Rygte: Facebook på trapperne med Snapchat-rival

Den hyperpopulære Snapchat-app får i følge rygtestrømmen snart en konkurrent fra den sociale mediegigant Facebook. Se her, hvad du kan forvente.

Artikel top billede

Facebook forsøgte tilbage i efteråret at købe sin konkurrent Snapchat for over 16 milliarder kroner, hvilket ikke lykkedes. 

Nu slår Facebook så tilbage med sin egen version af fotodelings-chatten, hvor billeder og video-filer forsvinder fra skærmen efter få sekunder.

Navnet på den kommende billeddelingsservice fra Facebook lyder indtil videre Slingshot.

Det skriver The Financial Times.

Servicen er klar, men...

Ifølge avisen er udviklingen af den kommende Slingshot med en hurtig motor og enkel brugergrænseflade allerede så langt fremme, at Facebook kan lancere chatten i denne måned.

Samme kilde siger dog, at det endnu er usikkert, om Facebook også vil bruge markedsføringskroner og lancere produktet vidt og bredt.

For Facebook har tidligere forsøgt sig med en Snapchat-rival, Poke, for at tage kampen op mod konkurrenten og samtidig sprede sig væk fra Facebooks samlede platform og ind på markedet for stand alone-apps.

Har fejlet før

Den satsning fejlede dog, og Poke er blevet fjernet fra diverse app-stores i denne måned.

Samtidig er det endnu uvist, hvordan Facebook for alvor skal få vind i en anden stor app-investering i form af WhatsApp-opkøbet til 100 milliarder kroner.

I mellemtiden har Snapchat opgraderet sin service, så man nu også blandt andet kan foretage video-opkald, som man kender det fra Skype.

Facebook har i dag over en milliard brugere, mens Snapchat ikke ønsker at oplyse om sin brugerskare.

Til gengæld fortæller Snapchat, at der er omkring 400 millioner daglige foto- og videouploads, hvilket matcher det samlede antal daglige antal Facebook- og Instagram-uploads.

Læs også: 
Populær chat-app gør klar til krig mod WhatsApp og Facebook

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse