Rygte: Facebook på trapperne med Snapchat-rival

Den hyperpopulære Snapchat-app får i følge rygtestrømmen snart en konkurrent fra den sociale mediegigant Facebook. Se her, hvad du kan forvente.

Artikel top billede

Facebook forsøgte tilbage i efteråret at købe sin konkurrent Snapchat for over 16 milliarder kroner, hvilket ikke lykkedes. 

Nu slår Facebook så tilbage med sin egen version af fotodelings-chatten, hvor billeder og video-filer forsvinder fra skærmen efter få sekunder.

Navnet på den kommende billeddelingsservice fra Facebook lyder indtil videre Slingshot.

Det skriver The Financial Times.

Servicen er klar, men...

Ifølge avisen er udviklingen af den kommende Slingshot med en hurtig motor og enkel brugergrænseflade allerede så langt fremme, at Facebook kan lancere chatten i denne måned.

Samme kilde siger dog, at det endnu er usikkert, om Facebook også vil bruge markedsføringskroner og lancere produktet vidt og bredt.

For Facebook har tidligere forsøgt sig med en Snapchat-rival, Poke, for at tage kampen op mod konkurrenten og samtidig sprede sig væk fra Facebooks samlede platform og ind på markedet for stand alone-apps.

Har fejlet før

Den satsning fejlede dog, og Poke er blevet fjernet fra diverse app-stores i denne måned.

Samtidig er det endnu uvist, hvordan Facebook for alvor skal få vind i en anden stor app-investering i form af WhatsApp-opkøbet til 100 milliarder kroner.

I mellemtiden har Snapchat opgraderet sin service, så man nu også blandt andet kan foretage video-opkald, som man kender det fra Skype.

Facebook har i dag over en milliard brugere, mens Snapchat ikke ønsker at oplyse om sin brugerskare.

Til gengæld fortæller Snapchat, at der er omkring 400 millioner daglige foto- og videouploads, hvilket matcher det samlede antal daglige antal Facebook- og Instagram-uploads.

Læs også: 
Populær chat-app gør klar til krig mod WhatsApp og Facebook

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job