alibaba koncentrerer sig om at udvikle det nye operativsystem, mens hardwaren ikke har den store betydning for firmaet. Wang fortæller dog, at der kommer en tavlecomputer med Alyun OS inden udgangen af året.

Det ser ud til at Alyun OS primært er udviklet til det kinesiske marked, og det forlyder ikke om operativsystemet også skal lanceres i resten af verden.

Alibaba er et privatejet konsortium af internet-firmaer, der blev stiftet i 1999. Alibaba.com betegnes som verdens største b2b-markedsplads.

Læses lige nu

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos