Tech-gigant laver film om it-verdenens største sladrehank

En film om massive overvågningsafsløringer er snart på vej til det store filmlærred.

Artikel top billede

Sonys filmafdeling har købt filmrettighederne til journalist Glenn Greenwalds bog om NSA-whistlebloweren Edward Snowdens afsløringer af de verdensomspændende amerikanske internet-overvågninger.

Det skriver Securityweek.

It-mediet beretter, at det bliver James Bond-producer- og filmforfatterne Michael Wilson og Barbara Broccoli, der skal realisere bogen 'No Place To Hide' til det store filmlærred.

"Snowdens eksplosive afsløringer har rejst vigtige spørgsmål om regeringens rolle i at beskytte dens borgere i balancen mellem national sikkerhed og personlig frihed," forklarer Doug Belgrad, der er chef for Columbia Pictures, som er en del af Sony Picture Entertainment-division.

Giver genlyd i biografen

Forfatter og Guardian-journalist Glenn Greenwald skal være med til at gøre sin bog til en filmoplevelse, og han udtrykker glæde over, at så rutinerede kræfter skal omsætte hans bog til en film.

"Da jeg voksede op, var jeg meget inspireret af politiske film, og jeg er spændt på muligheden for at blive en del af en politisk film, som vil give genlyd hos nutidens biografgængere," siger han i kølvandet på Sonys køb af filmrettighederne til hans bog.

Dermed følger Snowden-filmen i hælene på et hav af it-relaterede film, der er skyllet ind over de danske og udenlandske biografer i de senere år om alt fra Apple-stifter Steve Jobs' liv til computernørders fascination af skakcomputere.

Læs også:
Spion-fiasko: Én it-mand kendte alle hemmeligheder i verden

Snowden i dansk interview: Danmark giver millioner af oplysninger til NSA hver dag

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS