Skuffet toppolitiker efter nyt it-nedbrud: Træls og irriterende

Den politiske boss i Region Midtjylland er ved at være godt træt af nedbrud på nedbrud. Alligevel maner han til besindighed og peger på, at regionen er på rette vej.

Artikel top billede

Regionsrådsformand Bent Hansen (S) fra Region Midtjylland er på ingen måde imponeret over, at hospitalerne i Midtjylland gentagne gange inden for det seneste år har oplevet EPJ-nedbrud.

I sidste uge var den gal igen, mens regionen måtte trækkes med tre større nedbrud sidste år, hvilket blandt andet var medvirkende til, at regionens it-direktør stoppede for et halvt års tid siden.

"Vi ved, der er nogle udfordringer, og det forsøger vi at tage hånd om på bedst mulige måde lige nu," siger Bent Hansen til Computerworld, der fanger regionsrådsformanden over en mobiltelefon.

Bent Hansen, vil dette nye nedbrud oven på flere it-koks sidste år få konsekvenser for jeres leverandør, for regionens medarbejdere eller måden I arbejder på?

"Vi har allerede truffet beslutning om at foretage nødvendige ændringer med at ansætte en ny it-direktør og outsource dele af vores drift, og det er vores vej frem. Det nye nedbrud er selvfølgelig både træls og irriterende, men vi kan ikke ændre kurs nu."

Outsourcer store dele af it-driften

Den outsourcing, som Bent Hansen hentyder til, drejer sig om en outsourcing-strategi af større dele af it-driften, som regionen arbejder sammen med revisions- og rådgivningshuset Deloitte om at udfærdige.

Det vil i givet fald ikke kun dreje sig om EPJ-driften, der muligvis skal sendes ud i hænderne på private virksomheder.

Også andre og for offentligheden indtil videre ukendte it-områder skal formentlig inden længe afvikles uden for Region Midtjyllands egen it-afdeling.

"Vi skal selvfølgelig have mere styr på vores helt store systemer, og vi investerer også i år millioner af kroner på driftssikkerhed og driftsstabilitet via outsourcing," har regionens sundhedsdirektør Ole Thomsen tidligere fortalt Computerworld.

Derfor får regionens kommende it-direktør også en del at se til, når han den 1. juni sætter sig klar til at overtage posten, efter at regionen har været uden it-direktør i et halvt års tid.

Læs også:
 

Region efter stort it-nedbrud: Vi har været for upræcise

Kom et år for sent i gang: Dansk region får million-regning for gamle XP-maskiner

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S