Skuffet toppolitiker efter nyt it-nedbrud: Træls og irriterende

Den politiske boss i Region Midtjylland er ved at være godt træt af nedbrud på nedbrud. Alligevel maner han til besindighed og peger på, at regionen er på rette vej.

Artikel top billede

Regionsrådsformand Bent Hansen (S) fra Region Midtjylland er på ingen måde imponeret over, at hospitalerne i Midtjylland gentagne gange inden for det seneste år har oplevet EPJ-nedbrud.

I sidste uge var den gal igen, mens regionen måtte trækkes med tre større nedbrud sidste år, hvilket blandt andet var medvirkende til, at regionens it-direktør stoppede for et halvt års tid siden.

"Vi ved, der er nogle udfordringer, og det forsøger vi at tage hånd om på bedst mulige måde lige nu," siger Bent Hansen til Computerworld, der fanger regionsrådsformanden over en mobiltelefon.

Bent Hansen, vil dette nye nedbrud oven på flere it-koks sidste år få konsekvenser for jeres leverandør, for regionens medarbejdere eller måden I arbejder på?

"Vi har allerede truffet beslutning om at foretage nødvendige ændringer med at ansætte en ny it-direktør og outsource dele af vores drift, og det er vores vej frem. Det nye nedbrud er selvfølgelig både træls og irriterende, men vi kan ikke ændre kurs nu."

Outsourcer store dele af it-driften

Den outsourcing, som Bent Hansen hentyder til, drejer sig om en outsourcing-strategi af større dele af it-driften, som regionen arbejder sammen med revisions- og rådgivningshuset Deloitte om at udfærdige.

Det vil i givet fald ikke kun dreje sig om EPJ-driften, der muligvis skal sendes ud i hænderne på private virksomheder.

Også andre og for offentligheden indtil videre ukendte it-områder skal formentlig inden længe afvikles uden for Region Midtjyllands egen it-afdeling.

"Vi skal selvfølgelig have mere styr på vores helt store systemer, og vi investerer også i år millioner af kroner på driftssikkerhed og driftsstabilitet via outsourcing," har regionens sundhedsdirektør Ole Thomsen tidligere fortalt Computerworld.

Derfor får regionens kommende it-direktør også en del at se til, når han den 1. juni sætter sig klar til at overtage posten, efter at regionen har været uden it-direktør i et halvt års tid.

Læs også:
 

Region efter stort it-nedbrud: Vi har været for upræcise

Kom et år for sent i gang: Dansk region får million-regning for gamle XP-maskiner

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S