Tech-gigant laver film om it-verdenens største sladrehank

En film om massive overvågningsafsløringer er snart på vej til det store filmlærred.

Artikel top billede

Sonys filmafdeling har købt filmrettighederne til journalist Glenn Greenwalds bog om NSA-whistlebloweren Edward Snowdens afsløringer af de verdensomspændende amerikanske internet-overvågninger.

Det skriver Securityweek.

It-mediet beretter, at det bliver James Bond-producer- og filmforfatterne Michael Wilson og Barbara Broccoli, der skal realisere bogen 'No Place To Hide' til det store filmlærred.

"Snowdens eksplosive afsløringer har rejst vigtige spørgsmål om regeringens rolle i at beskytte dens borgere i balancen mellem national sikkerhed og personlig frihed," forklarer Doug Belgrad, der er chef for Columbia Pictures, som er en del af Sony Picture Entertainment-division.

Giver genlyd i biografen

Forfatter og Guardian-journalist Glenn Greenwald skal være med til at gøre sin bog til en filmoplevelse, og han udtrykker glæde over, at så rutinerede kræfter skal omsætte hans bog til en film.

"Da jeg voksede op, var jeg meget inspireret af politiske film, og jeg er spændt på muligheden for at blive en del af en politisk film, som vil give genlyd hos nutidens biografgængere," siger han i kølvandet på Sonys køb af filmrettighederne til hans bog.

Dermed følger Snowden-filmen i hælene på et hav af it-relaterede film, der er skyllet ind over de danske og udenlandske biografer i de senere år om alt fra Apple-stifter Steve Jobs' liv til computernørders fascination af skakcomputere.

Læs også:
Spion-fiasko: Én it-mand kendte alle hemmeligheder i verden

Snowden i dansk interview: Danmark giver millioner af oplysninger til NSA hver dag

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S